REKLAMA

Polska w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive

2022-06-21 10:04
publikacja
2022-06-21 10:04
Polska w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive
Polska w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive
/ Shutterstock

Polska jest w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive - podaje Personnel Service. Dodano, że sankcje na Rosję, rosnąca potrzeba uniezależnienia się od Chin i zwiększania mocy produkcyjnych w Europie mogą okazać się impulsem do rozwoju tego sektora w Polsce.

Jak podaje Personnel Service za danymi Eurostatu, na które powoduje się ACEA, ponad 12,7 mln osób w Unii Europejskiej jest zatrudnionych bezpośrednio lub pośrednio w sektorze automotive. W latach 2015-2019 zatrudnienie w sektorze rosło.

Najwięcej osób zatrudnionych bezpośrednio w automotive pracuje w Niemczech - 916 tys. Na drugim miejscu jest Francja z 232 tys. miejsc pracy, a na trzecim miejscu plasuje się Polska (224 tys.). W pierwszej piątce znajdują się jeszcze Czechy (181 tys.) i Rumunia (179 tys.). W sumie tych pięć krajów zatrudnia ponad 1,7 mln osób w tej branży, to 67 proc. wszystkich pracujących bezpośrednio w fabrykach automotive.

"Oczywiście zawirowania związane z pandemią i opóźnieniami w globalnych łańcuchach dostaw, a teraz z wojną na terytorium Ukrainy, powodują chwilowe trudności, ale sektor zawsze wraca na swoje najlepsze tory" – zaznaczył Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w 2021 r. sprzedaż aut w Unii Europejskiej sięgnęła 9,7 mln sztuk, o 2,4 proc. mniej niż rok wcześniej. W odniesieniu do przepandemicznego roku 2019 łączna liczba rejestracji aut w Unii Europejskiej w 2021 roku była o 3,3 mln egzemplarzy niższa.

Zdaniem Inglota sektor automotive w Polsce może skorzystać na przenoszeniu produkcji z Chin, Ukrainy i Rosji. "Sankcje na Rosję, rosnąca potrzeba uniezależnienia się od Chin i zwiększania mocy produkcyjnych w Europie mogą okazać się impulsem do rozwoju sektora w Polsce. Zwłaszcza, że równocześnie mocno rozwija się produkcja aut elektrycznych. To szansa na nowe miejsca pracy, których będziemy potrzebowali" – podsumował.(PAP)

kmz/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
lebero654
Koszały opały. Jeżeli ruszy rynek aut elektrycznych a ruszy, to te wszystkie fabryki w perspektywie 20 lat będą wymagały przebranżowienia albo likwidacji. Potencjalnie jesteśmy państwem frontowym na wypadek wojny i nikt o zdrowych zmysłach nie zacznie tu produkcji, chyba, że z wysoką dotacją państwową. A na to władza nasza nie ma Koszały opały. Jeżeli ruszy rynek aut elektrycznych a ruszy, to te wszystkie fabryki w perspektywie 20 lat będą wymagały przebranżowienia albo likwidacji. Potencjalnie jesteśmy państwem frontowym na wypadek wojny i nikt o zdrowych zmysłach nie zacznie tu produkcji, chyba, że z wysoką dotacją państwową. A na to władza nasza nie ma pieniędzy, bo wydała je na socjal.
baaaaankowiec
z tego co się orientuję, to SKY Tower ma już innego właściciela.
demeryt_69
Personnel Service to biuro pośrednictwa zatrudnienia z Wrocka zlokalizowane w Sky Tower TW "Ernesta" :)
demeryt_69
Krzysztof Inglot z Personnel Service ma bardzo nietuzinkowe opinie :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki