Polska z przepotężną nadwyżką w handlu towarami

założyciel SpotData.pl

Polska gospodarka hamuje, ale poduszką bezpieczeństwa okazuje się relatywnie odporny na zawirowania zagraniczne eksport. Tak można interpretować ostatnie dane o bilansie płatniczym. W listopadzie Polska zanotowała potężną nadwyżkę w handlu towarami, właśnie dzięki kombinacji słabego importu i relatywnie mocnego eksportu.

Patrząc na cały rachunek bieżący, czyli saldo dochodów z tytułu handlu towarami, usługami, płatności dywidend/odsetek i transferów pieniężnych, to bardzo dawno nie było ono tak wysokie w relacji do PKB.

Nadwyżka handlu towarami wyniosła w listopadzie 829 mln euro. To drugi w historii wynik po wrześniowych 830 mln euro*. Jest on zasługą mocnego spadku importu (4,5 proc. rok do roku) i tylko lekkiego spadku eksportu (1,1 proc. rok do roku). Kiedy z danych usuniemy wszystkie szumy, czyli odejmiemy sezonowości i weźmiemy średnią kroczącą, to zobaczmy, że dynamika importu zbliżyła się do zera, ale dynamika eksportu trzyma się solidnie powyżej 5 proc. Oczywiście sprzedaż zagraniczna rośnie nieco słabiej niż rok czy dwa lata temu, ale czego możemy oczekiwać przy potężnym spadku produkcji przemysłowej w Niemczech! Fakt, że przy niekorzystnych warunkach zewnętrznych polski eksport wciąż rośnie, jest godny docenienia.

Dynamika eksportu i importu towarów (dane odzesonowane, średnia 3m)
Dynamika eksportu i importu towarów (dane odzesonowane, średnia 3m) (SpotData)


Jak zinterpretować te dane? Słabość importu to odzwierciedlenie słabości akumulacji, czyli inwestycji i zapasów – firmy mniej kupują za granicą towarów inwestycyjnych oraz prawdopodobnie mniej towarów konsumpcyjnych do magazynów. Winne są kulejące inwestycje publiczne i prawdopodobnie zwalniające inwestycje prywatne. Możliwe jest też, że konsumpcja towarów wspierana przez nową rundę 500+ jest słabsza od oczekiwań.

Z kolei niezłe wyniki eksportu to po prostu odzwierciedlenie wysokiej konkurencyjności polskiego sektora przemysłowego. Otwierane są nowe fabryki inwestorów zagranicznych, a jednocześnie zamawiający w Europie mogą w czasie gorszej koniunktury szukać tańszych dostawców z Europy Środkowej.

Warto zwrócić uwagę, że całe saldo obrotów bieżących w relacji do PKB w ostatnich 12 miesiącach przekroczyło 0,6 proc. Ostatni raz taki wynik był zanotowany w 1995 r., a jesteśmy blisko przekroczenia tamtego poziomu (choć wtedy gospodarka funkcjonowała w innych warunkach, więc trudno o bezpośrednie porównania). Oznacza to w praktyce, że polska gospodarka jest na bieżąco uniezależniona od finansowania zagranicznego. To oznaka wysokiej odporności na wstrząsy w światowym systemie finansowym. Choć warto pamiętać, że jesteśmy krajem spłacającym dość wysokie zadłużenie zagraniczne – ktoś kto spłaca zadłużenie, musi notować nadwyżkę dochodów nad wydatkami. Dobrze wiec, że spłacamy, ale nie oznacza to, że staliśmy się nagle drugimi Niemcami, Szwajcarią, czy nawet Czechami (kraje te słyną z wysokich oszczędności i stabilności finansowej). Powoli.    

*Trzeba pamiętać, że dane z bilansu płatniczego podlegają ex post mocnym rewizjom wynikającym z uzupełniana danych przez NBP

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 95 eresan

Jak ziemniaki kosztują już ponad 3 złote to niewiele zostaje na zakupy na aliekspres...

! Odpowiedz
6 44 uorenbufet

Grunt ze zostaje na inwestowanie w nieruchomości,wyjazdy zagraniczne(ubiegły rok to rekord wartości tego rynku).

! Odpowiedz
6 30 adam12oo odpowiada uorenbufet

Przez tydzień albo dwa nie kupujesz w Polsce kartofili. Profit.

! Odpowiedz
3 14 wektorwg

Przynajmniej roliniki nie strajkujo

! Odpowiedz
4 16 kryzysio odpowiada uorenbufet

Inwestowanie w wyjazdy - ciekawe. Do Dubaju spełniać zachcianki jakiegoś szejka?

! Odpowiedz
3 27 xxpp odpowiada uorenbufet

wyjazdy zagraniczne to oznaka zamożności?
ja spędzam wakacje za granicą, bo nie stać mnie na polskie ceny.

! Odpowiedz
0 16 arturo77

ladne ziemniaki odmiany wineta kosztuja w sandomierzu na gieldzie 1,20zl/kg.to jest tam normalna cena .ziemniaki sa drogie w sklepach ale czy naprawde myslicie ze to rolnik zbija kokosy?drugi przyklad-suwalszczyzna-rolnik ma duzo krow ale na wiosne i w lecie bylo tam zaj.. sucho a krowy musza jesc trawe tylko jak jest susza to nie porosnie i musial sprzedac 1/3 z tego co ma po 6zeta/kg a dodam ze to chow ekologiczny nie na paszach.idzcie do sklepu po wolowine to zobaczycie ile kosztuje i ten gospodarz od lat mi powtarza-za komuny bylo o wiele lepiej na wsi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 23 bullman

Może i godne docenienia ,na pewno byłoby godne docenienia gdyby to była kwota za czasów Gierka.W dobie druku pieniędzy gdy za czyjeś gacie ktoś inny gotowy jest zapłacić
1 mln czegoś ,no nie wiem?

! Odpowiedz
60 67 bt5

Takie zjawisko rosnącej nadwyżki handlowej już w Polsce było w 1979 i 1980 roku m kiedy załamały się inwestycje i tym samym import inwestycyjny , oraz słabł popyt krajowy na towary importowane bo na rynku krajowym nastąpił szereg podwyżek cen żywności i rachunków co spowodowało znaczne osłabienie siły nabywczej społeczeństwa na artykuły przemysłowe. Obecnie czynniki powodujące wzrost nadwyżki handlowej są też w głównej mierze spwodowane osłabieniem importu artykułów inwestycyjnych i rynkowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 36 2kbb

Niektórym zaczadzonym ziomalom komuną zlewa się mózg a wraz z nim gospodarka sterowana centralnie z kapitalistyczną... Ups...!!! Dobrze że PIS pozbawił te wypierdy komunistyczne i SB -eckie emerytur... Przynajmniej mniej sponsorów trollingu pozostało w sieci, oprócz bt5 !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil