Polska z niemal najniższą stawką godzinową w UE

Średnia płaca godzinowa w Unii Europejskiej wyniosła w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro: 26,9. Najwyższą stawkę otrzymują pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii, Rumunii i w Polsce (według danych za 2016 r.) - podaje Eurostat

(Eurostat)

Europejski urząd statystyczny przedstawił dane dotyczące średniej płacy godzinowej w krajach UE i strefy euro. Dziesięć lat wcześniej, w 2007 roku, stawki te wynosiły odpowiednio 19,5 i 21,8 euro w krajach UE oraz w strefie euro. Natomiast w 2017 r. - około 23,1 euro w krajach Unii Europejskiej i dotyczyła takich państw jak: Hiszpania (19,8 euro), Włochy (22,7 euro) czy Wielka Brytania 25,5 euro. 

Jak wynika z opracowania, najwyższa płaca przysługuje zatrudnionym w Luksemburgu - 45 euro za godzinę pracy, Danii - 39,7 euro, Belgii 37,9 euro. Ponad 30 euro zarabiano również we Francji (33,0 euro), w Holandii (33,7 euro w 2016 r.) I Niemczech (32,3 euro). 

W ogonie Europy znalazły się kraje, w których średnia płaca na godzinę wynosiła poniżej 10 euro - na Łotwie stawka ta jest równa 8,6 euro, w Chorwacji 8,5 euro, na Litwie 8,4 euro, a na Węgrzech 7,4 euro. 

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 arhe9

Do złośliwców. Złośliwości to przejaw głupoty, emanacja prymitywnej natury. Niech złośliwiec spojrzy na siebie i zobaczy co nim kieruje i przede wszystkim jak to wygląda z obiektywnego punktu widzenia. Dlatego mało kto odpowiada na złośliwości bo większość ludzi jest mądra, to ludzie dobrej woli i nawet tolerują takich różnych złośliwców z nadzieją, że złośliwcy w końcu sami zmądrzeją lub też wychodzi się z założenia, że nie wszyscy muszą być mądrzy. Jednak może od czasu do czasu trzeba "oświecać" nieświadomych? W sumie to nikomu niestety się nie chce, ale czasem może się uda. ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 and00

Potęga Mieszka wyrosła na sprzedaży niewolników, i można stwierdzić że przez ostatnie 1000 lat wiele się nie zmieniło.

! Odpowiedz
8 24 zielonoczerwony

No to ile jest w Polsce, bo autor podaje dane dla ośmiu krajów tylko nie dla Polski.

! Odpowiedz
1 2 tomitomi

...........................................
,,,,,,,,,fack !

! Odpowiedz
8 9 do_niczego

Polska ze ZŁOTYM dla strefy EURO to jest ŻYŁA ZŁOTA.

! Odpowiedz
26 24 do_niczego

TUSK siedzi w Brukseli i dba o to by POLACY byli białymi murzynami EUROPY. Sprzedał POLSKĘ za posadę od dawna o tym wiedziałem.

! Odpowiedz
5 3 niepelnosprawny_org

to jest 40 milionów (tak, tak, bo wiadomo wschod sie przeprowadził), a wiekszej grupie wolniej wychodzi sie na szczyt, ale za to bardziej bezpieczniej...

! Odpowiedz
13 56 bumbumbum

A no czy to PiS czy PO wpuszczają "przyjaciół" bez opamiętania to i pensje nie rosną no bo po co jak pracodawca weźmie sobie Ukraińca. Przed 2004 pracodawcy mówili na twoje miejsce jest 100 chetnych przed brama teraz mówia na twoje miejsce wezme se Ukraińca - tyle w temacie.
Głosujcie dalej na POPIS a Polska w takim zestawieniu nie będzie na 3 miejscu od końca a na ostatnim!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 niepelnosprawny_org

pamietam te czasy 2004, no ale jak to konkluzja, nadal rzadzi "elita", mam nadzieje PIS nie bedzie sie chwiał i ztrzyma napływ dzieki siatce na dziki...

! Odpowiedz
4 17 molibden5

bolaki biedaki? co za nowość :)

! Odpowiedz
1 0 arhe9

Zobacz post o złośliwcach, może i ty doznasz "oświecenia". ;)

! Odpowiedz
20 62 search

polskim najlepszym towarem eksportowym jest tania sila robocza, dawcy narzadow, kobiety mlode zgrabne do branzy uslug nocnych i telefonicznych. A duma narodowa po wstaniu z kolan sa krucjaty tzw 10 ciny, 500+, wczesne emerytury i pakiety uprzywilejowanych.
POlska bedzie wielka to musi sie udac. Jak mowi wodz narodu bez prawa jazdy, baby idziemy idziemuy i juz dochodzimy do prawdy jestesmy w pol drogi. Niedlugo wielki plan odbudowy polski tzn budowy pomnikow prezydenta 1000 lecia spoczywajacego na wawelu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 15 ajwaj

""bez prawa jazdy, baby""
nie plec a uczucia wazne

! Odpowiedz
4 27 rekin1986

Akurat Luksemburg to jest najbardziej wypaczony ze wszystkich krajów

Kraj który jest jednym z rajów podatkowych gdzie jest 19 możliwości opodatkowania z podziałem na poszczególne grupy ludzi ze względu na status społeczny i materialny w sumie 77 możliwości

Kraj który ma 63 km długości z jednego końca na drugi gdzie ponad połowa ludzi przyjeżdża do pracy z krajów ościennych po czym wraca do siebie wiec nie musi się martwić o aspekty socjalne bo firmy które tylko mają tam zarejestrowaną działalność ale jej tam faktycznie nie prowadzą płacą 2 procent podatku dochodowego wiec kto może się równać z Luksemburgiem chyba tylko Zjednoczone Emiraty Arabskie ze stawką VAT 5 procent

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 69 ajwaj

Bedzie lepiej :)
Ukrainizacja gosp. Polski postepuje - a ostatni zgasi swiatlo

! Odpowiedz
14 44 ajwaj

Wlasnie historyk sredniowiecza Pan Mariusz Blaszczak wybral bron HighTec-Patriot,
wiadomo > polska kasa jest w dobrych rekach i nie kupi zlomu :)
60 mld + paciorki + poklepanie po pleckach
2. takie mocarstwo to Rumunia, za Patrioty dala 16 mld zl
Nieskuteczne na Isakandery, Kindzaly, Kalibry, Sarmaty, nowsze SU, MIGi itd. a nawet na stare radzieckie SKUDy w Arabii Saud. z Jemenu :):):)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 12 xemir odpowiada ajwaj

Ty byś pewnie wybrał kusze i oksybelisy :D

Co kupują Rumuni:
At this time the deal included 56 Patriot MIM-104E Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T) missiles and 168 Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement (MSE) missiles.

Co kupują Polacy
The proposed sale includes 208 Patriot Advanced Capabilty- 3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement missiles, 16 M903 launching stations, four AN/MPQ-65 radars, four control stations, spares, software and associated equipment.

A a pewnie zapomniałeś wspomnieć o tym, że 10.5 mld $ to była początkowa kwota a teraz mówi się o połowie tego:

The deal approved in November by the U.S. State Department envisaged the sale totaling up to $10.5 billion, but two sources told Reuters that Poland has received different options with different individual components and different offset scenarios. The sources estimated the options at up $4.5 billion - $5.5 billion, but said the negotiations are not over yet.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 20 ajwaj odpowiada xemir

Jak za darmo :)
ALEKSJA nie boli, ale trza by wiele razy czytac: NIESKUTECZNE !!!
Jak tanio kup se Pan na wróble - pewnie jakiegos trafia :)

! Odpowiedz
4 30 londonern odpowiada xemir

Przypomnij sobie jaki offset dostalismy za F16 - masz jeszcze jakies zludzenia? Takich frajerow jak my sie dyma, a nie robi z nimi interesy.

! Odpowiedz
12 24 alvaro_morales

Nie rozumiem tych danych. Według nich średnia pensja na Węgrzech to 5.2KPLN, a na Litwie, Litwie czy Chorwacji to 6KPLN. W GB średnia pensja to 45KGBP rocznie, co jest pensją dobrego Projekt Managera a nie pensją średnia. Nie wiem skąd eurostat wziął dane ale nie są one prawdziwe. Średnia pensja w Polsce jest wyższa niż na węgrzech, Litwie, Chorwacji czy nawet Grecji. Czesi mają Pensje o20% wyższe od naszych. A w UK czy Niemczech pensje są około 2.8 razy wyższe niż u nas

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 jasiek2017

Warto by bylo napisac jaka jest placa minimalna i ile za to mozna kupic. Pisanie o stawce godzinowej kompletnie nic nie mowi.

! Odpowiedz
8 31 carlos9999

A to juz teraz wiem o czym mowił PiS że zachód zazdrosci nam dobrobytu

! Odpowiedz
3 18 zbyszeknor

Nie chodzi by dopisywać zera tylko by siła nabywcza była duża, mniej podatków.

! Odpowiedz
1 37 xemir

Mnie zawsze fascynowała jedna rzecz: jak pracodawcom w strefie Euro, opłaca się prowadzić sklepy, stacje paliw, autostrady i setki innych firm, które działając w Polsce bez strat, płacąc swoim pracownikom 2-3 krotne wyższe stawki, przy podobnych (procentowo) obciążeniach podatkowych ?
W 2013 jednostkowy (godzinowy) koszt płacy w Polsce wyniósł ok 8E podczas gdy np. w takiej Francji 40E, Wielkiej Brytanii 31E, a w Niemczech prawie 43E.
Skoro cena przejazdu na A2 (AW) jest już na poziomie Francji i wyższa niż we Włoszech, to należałoby się spodziewać, że taki inkasent będzie zarabiać na poziomie inkasenta Francuskiego - czyli ok. 2 000 Euro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 42 hdrvn

Ktoś musi robić za "murzyna" taki los

! Odpowiedz
3 30 wizytator

Ale 38 mln naród murzynem ojropy ? To urodzeni niewolnicy z dziada pradziada bez własnego zdania i słabo wykształceni, parobki u siebie i na obczyznie. Eeee to nie może być prawda.

! Odpowiedz
1 60 zenonka

tradycyjnie przed Bułgarią i Rumunią. Murzyni Europy.

! Odpowiedz
3 36 wizytator

I tradycyjnie Czechy przed nami. We wszystkich opracowaniach dotyczących gospodarki Czechy zawsze przed nami. Jak to jest, że u nas jak mowa o podwyżce min. krajowej to krzyk i rozpacz, że się wszystko zawalali, że uciekną, pozamykają markjety i montownie. A pepiki z wyższą stawką godzinową zawsze przed nami. Ktoś z nas robi murzynów w ciemnym pokoju (ciemnogrodzie?).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 17 kzabor

Czy do pensji brutto zostały doliczone koszta pracodawcy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.