Polska w inflacyjnej czołówce UE

Inflacyjne rozwarstwienie w Unii Europejskiej widać jak na dłoni. Polska znajduje się w  gronie państw, w których ceny rosną najszybciej.

Jak poinformował dziś Eurostat, w grudniu inflacja HICP w Unii Europejskiej wyniosła 1,6 proc. wobec 1,3 proc. w listopadzie. W samej strefie euro z kolei odnotowano 1,3 proc. wobec 1 proc. miesiąc wcześniej.

Najniższą inflację zaobserwowano na południu: w Portugalii (0,4 proc.), Włoszech (0,5 proc.) oraz na Cyprze (0,7 proc.). Na drugim biegunie znajdują się kraje Europy Środkowej i Wschodniej: Węgry (4,1 proc.), Rumunia (4 proc.), Słowacja (3,2 proc.), Czechy (3,2 proc.), Bułgaria (3,1 proc.) i Polska (3 proc.).

(Bankier.pl)

Dane Eurostatu wieńczą „inflacyjną trylogię raportów”, które ujrzały światło dzienne w mijającym tygodniu. W środę GUS potwierdził, że inflacja CPI w grudniu wyniosła 3,4 proc. oraz pokazał, które kategorie i produkty/usługi w największym stopniu odpowiadały za wzrost cen. W czwartek natomiast NBP przedstawił dane o inflacji bazowej, która okazała się najwyższa od grudnia 2011 r.

W ostatnich miesiącach inflacja stała się jednym z najgorętszych tematów ekonomicznych w polskiej debacie publicznej. Więcej o tym, w jaki sposób powstaje wskaźnik mierzony przez GUS (oraz czym różni się inflacja CPI od podawanej przez Eurostat HICP) przeczytasz w artykule "Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają".

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
62 50 grzegorzkubik

Węgry (4,1 proc.), Rumunia (4 proc.), Słowacja (3,2 proc.), Czechy (3,2 proc.), Bułgaria (3,1 proc.) i Polska (3 proc). To są kraje rozwijające się. W Niemczech już niczego nie podraża bo tam idzie recesja.

! Odpowiedz
43 44 anty12

No Grzesiu Polska to idealny kraj dla inferioru umyslowego, za duzo tu nie mozna osiagnac. Najlepiej brac 1920 i pracowac na ochronie. Jeszcze napisz jakie sa ceny w DE i PL i jakie sa zarobki.

! Odpowiedz
7 16 muhh5

Dostałeś już oryginalną plakietkę dla ochroniarzy za dobrze wykonywaną pracę?

! Odpowiedz
41 87 -bertro-

Za rok jesteśmy w czołówce brawo pis-uar.
Teraz wystarczy spowolnienie gospodarcze ,i kryzys jakiego dawno nie widziano w tym kraju.
Jeszcze żaden socjalizm nie wyszedł na dobre .

! Odpowiedz
3 16 and00

Pan przewodniczący Balcerowicz mówi tak od ponad 4 lat

! Odpowiedz
28 30 samsza

Wprowadzić jeszcze parę takich obowiązków jak PPK, monitorowanie odpadów, emisji CO2, białe listy, RODO, a ceny usług znacząco spadną! Polska w UE na czele postępu! racjonalnego (!!) rozwoju.

! Odpowiedz
49 27 tristans

brawo PIS, zwiększajcie ceny i poziom płac jeszcze szybciej, przecież troskliwa partia zadba o to abyśmy więcej zarabiali,

! Odpowiedz
37 29 potiomkin

Po kursie euro jakoś tego nie widać, żeby była w Polsce znacząco wyższa inflacja niż w pozostałych krajach. Są ośrodki, które lubią robić nagonkę na nasz kraj

! Odpowiedz
40 55 khh

A ktory to jest wasz kraj? U nas w Polsce inflacja jest wyzsza niz ta, ktora deklaruje wladza. I bezczelnie nas w ten sposob okrada.

! Odpowiedz
14 24 and00 odpowiada khh

GUS i Eurostat to władza w Polsce?
Masz niezłego dilera

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil