REKLAMA

Polska zostanie sama na placu boju? "KE odblokuje KPO dla Węgier"

2023-10-03 07:34
publikacja
2023-10-03 07:34

Komisja Europejska zamierza odblokować kwotę 13 mld euro z funduszy UE przeznaczoną dla Węgier, która pozostaje zamrożona ze względu na obawy dotyczące przestrzegania przez Budapeszt zasad praworządności; mogłoby to zapewnić wsparcie Węgier dla zwiększenia budżetu UE, a to z kolei umożliwiłoby przekazanie przez Wspólnotę większej pomocy Ukrainie - powiadomił we wtorek dziennik "Financial Times".

Polska zostanie sama na placu boju? "KE odblokuje KPO dla Węgier"
Polska zostanie sama na placu boju? "KE odblokuje KPO dla Węgier"
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Fundusze prawdopodobnie zostaną odblokowane przed końcem listopada - przekazał "FT" za trzema rozmówcami zaznajomionymi ze sprawą i pragnącymi zachować anonimowość.

Wcześniej, pod koniec września, węgierski dziennik "Nepszava" informował, że wdrożenie przez węgierski rząd reform w zakresie sądownictwa, wymaganych przez KE, powinno skutkować odblokowaniem 13 mld z 22 mld euro funduszy spójności, które są przewidziane dla Węgier w latach 2021-27.

Decyzja Brukseli wynika z dążenia do jak najszybszego uzyskania poparcia wszystkich państw UE dla zwiększonego budżetu Wspólnoty. KE chciałaby uzyskać takie zapewnienie ze strony rządów do końca 2023 roku. Sprawa jest pilna szczególnie w kontekście sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie środki finansowe przeznaczone na wsparcie Ukrainy nie zostały uwzględnione w tymczasowym budżecie państwa - wyjaśnił "FT".

Jak podkreślono, decyzja KE o odblokowaniu płatności dla Budapesztu może wywołać sprzeciw Parlamentu Europejskiego, który wielokrotnie domagał się utrzymania przez UE zdecydowanego stanowiska wobec rządu Viktora Orbana.

Uwolnienie zamrożonych środków oznaczałoby zwycięstwo węgierskich władz. Orban zapowiedział, że nie zgodzi się na zwiększenie budżetu UE, dopóki Budapeszt nie otrzyma pieniędzy z unijnych funduszy - zauważył "FT".

Węgry kontra UE

W grudniu 2022 roku Rada UE przyjęła węgierski Krajowy Plan Odbudowy, jednak uzależniła wypłaty od spełnienia 27 warunków, określanych jako "super kamienie milowe". Wiosną 2023 roku rząd w Budapeszcie wprowadził część wymaganych przez KE zmian w zakresie sądownictwa, lecz - jak dotychczas podkreślano - strona węgierska wciąż uczyniła zbyt mało, by odblokowanie środków stało się możliwe.

Wymagane przez KE reformy dotyczą m.in. zwiększenia uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa oraz niezależności Kurii (sądu najwyższego). Pod koniec kwietnia 2023 roku ówczesna minister sprawiedliwości Judit Varga poinformowała, że rząd Węgier i KE osiągnęły techniczne porozumienie w sprawie pakietu reform dotyczącego sądownictwa.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała przed wakacjami, że UE przekaże 50 mld euro na odbudowę Ukrainy w latach 2024-27. Obecny kształt unijnego budżetu na lata 2021-27 uniemożliwia jednak Brukseli przekazanie tych środków na rzecz Kijowa. (PAP)

szm/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jeremyi2
Polska nie dostając środków z KPO już od długiego czasu blokuje uchwalenie mechanizmu spłaty poprzez swoje veto. Dlatego obojętnie kto wygra wybory w Polsce, środki z KPO Polska dostanie, bo KE nie może już dłużej czekać na domknięcie tego projektu. Oczywiście liczą tam na wygraną Tuska, bo wtedy ogłosiliby wielki sukces przypisując Polska nie dostając środków z KPO już od długiego czasu blokuje uchwalenie mechanizmu spłaty poprzez swoje veto. Dlatego obojętnie kto wygra wybory w Polsce, środki z KPO Polska dostanie, bo KE nie może już dłużej czekać na domknięcie tego projektu. Oczywiście liczą tam na wygraną Tuska, bo wtedy ogłosiliby wielki sukces przypisując go Tuskowi i wypłacili KPO, a Polska zrezygnowałaby z veta. Przy wygranej z PIS z kolei i tak wypłacą KPO, bo wiedzą, że to jedyna droga do rezygnacji z prawa veta potrzebnego do uchwalenia mechanizmu spłaty.
grzegorzkubik
W Internecie ludzie piszą, że za rządów opozycji ta kasa z KPO trafiłaby do nóg stołów i szafek działaczy PO a my szarzy ludzie, nie zobaczylibyśmy z tego ani grosza ani metra inwestycji.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pozhoga
Twierdzisz, że obcy ośrodek władzy, pozbawiony mandatu demokratycznego, chce wpływać na procesy polityczne w niepodległym kraju, którego władze obywatele wybierają w demokratycznych wyborach?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xyzq
To akurat nie musi być kłamstwo. UE dopuszcza w ramach prefinansowania zakup zaliczkowy czegoś, co jest w danym programie zatwierdzone. Mało tego - jest możliwość otrzymania częściowej zaliczki nawet w sytuacji, kiedy kwota główna jest zamrożona. Musisz jednak poinformować odbiorcę z jakiego programu jest współfinansowanie. Tak działają To akurat nie musi być kłamstwo. UE dopuszcza w ramach prefinansowania zakup zaliczkowy czegoś, co jest w danym programie zatwierdzone. Mało tego - jest możliwość otrzymania częściowej zaliczki nawet w sytuacji, kiedy kwota główna jest zamrożona. Musisz jednak poinformować odbiorcę z jakiego programu jest współfinansowanie. Tak działają mechanizmy UE. Jak jest w tym przypadku - nie mam teraz czasu poszukać.
zenonn
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/naklejka-kpo-na-laptopach-dla-czwartoklasistow-dlaczego/fydyyb5
jas2 odpowiada zenonn
Właśnie fundusze PFR posłużyły do zakupu laptopów dla uczniów. Rząd zakłada jednak, że kiedy unijne środki dla Polski zostaną odblokowane, pokryją wydatki poniesione PFR. Stąd rzeczona naklejka.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki