REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Polska wiekowo podzielona. Sprawdzamy, czy demografia i mieszkaniówka są ze sobą powiązane

2021-12-04 06:00
publikacja
2021-12-04 06:00
Polska wiekowo podzielona. Sprawdzamy, czy demografia i mieszkaniówka są ze sobą powiązane
Polska wiekowo podzielona. Sprawdzamy, czy demografia i mieszkaniówka są ze sobą powiązane
fot. GUGLIELMO MANGIAPANE / / Reuters

Znamy informacje o przeciętnym wieku mieszkańców Polski w poszczególnych powiatach i miastach na prawach powiatu. Warto sprawdzić, gdzie przeciętny Polak liczy sobie już więcej niż 45 lat.

Informacje dotyczące polskiej demografii ostatnio cieszą się sporym zainteresowaniem. Trudno się dziwić, wziąwszy pod uwagę urodzeniowy regres oraz żniwo pandemii koronawirusa. Niebawem będziemy dysponowali dokładniejszymi informacjami, które zostały zebrane w ramach niedawnego spisu powszechnego. Jeszcze przed ich publikacją eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się ubiegłorocznym danym na temat medianowego wieku ludności.

Przy pomocy takich dokładnych informacji można na przykład pokusić się o przygotowanie ciekawej mapy obejmującej niemal wszystkie 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Wspomniana mapa jest ciekawa również w kontekście popytu na domy oraz lokale.

W minionym roku przeciętny Polak miał już 42 lata

Wydaje się, że jeszcze przed prezentacją medianowego wieku mieszkańców Polski w ujęciu terytorialnym warto sprawdzić, jak taki wskaźnik zmieniał się w skali całego kraju. Według Głównego Urzędu Statystycznego medianowy wiek osób mieszkających na terenie Polski wzrastał następująco:

 • 2018 r. - 40,9 roku (39,3 roku - mężczyźni i 42,6 roku - kobiety),
 • 2019 r. - 41,3 roku (39,7 roku - mężczyźni i 43,0 lata - kobiety),
 • 2020 r. - 41,7 roku (40,1 roku - mężczyźni i 43,3 roku - kobiety).

Oficjalne dane sugerują zatem, że pod koniec minionego roku około połowa mieszkańców naszego kraju liczyła sobie więcej niż 42 lata. Tempo wzrostu analizowanej mediany wieku może niepokoić, choć Polsce sporo jeszcze brakuje do krajów z najwyższym wynikiem. Według danych CIA World Factbook największym medianowym wiekiem ludności cechują się następujące państwa należące do OECD i/lub UE:  

 • Japonia - 48,6 roku,
 • Niemcy - 47,8 roku,
 • Włochy - 46,5 roku,
 • Grecja - 45,3 roku,
 • Słowenia - 44,9 roku,
 • Portugalia - 44,6 roku,
 • Austria - 44,5 roku,
 • Litwa - 44,5 roku,
 • Łotwa - 44,4 roku,
 • Chorwacja - 43,9 roku,
 • Hiszpania - 43,9 roku.

O skali globalnych rozbieżności świadczy fakt, że w czternastu krajach afrykańskich medianowy wiek ludności z 2020 r. nie przekraczał 18 lat.  

Wiekowe różnice w Polsce wynoszą nawet 13 lat

Wróćmy jednak do sytuacji dotyczącej Polski. Prezentuje ją poniższa mapa, a także dodatkowa tabela. Poniższe zestawienie potwierdza, że medianowy wiek ludności Polski w niektórych regionach mocno różni się od średniej. Przypomnijmy, że w 2020 r. wynosiła ona 41,7 roku. Analogiczne wyniki dla Jeleniej Góry, powiatu hajnowskiego oraz Sopotu to odpowiednio 46,1 roku, 47,2 roku oraz 48,0 lat. Sytuacja Sopotu jest dość specyficzna ze względu na jego rolę jako kurortu. Bardziej niepokoi między innymi przykład powiatu hajnowskiego, który w obliczu niespokojnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej może stać się jeszcze mniej atrakcyjny osadniczo dla młodych osób.

Na drugim biegunie pod względem oficjalnego, medianowego wieku ludności znajdują się takie obszary jak powiat kartuski (35,1 roku), powiat limanowski (36,4 roku), powiat nowosądecki (36,6 roku), powiat wejherowski (37,8 roku) oraz powiat grodziski z woj. wielkopolskiego (37,9 roku). Można zauważyć, że niskim medianowym wiekiem ludności często cechują się atrakcyjne osadniczo tereny położone blisko dużych aglomeracji oraz takie obszary, gdzie dzietność już tradycyjnie jest wyższa. 

Powiaty i miasta na prawach powiatu z najwyższym i najniższym medianowym wiekiem ludności (2020 rok)

Nazwa powiatu/miasta

Medianowy wiek ludności (lata)

pow. kartuski

35,1

pow. limanowski

36,4

pow. nowosądecki

36,6

pow. wejherowski

37,8

pow. grodziski

37,9

pow. myślenicki

38,0

pow. leszczyński

38,0

pow. gdański

38,0

pow. kościerski

38,0

pow. ostrołęcki

38,2

pow. ostrowiecki

45,2

Łódź

45,4

Wałbrzych

45,5

pow. skarżyński

45,5

Świnoujście

45,6

Częstochowa

45,7

Sosnowiec

45,8

Jelenia Góra

46,1

pow. hajnowski

47,2

Sopot

48,0

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS/RynekPierowtny.pl

Nie tylko Podlasie jest dość stare demograficznie

Analiza poniższej mapy może prowadzić do ciekawych wniosków. Mianowicie widać na niej, że nie tylko woj. podlaskie wyróżnia się wysokim przeciętnym wiekiem ludności. Niepokojąco wyglądają także dane dla Opolszczyzny, południowej części Dolnego Śląska, konurbacji katowickiej, okolic Częstochowy, pasa od Łodzi do Płocka, a także północno-wschodnich okolic województwa świętokrzyskiego. Stosunkowo dobrze wypada natomiast województwo podkarpackie, czyli region, który jeszcze stosunkowo niedawno cechował się najwyższym poziomem dzietności w Polsce.

Wszystkie zaprezentowane statystyki GUS-u mimo pewnej niedoskonałości (wynikającej z ewidencyjnych źródeł informacji) stanowią sugestię dotyczącą chociażby tego, gdzie raczej nie można się spodziewać dużego popytu mieszkaniowego w przyszłości. Regiony z wysokim medianowym wiekiem ludności prawdopodobnie będą też mocniej obciążone pod względem wydatków na opiekę medyczną i senioralną.  

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (12)

dodaj komentarz
czeslaw2020
To kolejny argument na rzecz tezy, ze ceny mieszkań w dużych miastach, które przyciągają prowincjuszy, będą rosnąć. większy popyt=wyższe ceny, jakby ktoś jeszcze nie rozumiał.
No i z tą myślą dobrego tygodnia!
jpelerj
Chyba właśnie odwrotnie: Na razie z mapki wynika, że większe miasta są starsze od powiatowych. Czyli nie trzeba tam więcej mieszkań, bo i tak podaż po wymierających będzie duża? A w tym wieku ludzie i tak nie będą juz kupować nowych ani brać kredytów? Deweloperzy odpuszczają, bo nie będzie popytu?
jpelerj
Jakie są wnioski? Bo takie kwiatki: "Można zauważyć, że niskim medianowym wiekiem ludności często cechują się atrakcyjne osadniczo tereny położone blisko dużych aglomeracji oraz takie obszary, gdzie dzietność już tradycyjnie jest wyższa. " to wyglądają jak wyciąg z raportu o demografii robionego na zlecenie Jakie są wnioski? Bo takie kwiatki: "Można zauważyć, że niskim medianowym wiekiem ludności często cechują się atrakcyjne osadniczo tereny położone blisko dużych aglomeracji oraz takie obszary, gdzie dzietność już tradycyjnie jest wyższa. " to wyglądają jak wyciąg z raportu o demografii robionego na zlecenie pani Maląg z Ministerstwa Rodziny (tak, tego za ponad 400 000 PLN). Na razie z mapki wynika, że większe miasta są starsze od powiatowych. Czyli nie trzeba tam więcej mieszkań, bo i tak podaż po wymierających będzie duża? A w tym wieku ludzie i tak nie będą juz kupować nowych ani brać kredytów? Deweloperzy odpuszczają, bo nie będzie popytu?
demeryt_69
Podobno najmłodsze demograficznie są kraje Afryki i Ameryki Centralnej :)

ifeelveryblah
No, tam niech sobie pasożyci kupują mieszkania pod inwestycje :)
demeryt_69
RynekPierwotny.pl aktualnie poszukuje handlarzy - podobno dobrze płacą :)


demeryt_69
Here we go again - Prajsnar z RynekPierwotny.pl is back :)

$zalom!

frank_deleos
Po prostu niektóre regiony kraju się wyludnią. Nie ma w tym nic dziwnego, tam gdzie nie ma pracy, infrastruktura jest zacofana bądź w fatalnym stanie, gorszy poziom życia to ludzie nie chcą mieszkać. Większość ludzi chce mieszkać w dużych miastach,gdzie pensje i poziom życia jest wyższy, infrastruktura jest lepsza Po prostu niektóre regiony kraju się wyludnią. Nie ma w tym nic dziwnego, tam gdzie nie ma pracy, infrastruktura jest zacofana bądź w fatalnym stanie, gorszy poziom życia to ludzie nie chcą mieszkać. Większość ludzi chce mieszkać w dużych miastach,gdzie pensje i poziom życia jest wyższy, infrastruktura jest lepsza jak na wsi nie mówiąc już od dostępności wszystkiego od lekarza, przez sklepy i usługi po rozrywkę
demeryt_69
Ty masz naprawdę sporo cennych 'przemyśleń' :)

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki