Polska z niemal najniższą stawką godzinową w UE

Średnia płaca godzinowa w Unii Europejskiej wyniosła w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro: 26,9. Najwyższą stawkę otrzymują pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii, Rumunii i w Polsce (według danych za 2016 r.) - podaje Eurostat

(Eurostat)

Europejski urząd statystyczny przedstawił dane dotyczące średniej płacy godzinowej w krajach UE i strefy euro. Dziesięć lat wcześniej, w 2007 roku, stawki te wynosiły odpowiednio 19,5 i 21,8 euro w krajach UE oraz w strefie euro. Natomiast w 2017 r. - około 23,1 euro w krajach Unii Europejskiej i dotyczyła takich państw jak: Hiszpania (19,8 euro), Włochy (22,7 euro) czy Wielka Brytania 25,5 euro. 

Jak wynika z opracowania, najwyższa płaca przysługuje zatrudnionym w Luksemburgu - 45 euro za godzinę pracy, Danii - 39,7 euro, Belgii 37,9 euro. Ponad 30 euro zarabiano również we Francji (33,0 euro), w Holandii (33,7 euro w 2016 r.) I Niemczech (32,3 euro). 

W ogonie Europy znalazły się kraje, w których średnia płaca na godzinę wynosiła poniżej 10 euro - na Łotwie stawka ta jest równa 8,6 euro, w Chorwacji 8,5 euro, na Litwie 8,4 euro, a na Węgrzech 7,4 euro. 

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 17 kzabor

Czy do pensji brutto zostały doliczone koszta pracodawcy?

! Odpowiedz
1 60 zenonka

tradycyjnie przed Bułgarią i Rumunią. Murzyni Europy.

! Odpowiedz
3 36 wizytator

I tradycyjnie Czechy przed nami. We wszystkich opracowaniach dotyczących gospodarki Czechy zawsze przed nami. Jak to jest, że u nas jak mowa o podwyżce min. krajowej to krzyk i rozpacz, że się wszystko zawalali, że uciekną, pozamykają markjety i montownie. A pepiki z wyższą stawką godzinową zawsze przed nami. Ktoś z nas robi murzynów w ciemnym pokoju (ciemnogrodzie?).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 42 hdrvn

Ktoś musi robić za "murzyna" taki los

! Odpowiedz
3 30 wizytator

Ale 38 mln naród murzynem ojropy ? To urodzeni niewolnicy z dziada pradziada bez własnego zdania i słabo wykształceni, parobki u siebie i na obczyznie. Eeee to nie może być prawda.

! Odpowiedz
1 37 xemir

Mnie zawsze fascynowała jedna rzecz: jak pracodawcom w strefie Euro, opłaca się prowadzić sklepy, stacje paliw, autostrady i setki innych firm, które działając w Polsce bez strat, płacąc swoim pracownikom 2-3 krotne wyższe stawki, przy podobnych (procentowo) obciążeniach podatkowych ?
W 2013 jednostkowy (godzinowy) koszt płacy w Polsce wyniósł ok 8E podczas gdy np. w takiej Francji 40E, Wielkiej Brytanii 31E, a w Niemczech prawie 43E.
Skoro cena przejazdu na A2 (AW) jest już na poziomie Francji i wyższa niż we Włoszech, to należałoby się spodziewać, że taki inkasent będzie zarabiać na poziomie inkasenta Francuskiego - czyli ok. 2 000 Euro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 zbyszeknor

Nie chodzi by dopisywać zera tylko by siła nabywcza była duża, mniej podatków.

! Odpowiedz
8 31 carlos9999

A to juz teraz wiem o czym mowił PiS że zachód zazdrosci nam dobrobytu

! Odpowiedz
9 16 jasiek2017

Warto by bylo napisac jaka jest placa minimalna i ile za to mozna kupic. Pisanie o stawce godzinowej kompletnie nic nie mowi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.