

W 2021 r. udział nielegalnych papierosów w Polsce był historycznie niski i wyniósł 4,9 proc., podczas gdy we Francji prawie co trzeci (29,4 proc.) papieros pochodził z nielegalnego źródła - informuje Philip Morris International (PMI) powołując się na najnowszy raport KPMG.
W czwartek opublikowany został raport KPMG, zlecony przez Philip Morris International (PMI), dotyczący nielegalnej konsumpcji papierosów w 27 państwach członkowskich UE, a także Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii.
Jak wskazuje PMI w informacji prasowej, nieco ponad połowa państw członkowskich UE (16 z 27 państw) doświadczyła w ub. roku malejącego bądź stabilnego spożycia nielegalnych papierosów. "Wśród takich państw na czoło wybija się m.in. Polska" - oceniono. Zaznaczono, że w Polsce odnotowano "historycznie niski" wynik - z nielegalnego źródła pochodziło tylko 4,9 proc. papierosów. Tymczasem jeszcze w 2017 r. udział nielegalnych papierosów w całkowitej konsumpcji w Polsce firma KPMG szacowała na 12,1 proc.
"W Polsce obserwuje się również wysoką dynamikę spadku konsumpcji papierosów z przemytu i rosnący rynek legalnej sprzedaży papierosów. Zgodnie z raportem KPMG w 2021 r. w Polsce wypalono 41,9 mld sztuk papierosów – to o 1,32 mld sztuk więcej niż rok wcześniej" - poinformował PMI.
Zdaniem prezesa zarządu Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie Michała Mierzejewskiego, cytowanego w informacji, "w ostatnich kilku latach walka z papierosowym podziemiem w Polsce przypomina dobrze naoliwioną maszynę".
"Każdy element znakomicie spełnia w niej swoją funkcję. Od zmian w prawie eliminujących luki po jego skuteczną egzekucję. Tylko w ub. roku polskie służby zlikwidowały 70 fabryk produkujących nielegalne papierosy. To najlepszy wynik w UE" - podkreślił Mierzejewski.
Zaznaczył, że Philip Morris International blisko współpracuje ze służbami mundurowymi, które skutecznie ścigają akcyzowych przestępców, likwidują nielegalne fabryki papierosów i udaremniają próby przemytu.
W ocenie Mierzejewskiego polski rząd prowadzi też racjonalną politykę fiskalną, której przejawem jest choćby mapa akcyzowa, wprowadzająca przewidywalność w branży na kilka lat do przodu. "Jako rynek graniczny UE wykazujemy się dużą roztropnością w kwestiach właściwego wyważenia akcyzy na wyroby tytoniowe" - dodał Mierzejewski.
Z badania wynika, iż największym rynkiem zbytu nielegalnych papierosów była Francja - 29,4 proc. papierosów w obiegu pochodziła z nielegalnego źródła. Jednocześnie we Francji "dynamika spożycia papierosów z czarnego rynku rośnie wykładniczo".
"W 2021 r. Francuzi skonsumowali 15,1 mld sztuk nielegalnych papierosów (wzrost o 3,4 mld sztuk), z czego blisko połowę (7,96 mld) stanowiły papierosy podrabiane" - wskazał PMI.
Z tego powodu francuski budżet stracił 6,2 mld euro. Oceniono, że za taki wynik Francji odpowiada "rekordowa wysoka akcyza na wyroby tytoniowe i ich alternatywy".
"We Francji w ostatnich 5 latach średnia cena paczki legalnych papierosów wzrosła o ponad połowę, a liczba pełnoletnich palaczy spadła tylko nieznacznie" - zwrócił uwagę Gregoire Verdeaux, wiceprezes ds. relacji zewnętrznych w PMI.
"Dla porównania, w Polsce w ub. roku wypalono 2,1 mld sztuk nielegalnych papierosów, czyli o 1,4 mld sztuk mniej niż przed rokiem (spadek o 3,7 pkt. proc.). Przekłada się to na utratę wpływów podatkowych ze sprzedaży papierosów rzędu 0,28 miliarda euro" - poinformowano.
Jak obliczono, gdyby w 2021 r. papierosy z przemytu zostały zakupione w legalnej dystrybucji, rządy państw UE uzyskałyby łącznie dodatkowo 10,4 mld euro z tytułu podatków.
KPMG to międzynarodowa firma świadcząca usługi doradcze i audytorskie. Działa w 145 krajach i zatrudnia ponad 236 tys. pracowników. W Polsce KPMG działa od 1990 roku i zatrudnia 2 tys. osób.
Philip Morris International to amerykańska firma tytoniowa. Zatrudnia ponad 71 tys. pracowników na całym świecie (PAP)
Autorka: Ewa Nehring
neh/ mmu/