REKLAMA

Polska wypróbuje amerykański model wspierania innowacji

2017-02-15 04:53
publikacja
2017-02-15 04:53
fot. theta / thetaXstock

Rządowa agencja chce zmobilizować rodzimych naukowców i wynalazców do tworzenia przełomowych technologii pod konkretne zamówienia - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Jeszcze w I kwartale tego roku ogłoszony może zostać pierwszy z serii otwartych konkursów na innowacje, wzorowanych na amerykańskich tzw. Grand Challenges (z ang. wielkie wyzwania) - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Konkursy takie mają rozwiązywać zadany przez zamawiającego, ściśle określony problem. Finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) projekt ma zainspirować zarówno naukowców, studentów, domorosłych wynalazców, pasjonatów, jak i innowacyjne firmy czy pracujących w interdyscyplinarnych zespołach, do tworzenia nowatorskich, często przełomowych rozwiązań z określonej dziedziny - podaje gazeta.

Taka formuła - pisze dziennik - sprawdziła się już m.in. w USA, gdzie amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DAR-PA), właśnie dzięki Grand Challenge, mogła wdrożyć np. takie innowacje jak autonomiczne samochody.

zjt/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~ec
darpa=zabójcze technologie ,szpiegostwo,chipowanie ludzi,roboty .... zbrodnicza organizacja przestępcza promująca JWO
~zez
B-Z-D-U-R-A. Po pierwsze DARPA finansuje jakiś promil wszystkich inwestycji w USA. Po drugie DARPA finansuje to co jest czystym Resarch-em, którego biznes i tak by nie finansował. Po trzecie w USA to sektor prywatny finansuje 99.9% ryzykownych inwestycji - na zasadzie prywatne ryzyko, prywatny zysk. A w Polsce Morawiecki chce B-Z-D-U-R-A. Po pierwsze DARPA finansuje jakiś promil wszystkich inwestycji w USA. Po drugie DARPA finansuje to co jest czystym Resarch-em, którego biznes i tak by nie finansował. Po trzecie w USA to sektor prywatny finansuje 99.9% ryzykownych inwestycji - na zasadzie prywatne ryzyko, prywatny zysk. A w Polsce Morawiecki chce wprowadzić jakże uroczy model "państwowe ryzyko, prywatny zysk"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki