REKLAMA
WEBINAR

Polska zamknie granicę z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep

2023-05-29 17:45
publikacja
2023-05-29 17:45

Od 1 czerwca do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią zostanie zawieszony dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji - stanowi rozporządzenie MSWiA.

Polska zamknie granicę z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep
Polska zamknie granicę z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep
fot. Drop of Light / / Shutterstock

Rozporządzenie podpisane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego zostało opublikowane w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.

Stanowi ono, że od północy 1 czerwca (czwartek) do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z Republiką Białorusi zostanie zawieszony dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej w poniedziałek szef MSWiA zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu, a także 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem. Kamiński swoją decyzję zapowiedział w piątek, gdy białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok skazujący działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Przygotowanie wniosków o objęcie sankcjami przedstawicieli białoruskiego reżimu Kamiński polecił służbom w lutym, dzień po wyroku skazującym Poczobuta wydanym przez sąd pierwszej instancji. Dwa dni po tym wyroku Polska do odwołania zawiesiła ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach. Minister spraw wewnętrznych podkreślał, że dopóki Poczobut będzie w więzieniu, przejście pozostanie zamknięte.

Po zamknięciu przejścia w Bobrownikach, 18 lutego, reżim białoruski wprowadził ograniczenia, przez które polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze z terminalem w Koroszczynie, jedynym otwartym obecnie drogowym polsko-białoruskim przejściem towarowym.

W odpowiedzi Polska ograniczyła przejazd przez przejście w Kukurykach. Ruch towarowy jest tam otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej w Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Przez przejście przewożono jednak np. zarejestrowane w innych krajach, w tym na Białorusi, naczepy ciągnięte przez pojazdy zarejestrowane w Polsce. Opublikowane w poniedziałek rozporządzenie to uniemożliwi.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jpelerj
Rosja zabroniła przewozów polskim przewożnikom więc szukano sposobu, żeby zrobić to samo. Zarobia Litwini i Łotysze. Polscy przewożnicy się z pewnościa uciesza.
Raffmo
A jak Litwa i Łotwa też zablokuje to dopiero będzie.

Ja bym jeszcze dodatkowo wzmożył kontrole drogowe wszystkich tirów na rejestracji białoruss.kiej i russ.kiej. Ciekawe czy dojadą wtedy na Litwę.
polonu
no te głodne dziecięta to faktycznie agenci ,z Białorusi i Rosji. a gdzie Lukaszewka znalazł te maleństwa . gazem ich przy tym płocie .
Raffmo
Dziwię się, że tak późno.
Powinniśmy przykręcić śrubę Białorusi. W końcu prowadzą z nami wojnę. Ciągłe ataki na granicę i wysyłanie nielegalnych imigrantów.
polonu
inflacja na Białorusi 4,7 % a benzyna 2,38 zł ,te embarga działają , widać przy kasie w sklepie .
ebm242
To dlaczego nikt nie emigruje do Białorusi skoro jest tam tak fajnie i tanio ? Za to z Białorusi tak wiele osób emigruje do Polski oraz innych państw UE, gdzie jest tak drogo ?
Raffmo
tak tak i dlatego jabłka tam są droższe niż u nas. I wiele innych rzeczy.
Znam ten raj.

Jakoś to Białorusini uciekają pracować za granicę a nie na odwrót.
polonu
nie prawda to nie Polska zamyka a Rosja , jeszcze dojdzie gaz LPG , wcześniej były narady w dumie Rosyjskiej PIS-owcy okłamują naród prowokują lub sami nakładają embarga a każą płacić za to Kowalskiemu nazywając go agentem Ruskim , komisja utworzona , Aaron podpisał , UE da odpowiedz w swoim czasie .
faramir_z_gondoru
Pan z USA kazał, to usłużne pieski wykonały polecenie. Teraz będzie odwet i nasze firmy transportowe ostro dostaną po czterech literach. Oczywiście Kamiński i cała pisowska banda ma to gdzieś.
ebm242
Putin ma Pana w Pekinie więc widocznie każdy jakiegoś Pana ma...

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki