Polska wchodzi do Rady Bezpieczeństwa ONZ

Polska staje się dzisiaj członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Niestałe członkostwo potrwa dwa lata, do końca 2019 roku. W ten sposób Warszawa będzie uczestniczyć w rozmowach i decyzjach w najważniejszych sprawach dotyczących bezpieczeństwa na świecie. Realny wpływ ONZ na nie jest jednak z roku na rok coraz bardziej ograniczony.

(fot. Joe Penney / Reuters)

Rada Bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych organów działających przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zajmuje się utrzymaniem pokoju czyli w praktyce większością problemów współczesnego świata. Chodzi zarówno o konflikty zbrojne, politykę międzynarodową jak również niektóre katastrofy naturalne.

Rada ma pięciu stałych członków. To Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Prócz tego, ma dziesięciu niestałych członków, wybieranych na dwuletnią kadencję. Oprócz Polski, od dziś członkami niestałymi Rady są m.in. Kuwejt, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Rada decyduje o najważniejszych sprawach związanych z pokojem na świecie i może nakładać sankcje na państwa członkowskie. W ostatnich latach doświadczyły tego m.in. Syria czy Korea Północna. W praktyce jednak działania ONZ są mocno ograniczone. Większość z rezolucji ma jedynie charakter apeli o poszanowanie ładu międzynarodowego, a bardziej kontrowersyjne działania są często blokowane przez stałych członków, którzy mają prawo weta. W ostatnich latach większość rezolucji w sprawie Syrii była wetowana przez sprzyjającą Damaszkowi Rosję.

Polska będzie niestałym członkiem Rady po raz szósty. Ostatni raz była nim w latach 1996-1997.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/wcześn./mt

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 and00

Ciekawe czy prawdziwe wolne media jak np TVN i Wyborcza coś o tym powiedzą? Z drugiej strony fakt, ci nie stali członkowie to same potęgi...

! Odpowiedz
3 13 ajwaj

Maja zatem np. Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwineę Równikową.
Hype przesadzony mocno :) Wspóldecyzje np. tego ostatniego panstwa na losy swiata ? Pewnie sa, zapewne sa, nooooooo jakies musza byc :)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl