Polska w europejskiej unii koronawirusowych aplikacji

2020-06-18 07:00
publikacja
2020-06-18 07:00
fot. Shutterstock / Shutterstock

Państwa Unii Europejskiej uzgodniły standardy techniczne, jakie muszą spełniać aplikacje koronawirusowe z poszczególnych państw, by mogły współdziałać. Po ich wprowadzeniu – z oprogramowaniem swojego kraju – będzie można monitorować ryzyko COVID-19 w całej Wspólnocie - pisze czwartkowy "DGP".

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że chodzi o aplikacje instalowane w smartfonach, które alarmują użytkowników o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem, co ma ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

"Problem w tym, że każde państwo unijne używa do tego innego narzędzia. Po otwarciu granic zapewnienie współpracy między nimi – postulowane przez Komisję Europejską już w kwietniu – stało się jeszcze ważniejsze" - zaznacza gazeta.

Według "DGP" ma to zapewnić uzgodniony właśnie zestaw parametrów technicznych umożliwiających wymianę informacji między aplikacjami. Gazeta zaznacza, że KE deklaruje, że dane będą wymieniane między aplikacjami drogą szyfrowaną, co uniemożliwi zidentyfikowanie poszczególnych osób. "Nie będą przy tym wykorzystywane dane geolokalizacyjne, a wymiana informacji zostanie ograniczona do minimum" - napisano.

Jak podaje "DGP", z funkcjonującej w Polsce aplikacji ProteGO Safe korzysta ponad 150 tys. osób.(PAP)

mchom/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki