REKLAMA

Polska zablokowała propozycję KE na limit cenowy na rosyjska ropę

2022-11-24 12:04
publikacja
2022-11-24 12:04

Polska zablokowała propozycję Komisji Europejskiej na limit cenowy na rosyjska ropę na poziomie 65 dolarów za baryłkę - przekazały PAP unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli. „Jeśli mamy uderzyć Rosjan po kieszeni, to musi być to realistyczne” – mówi unijny dyplomata, zaznaczając, że proponowana kwota powinna być niższa. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane w Brukseli.

Polska zablokowała propozycję KE na limit cenowy na rosyjska ropę
Polska zablokowała propozycję KE na limit cenowy na rosyjska ropę
fot. The Sun photo / / Shutterstock

Z informacji PAP wynika, że propozycja została zablokowana na posiedzeniu ambasadorów przez Stałego Przedstawiciela Polski przy UE Andrzej Sadosia.

„Ceny rynkowe są obecnie poniżej proponowanego pułapu cenowego 65 dolarów za baryłkę. W takiej sytuacji nie ma sensu wprowadzać wyłączenia na transport ropy powyżej ceny rynkowej. To byłaby promocja rosyjskiej ropy” – powiedział unijny dyplomata.

Jak dodał, Polska chce ustalenia limitu znacznie poniżej ceny rynkowej. „Jeśli mamy uderzyć Rosjan po kieszeni, to musi być to realistyczne. Chodzi o to aby zmniejszyć rosyjskie przychody, a nie zachować na tym samym poziomie” – zaznaczył.

G7, w tym Stany Zjednoczone i Unia Europejska, mają wprowadzić pułap cenowy na eksport rosyjskiej ropy drogą morską 5 grudnia.

Ten ruch ma być częścią sankcji mających na celu zmniejszenie dochodów Moskwy z eksportu ropy, aby miała mniej pieniędzy na finansowanie inwazji na Ukrainę.

Ideą pułapu cenowego jest zakazanie firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym obsługiwania transportów rosyjskiej ropy na całym świecie, chyba że zostanie ona sprzedana za cenę nie wyższą niż maksymalna cena ustalona przez G7 i sojuszników - wyjaśnia Reuters.

W czwartek przedstawiciele 27 państw dyskutowali w Brukseli propozycję dotyczącą ustalenia pułapu cenowego w przedziale 65-70 dolarów za baryłkę.

Koszty produkcji baryłki w Rosji wynoszą ok. 20 dolarów

Z Strasburga Łukasz Osiński 

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (33)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bangladesznadwisla
Ruch Polski korzystny dla ruskich bo dzięki temu nie ma żadnego limitu
and00
jeżeli limit miał byc niższy niż rzeczywista cena sprzedaży ruskiej ropy to lepiej żeby go nie było
Bo ceny nie ogranicza a tylko udaje że coś UE z tym robi, i prości ludzie myślą że to jest ok
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zops
Black Rose: Broken Hearted And Will Never Love Another. Dead Rose: Don't Fucking care, I Hate Everything And Everyone. Blue Rose: Single, Looking For the RIGHT Someone! Magenta Rose: Taken And About To Break Up.
abcx
Zachód powinien zalać świat tanią ropą po 20$ tak żeby Ruskie nie byli w stanie sprzedać swojej - a nie czekaj zachód nie ma żadnej ropy bo przechodzi na "zieloną" energię ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki