Polska w 2050 r. będzie wyludniona

W 2050 r. w Polsce będzie mieszkało tylko 34 mln 856 tys. ludzi – tak wynika z najnowszej prognozy demograficznej Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to spadek liczby ludności w stosunku do 2014 r. o 3,15 mln osób, czyli o ponad 8 proc. Osoby w wieku 65+ będą stanowiły 31,5 proc. populacji. Jednocześnie liczba kobiet w wieku rozrodczym spadnie o 1/3!

Prognozy mają to do siebie, że zwykle się nie sprawdzają. Model GUS-u oparty jest o współcześnie występujące czynniki. Jest on prawdopodobny, ale nie można mieć pewności, że faktycznie liczba mieszkańców Polski spadnie. Raczej należy go rozumieć jako informację, że jeśli nic się nie zmieni, to populacja naszego kraju będzie się zmniejszać. Przykładowo, w latach 80-tych prognozowano, że w okolicach 2000 roku urodzi się 40 milionowy Polak.

Trend się odwrócił, bo zmieniły się stosunki społeczne i ekonomiczne. Niewykluczone, że do 2050 r. znów ulegną one zmianie, np. na skutek nieprzewidywalnego nagłego kataklizmu, wielkiego odkrycia naukowego lub mody. Niemniej, na razie z modelu GUS-u wynika, że populacja naszego kraju będzie maleć.

Prognoza ludności Polski w latach 2015-2050
Rok Ogółem Wiek przedprodukcyjny Wiek produkcyjny Wiek poprodukcyjny
2015 38001529 5 714 790 26 207 735 6 076 238
2020 37922556 5 791 311 24 905 691 7 225 554
2030 37254576 5 139 747 23 477 210 8 637 619
2040 36073444 4 502 452 22 194 526 9 376 466
2050 34856003 4 389 704 19 485 265 10 981 034
Źródło: GUS, opracowanie Bankier.pl.

Popracujesz nie tylko na swoich dziadków

Demografowie zwracają uwagę, że sam ubytek liczby ludności nie jest wielkim zagrożeniem. Kłopot polega na tym, że poważnej zmianie ulegnie struktura demograficzna Polski. Liczba ludzi w wieku powyżej 65 lat w 2020 r. zwiększy się o 1,1 mln - do 7,2 mln. Jednocześnie liczba zdolnych do pracy spadnie z 26 mln do 24,9 mln. Oznacza to, że teoretycznie spadnie podaż pracujących, z których dochodów trzeba będzie utrzymywać coraz większa liczbę osób pobierających świadczenia z ZUS-u.

Do 2020 r. tego zbytnio nie odczujemy, bo w Polsce wciąż rośnie wskaźnik zatrudnienia – na ten moment wynosi on 64 proc., co przekłada się 16,5 mln pracujących. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że Polska ma potencjał nawet na 75-procentowy wskaźnik zatrudnienia. Obecnie celem dla naszego kraju jest osiągnięcie 70 proc. w 2020 r. – to oznaczałoby, że liczba pracujących zwiększyłaby się do 17,4 mln osób.

Większa liczba pracujących do 2020 r. powinna zamortyzować zwiększoną liczbę potencjalnych świadczeniobiorców z ZUS-u – słowem, do tego momentu nie odczujemy, że niż demograficzny nas coraz więcej kosztuje. Co za tym idzie – nie będzie istniała odczuwalna potrzeba np. zwiększenia wieku emerytalnego lub obniżenia świadczeń emerytalnych. Prawdziwe kłopoty zaczną się dopiero po 2025 r., kiedy wskaźnik zatrudnienia osiągnie punkt graniczny, a liczba ludzi w wieku poprodukcyjnym wciąż będzie rosła.

Spadnie bezrobocie, wzrosną pensje...ale brutto

W praktyce oznacza to poważne zmiany ekonomiczne, które pozornie będą wyglądały optymistycznie. Stopa bezrobocia na stałe spadnie do poziomu 5-6 proc. W warunkach dużego popytu na pracę jej cena wzrośnie, czyli płace powinny się wyraźnie zwiększyć (naturalnie nie w każdej branży w równym stopniu). Ale co z tego, że wzrosną nam wynagrodzenia brutto skoro Państwo, by utrzymać rosnącą grupę niezdolnych (w tym też niechętnych do pracy), zwiększy obciążenia podatkowe? Dzisiaj klin podatkowy wynosi 41 proc., ale za 15 lat może to być już 60 proc. lub nawet więcej.

Nadejdą złote czasy dla geriatrów (ogólnie branży nastawionej na świadczenie usług dla osób starszych). To z całą pewnością przyśpieszy poziom innowacyjności w zakresie np. wygody życia i obsługi gospodarstwa domowego – za 10 lat nie powinna nikogo dziwić lodówka podłączona do Internetu, która sama zamawia brakujące produkty.

Niewątpliwie kłopot będą mieli nauczyciele, których obecnie jest ponad pół miliona na 5,8 mln dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W 2020 r. podaż uczniów zmaleje o 100 tysięcy, a do 2030 r. będzie ich już tylko 5 mln, czyli 15 proc. mniej niż w 2014 r. Czy równocześnie zmaleje podaż nauczycieli? Prawdopodobnie tak.

Obecnie rząd planuje obniżenie wieku emerytalnego – bo jeszcze może sobie na to pozwolić. Ale od zmian w systemie emerytalnym nie uciekniemy. Dlatego ten okres powinien być traktowany jako czas na przeprowadzenie poważnej i kompleksowej reformy, z uwzględnieniem nie tylko interesu świadczeniobiorców, ale przede wszystkim tych, którzy na te świadczenia będą łożyć. To czas na wypracowanie kompromisu i nowych mechanizmów finansowania emerytur.

Europa vs Azja

Do 2030 r. populacja Polski ma zmniejszyć się o 1 mln osób. W tym samym czasie przybędzie 350 mln Hindusów, 40 mln Amerykanów, 30 mln Indonezyjczyków, ponad 80 mln Nigeryjczyków, 50 mln Pakistańczyków, 20 mln Brazylijczyków, 15 mln Meksykanów. Ludności (rdzennej) ubędzie, z nielicznymi wyjątkami, tylko w Europie i Japonii.

I faktycznie jeśli nic się nie zmieni, to mamy problem nie tylko jako kraj, ale jako „cywilizacja europejska”. To my będziemy w mniejszości. Miejmy nadzieję, by konieczność zrównoważenia systemu emerytalnego była wtedy naszym największym problemem.

38 001 529

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Zenon

Może czas skupić się na jakości a nie ilości?

Może ktoś wreszcie wymyśli jakieś sensowne współczynniki, mówiące o średnim produkcie osoby i będziemy optymalizować ten współczynnik?

! Odpowiedz
1 0 ~as

Te 40 mln Amerykanów należy rozdzielić na: Hindusów, Latynosów, Meksynaków, Afrykańczyków i pozostałe rasy/ nacje. Także problem należy rozszerzyć nie tylko na kulturę europejską, ale kulturę białych. Ups, nie wiem czy do prokuratora z tym nie pobiegnie pani od hejt-stop.

! Odpowiedz
5 4 ~Fizyk

Nic strasznego drodzy Państwo, to bardzo dobra wiadomość. Mamy nadzieję, że ta tendencja będzie wzrostowa. Na terenie Bolandy zamieszkiwać będzie Rodzina Narodowa Polaków Smoleńskich. co prawda nie będzie co jeść, ale gorąca wiara i codzienne pięciokrotnie odprawiane spotkania pod pomnikami lotniczymi będą pożywieniem duchowym zastępuącym normalną strawę.
Będzie przepięknie. W każdym siole placówka Skoku z portretem JEGO, i Ojca. Ościenne Państwa na sam dźwięk słowa Bolanda będą niszczyć swoje uzbrojenie. I w ten sposób zapanuje pokój. Jeden problem: o ile Najwyższy się wcześniej nie zdenerwuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~smoczek

To zniknie problem bezrobocia

! Odpowiedz
5 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 ~rtr

Oczywiście się nie sprawdzi, może być jeszcze gorzej, bo liczba 38 milionów dotyczy szerokiej definicji "mieszkańca Polski". Jest też liczba ludności wg bardziej węższej definicji uwzględniająca jedynie Polaków którzy większość część roku przebywają w Polsce i w tym przypadku już teraz mamy zaledwie 36-37 milionów mieszkańców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~hiena

Jesli PO, nowoczesna lub inne eurolewackie partie wezma wladze, to z pewnoscia rzeczywisty scenariusz bedzie duzo gorszy. Ponadto mieszkancy Polski beda juz w wiekszosci brazowi. Jesli sily patriotyczne zwycieza, Polska bedzie rosla w sile i liczba ludnosci bedzie wieksza, Polska rowniez przyjmie uchodzcow z krajow Europejskich - bialych ludzi uciekajacych przed kalifatem. Ktory scenariusz wybierzesz? Zycie czy smierc twoich dzieci ? Polaku - jestesmy na rozdrozu historii. Dzis podjete decyzje wplyna na istnienie badz zaglade calego narodu a najprawdopodobniej rowniez cywilizacji europejskiej. Dobrze sie zastanow, zanim zaglosujesz na lewackich zdrajcow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gladiator

Bardzo ciekawa wypowiedź, szczególnie jeśli chodzi o uchodźców (he, he!!!). Gorzej pewnie jeszcze będzie, jeśli to dłużej potrwa (tu proszę pomyśleć).

! Odpowiedz
1 19 ~otco

Obliczenia GUS są błędne. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podaje na podstawie danych z parafii, że z Polski wyjechało 2,6 mln WIERZĄCYCH, czyli razem w pozostałymi będzie tego pewno ponad 3 miliony. Zatem Polaków już w kraju zostało 35 milionów, a nie 38. Jaki zatem jest sens prezentowania statystyk z góry nie odpowiadających prawdzie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Widłowy

Ostatni Proboszcz gasi światło ...

! Odpowiedz
0 2 ~rtr

I tak, i nie. Mniej znanym faktem jest, że GUS podaje dwie statystyki: (pseudo-) "faktyczną" (gdzie nadal jest jakieś 38 milionów, ta jest najczęściej przytaczana) oraz "rezydentów" (uwzględniającą emigrację) i ta jest już bardziej zbieżna z przytoczoną niższą wartością.

! Odpowiedz
0 1 ~jjqtyy

A jak ten Instytut te wyjazdu policzył? Może część z tych 2,6 mln którzy niby wyjechali, to po prostu podziękowali za "rozrywki" polskiego Kościoła.

! Odpowiedz
6 2 ~Martin

Panie Łukaszu czyżby zmieniał pan orientację? Ten artykuł trąci mi troską o przyszłość naszego kraju, oraz delikatną nutką socjalizmu. Czyżby jednak zdrowy rozsądek, patriotyzm i ochrona własnej przyszłości, przeważyły szalę nad durnym neoliberalizmem? Czy artykuł jest pod publikę? " Mądrość, mądrość życiowa, nie jest rzeczą nabytą, przychodzi z wiekiem" Artykuł ciekawy, jak mawiał mój śp ojciec 3+ Teraz jeszcze proszę jakąś propozycję dotyczącą OFE, jak zwrócić 154 mld zł z powrotem na konta, czy bardziej by się nam opłacało dorzucić kasę z budżetu na indywidualne konta, niż cały czas sponsorować ZUS? Proszę o teoretyczną analizę jak chłopaki i dziewczyny z bankiera to widzą?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 9 ~Polak

Bankier.pl ustami Łukasza Piechowiaka przyznał że socjalizm w PRL-u był lepszy niż kapitalizm III RP. Cytuję:
"Przykładowo, w latach 80-tych prognozowano, że w okolicach 2000 roku urodzi się 40 milionowy Polak. Trend się odwrócił, bo zmieniły się stosunki społeczne i ekonomiczne."
Właśnie skończył się socjalizm, gdzie każdy miał pracę nit nie martwił sie o jutro, relacje między ludźmi były duzo lepsze niż są teraz. Nie było bezdomnych, nie było głodnych dzieci, nie było ubóstwa. Kapitalizm na szczescie kiedys sie skonczy, bo zło nie trwa wiecznie.


Trend się odwrócił, bo zmieniły się stosunki społeczne i ekonomiczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Martin

Przebudzenie mocy? ;)

! Odpowiedz
0 0 ~qaty

Zapomniałeś jeszcze dodać, że nie było niczego w sklepach.

! Odpowiedz
1 26 ~StanRS

Po jakiego grzyba dawać 40-kilkuletnim górnikom i wojskowym wypasione wcześniejsze emerytury? Na zachodzie Europy taki górnik pracuje do 65 lat jak inni.
Znam podoficera, który w wieku niewiele powyżej 40 lat przeszedł na emeryturę wojskową. Bierze emeryturę i naturalnie sobie jeszcze dorabia. Chłop jak dąb, biega codziennie po 5-7 kilometrów, chce wziąć udział w maratonie dla amatorów. Wyglądają oni bez porównania lepiej niż pracownicy budowlani zatrudniani na budowach, którzy muszą przepracować do 65 roku życia. I gdzie tu jest sprawiedliwość?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~Jola

Dlatego, że górnik głosował na PIS.

! Odpowiedz
1 1 ~eq

Gdzie? W hiszpani 25 lat, w czechach do 50 roku życia. I w innych krajach też.

! Odpowiedz
4 2 ~lol

Nie ma wielu 40kilku letnich wojskowych emerytów. Wojskowi mogą uzyskać pełną emeryturę po 25 latach pracy, w co zalicza im się oficerska szkoła wyższa. Faktem jest zarazem, że po 15 latach mają niepełną emeryturę, ale niewielu korzysta z takiej opcji, bo to jakieś 1300-1500zł/mies. Nie wyżyjesz...

! Odpowiedz
0 1 ~rtr

Oczywiście się można zżymać na niektóre przywileje emerytalne, ale w gruncie rzeczy ich cofnięcie niewiele zmieniłoby sytuację.

! Odpowiedz
2 12 ~maturzystka-ewa

sluzba zdrowia robi co moze, zeby ludzi bylo mniej.poczytajcie nekrologi - odchodza 50-latkowie, kto za kilka lat bedzie pisal komentarze na bankierze ?

! Odpowiedz
1 4 ~polak2

Rumuni już sie szykuja na przyjazd?8 dzieciaków rodzinka lekko.Tak sie mnożyli w Angli dawali metryki i brali kasę .czy u nas tez tak będzie?

! Odpowiedz
0 3 ~WładekK

Tak, i dostaną po 500 zł na każde dziecko i kartę dużej rodziny.

! Odpowiedz
0 13 ~chris

Jesli kraj się wyludnia, a kolejne rządy pozoruja działania, albo nic nie robią aby przeciwdziałać zapaści demograficznej tzn. że jest to celowe dzialanie. Innej alternatywy nie ma.

! Odpowiedz
0 1 ~rtr

Tu nie trzeba teorii spiskowych, wystarczy typowy polski "tumiwisizm".

! Odpowiedz
9 10 ~Bogusława

W 2050 r. księża będą się już żenić więc przyrost im wzrośnie jak i dzietność w kraju.

! Odpowiedz
1 9 ~max

Nie bój nie bój UE dokooptuje nam kolorowej ludności i po problemie !

! Odpowiedz
6 17 ~ola

ludzie ja czegoś nie kumam - przecież to dobrze, że będzie nas mniej, płace pójdą w górę, bezrobocie spadnie, ceny większości dóbr spadną, będzie więcej miejsca i czystsze środowisko - po jakiego diabła sztucznie zwiększać populację, która jest biedna i nie może się wyżywić z tego co ma?? po co nam takie głupie programy rozdawnictwa typu 500+ ??? czy ktoś może to logicznie wytłumaczyć???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~ola

dodam jeszcze, że jak ludzie się wzbogacą i będą mieli zapewniony spokojny byt, to pewnie sami dojdą do wniosku, że lepiej krócej pracować, ale mieć dziecko, czy dwa i się nimi cieszyć

! Odpowiedz
4 6 ~ALA

ja moge tobie to wytlumaczyc ale boje sie , ze mi tuszu nie starczy.Idz ucz sie historii i geografi bo o matematyce i logice nie wspomne!

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~OCB

Rozumiem że twój tekst to ironia?

! Odpowiedz
2 2 ~ra

nie rozumiesz-bogaci zyja z biednych ,jak nie ma biedoty to nie ma kasy!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
1 3 ~StanRS

Na takiej Ukrainie liczba ludności zmniejszyła się z pięćdziesięciu kilku milionów do czterdziestu kilku, a jest tam teraz nawet gorzej niż przed upadkiem komuny. Samo zmniejszenie liczby ludności ci nic nie da. Chyba że będą to Indie czy Bangladesz, gdzie jakby ubyło 30 % populacji tych głodomorów pozostali niechybnie odczuliby poprawę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Konik

ano po to by w tym roku nie było u nas 2 ciapatych na 1 polaka, a Polska nie zmieniła się w Nową Kolonię Arabską tak jak niemowy zza odry ;)

! Odpowiedz
15 3 ~SZ

Otworzmy Polske na imigracje !

! Odpowiedz
0 10 ~Wybywający

Można spokojnie odjąć z ludności w wieku produkcyjnym 2 miliony młodych, którzy są w Polsce jedynie na papierze (żaden realny spis nie miał miejsca, wszystko sobie te świry zaokrąglają , sam GUS to już nie jest obiektywna instytucja, np. inflację istotnie zaniża). Problem z tymi prognozami jest taki, że nie działa jak sondaż wmawiający ludziom jak mają myślęć, nim się ludności i dzieci nie nadrukuje...
Niedługo będą musieli do ludności Polski doliczać obywateli za granicą, bo te prognozy zaczną się wydawać niesamowicie przesadzone w optymizmie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 ~prawdziwyPolak

Królowa UE Angela temu zaradzi sprowadzając wszystkich z Bliskiego Wschodu i z Afryki, będzie czarnych polaków w 2050 przynajmniej 150mln

! Odpowiedz
1 4 ~PrawdziwszyPolak

A ty jesteś jasnowidz jakiś ?
Ja nie wiem co będzie za rok, a tu takie proroctwa.

! Odpowiedz
10 14 cocos2000

I bardzo dobrze, nie rozumiem polityki naganiania do dziecioróbstwa. Mniej ludzi to wiecej miejsca, mniej problemow. Pomyslmy jaki kryzys bylby przy liczbie ludnosci w Polsce np 100 mln, gdyby wtedy trzeba bylo utrzymywac ekipę dziadków??? A do tego dąży dzieciorobstwo. Nalezy skupic sie na NAUCE i mądrości, tym, zeby kazdy zarabial 15-20 tys a nie 20 ludkow pracujacych za 1000zl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~bazyliszek

COCOS TO SKUP SIE NA TEJ NAUCE i to natychmiast bo moze sie okazac, ze takich jak ty i tu wielu innych sie wypowiadajacych o tzw dzieciorobstwie -was ubiegna i zostaniecie nie tylko z reka ale i twarza w n....ku!

! Odpowiedz
1 13 ~obserwator

Jednym z głównych i chyba koronnych argumentów wyludniania się Polski jest na pewno brak pracy która jest podstawą ekonomicznego trwania rodziny w miejscu osiedlenia,stałe dochody to wreszcie podstawa posiadania dzieci bo praca w miarę opłacalna pozwala na posiadanie dzieci dla których my dziś pracujemy aby póżniej oni utrzymali choć trochę nas na tym się opiera ZUS finasowanie służby zdrowia.Dlatego rolą państwa jest ściagnięcie najwiecej nowych inwestycji ,tworzenie nowych miejsc pracy choćby po to aby nie upływała nam krew zagranice ,nasze wykształcone przez nas dzieci jadą na bogaty Zachód tam tworzą bogactwo .zaś Polska nic nie ma z tej inwestycji i z tego wykształcenia które dajemy naszym dziciom ,nie umiemy na miejscu zagospodarować wykształconej młodzieży.Mamy chory system,pazerny kapitalizm,brak współpracy przemysłu z uczelniami,brak dofinansowania nauki itd tam trzeba reformować a nie burzyć demokracje ,obsadzać niekompetentnymi działaczami stanowiska w czołowych firmach ,chronić skoki,obciążać obywateli nowymi kosztami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~hdsdf

Coś Ci się pomyliło, gdzieś widział kapitalizm?
Mamy chyba pazerny socjalizm...

! Odpowiedz
0 0 ~JKM_fun_club odpowiada ~hdsdf

Prawdziwy kapitalizm to był w Somalii, reszta świata (zwłaszcza Europa i USA) tkwi w głębokim socjaliźmie.

! Odpowiedz
6 7 ~abc

no i dobrze przynajmniej na parkingu wiecej miejsca będzie

! Odpowiedz
0 0 ~yup

Dekoder:

https://www.youtube.com/watch?v=gu_4ubivcFs

! Odpowiedz
3 14 ~john

przyczyn wyludniania polaków to ZUS + ponad 700tyś urzędników.......... to dzieło socjalistów = redukcja populacji

! Odpowiedz
6 9 ~lkjlkj

bzdury. przyczyną wyludniania jest brak pracy a ten wynika z problemów urzędniczych pozwoleń i zezwoleń blokad podatków wysokich i otwarcia granic. dziś każdy kto zna język może uciec do krajów gdzie znajdzie po stokroć lepsze życie. więc uciekają. jedyne co może to powstrzymać to albo stworzenie gigantycznych fabryk z miejscami pracy dla ludzi w każdym przekroju zawodowym za bardzo dobre pieniądze plus dodatki typu mieszkanie sport kkultura zdrowie itp. albo po prostu dochód rozporządzalny bezwarunkowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Kula odpowiada ~lkjlkj

Bzdury to ty piszesz, jakoś nie zauważyłem wzrostu dzietności polskich emigrantów w Norwegi, UK czy Niemczech, przy tym ich dobrobycie powinni się mnożyć jak króliki. Prawda jest taka że dla przeciętnego obywatela Polskiego dziecko to koszt a nie inwestycja na starość. Jakoś w dużo biedniejszych krajach mają po 3 -4 dzieci i potrafią przeżyć za połowę tego co polak, a tu wielki lament bo nie ma z czego żyć i trzeba rezygnować z laptopa, komórki i wczasów na Malediwach.
A co do ZUSu to się zgodzę usunąć to badziewie powinni już dawno temu i dać ludziom decydować o własnej emeryturze, i własnej przyszłości. Jak w tym domniemanym państwie "obowiązek" płacenia składki emerytalnej nazywa demokracją to jak by musiało to wyglądać w socjalizmie, w Chinach nie ma i każdy jest zadowolony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~ola

Na razie mamy realizowany Program III RP dwóch dziadków emerytów i tylko jeden wnuczek.

! Odpowiedz
1 12 ~max

Osobiście niezbyt podobały mi się pomysły PiSu w sprawach gospodarki, ale dochodzę do wniosku że są one KONIECZNOŚCIĄ. Mam na myśli np. program 500 na dziecko. Ostatecznie będzie się liczyło ilu nas Europejczyków zostało, bo cywilizacja nie opiera się jedynie na wielkości zdeponowanych pieniędzy, niezależnie czy w ZUSie, OFE czy IKE. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~Iwona

Myślę, że im bardziej rozwinięty kraj tym więcej trzeba płacić teraz i w przyszłości za posiadanie dzieci. Bo inaczej przegrają z wygodami współczesnego życia.

! Odpowiedz
6 9 ~Kotekbrytyjski

No ale PIS tego nie wie i robi dobra zmiane hahahhahaaha

! Odpowiedz
18 22 ~Kogi

Dlatego te 500zł na dziecko to bardzo dobry pomysł i trzeba więcej pomysłów w kierunku wspomagania rodzin!

! Odpowiedz
4 11 ~krasnal

Każdy tego typu program przyniesie więcej szkody niż pożytku !!! To już przerobili socjaliści, ale za kilka lat każdy się przekona...!!!

! Odpowiedz
0 3 ~kljklj odpowiada ~krasnal

no właśnie - przerobili i co? i w efekcie mieliśmy baby boom . dziś nie mamy socjalów bo nam pozabierano wszystko co tylko się dało włacznie z emeryturą i zdrowiem i co mamy? uciekających jak czarnuszki polaczków za granicę za godnością i lepszym życiem. :/ zapaść gospodarczą ktorej nie wiadomo jak się pozbyć.

! Odpowiedz
4 3 ~włącz_myślenie

Pomysł jest średnio mądry gdyż przeciętnej rodzinie zarabiającej średnią krajową i posiadającej 2 dzieci zabierze państwo 700 zł , a da 500 zł.

! Odpowiedz
2 15 ~no2zUS

Gdzie jest KOD???
KARA dla samozatrudnionych 1100 zł/mc na armię urzędników ZUS (Zakład Ubożeń Społecznych)
Dlaczego w Polsce rządowe pozwolenie na podjęcie zatrudnienia dla siebie i na własny rachunek kosztuje aż 1100 zł?
http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/7301#dk3420
Gdzie jest KOD???
KARA (podatek) od niezapłaconej faktury na armię urzędników US (Uciskać Społeczeństwo)
Gdzie jest KOD???
UE=ZSRE (Związek Socjalistycznych Republik Europejskich) https://www.youtube.com/watch?v=2wjgVIHnwZY
Gdzie był KOD???
Polacy masowo emigrują i nie chcą wracać, "zielona wyspa"? https://www.bankier.pl/wiadomosc/Emigracja-Polakow-zbliza-sie-do-rekordu-3205470.html https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zapowiada-sie-emigracyjny-rekord-3330233.html https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawie-polowa-mlodych-chce-emigrowac-3379539.html https://www.bankier.pl/forum/temat_polacymasowouciekaja-na-zachodeuropyzblizamy-sie-do-rekordowej-emigracji,15579937.html
Gdzie był KOD???
http://wiadomosci.wp.pl/kat,141202,title,Grozne-zaniechanie-w-ekipie-Tuska-Tomasz-Wroblewski-KOD-pokolenie-niezatrudnialnych,wid,18073704,martykul.html
Gdzie był KOD???
http://pikio.pl/ustawa-1066-niebezpieczna-dla-spoleczenstwa/
Gdzie był KOD???
http://wiadomosci.wp.pl/kat,141000,title,Wawrzyk-o-podsluchiwaniu-dziennikarzy-To-najgorsza-forma-zlamania-zasad-demokracji,wid,18099246,wiadomosc.html?ticaid=1164ae&_ticrsn=3

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~zez

Takie prognozy są mniej warte niż papier na którym są spisane. Rok 2050 będzie za 34 lata. Dla porównania 34 lat temu był rok 1982. Czy ci z Was którzy byli dorośli w 1982 wyobrażali sobie że Polska będzie wyglądać dziś tak jak wygląda?

! Odpowiedz
2 8 ~Misza

Ojoj, a co na to deweloperzy? lepiej zdejmijcie ten artukul i to natychmiast.

! Odpowiedz
0 1 ~prorok

obecnie w Polsce jest ok 35mil ludzi a za 35 lat bedzie moze 25mil w wieku 63l

! Odpowiedz
0 21 ~RICO

To wyludnienie ma jedną zaletę-mniej będzie cierpiało z powodu politycznego gówna !

! Odpowiedz
2 6 ~Kula

No nie wiem. Czuje za wkrotce narod zateskni za naszymi liberalnymi lewakami z PO i nam ich znowu na glowy sprowadza w nastepnych wyborach.

! Odpowiedz
5 20 ~krasnal

A za najbardziej zbrodniczą organizację względem NARODU będą uznane SOLIDARUCHY !!!

! Odpowiedz
3 11 ~bbb

tak, z perspektywy czasu wychodzi na to, że ich rządy są bardzo kiepskie

! Odpowiedz
4 4 ~krasnal odpowiada ~bbb

REWOLUCJA BOLSZEWIKÓW W ROSJI I SOLIDARUCHÓW W POLSCE TO DLA MNIE DOKŁADNIE TO SAMO !!! MINĄ DWA POKOLENIA ZANIM TO ZROZUMIE WIĘKSZOŚĆ , ALE CZY WTEDY JESZCZE BĘDZIE ISTNIAŁA POLSKA ...? BÓG RACZY WIEDZIEĆ ...!!!

! Odpowiedz
1 1 ~krasnal odpowiada ~krasnal

Jedyny pozytyw w rewolucji bolszewickiej to taki ,że z czasem rządy objęli socjaliści. ale błędne rozwiązania w sferze gospodarczej musiały siłą rzeczy na obecny czas, wykoleić ich pomysły. Jednak socjokapitalizm ,czyli kupowanie przez ludzi udziałów w S.A. , które dzielą się z nimi dywidendą ma całkowity sens !!! ( TO OCZYWIŚCIE NIE DOTYCZY WARSZAWSKIEJ KLOAKI ,KTÓRA OKAZAŁA SIĘ BYĆ ATRAPĄ GIEŁD !!!)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 ~krasnal

Najdalej w 2025 roku rozpadnie się UNIA EUROPEJSKA !!! To zdarzenie pociągnie za sobą tak wiele innych niewiadomych , że nawet NOSTRADAMUS nie pokusiłby się o prognozę !!!

! Odpowiedz
2 9 ~nowoczesność

dzieci są tak drogie, że po urodzeniu można je przekazywać do zakonu aby wyedukować to nie będą kupowały drogich ubrań, smartfonów, komputerów, narkotyków. Będą się dobrze uczyły i jadły mleko i ziemniaki :) WSZYSCY BĘDZIEMY RODZIĆ 12-ŚCIORO :)

! Odpowiedz
5 9 ~heh

a dlaczego Łukaszenka za urodzenie dziecka płaci 10000 dolarów na raz, a polska 500zł na raty ????

! Odpowiedz
3 6 ~erererer

bo zaraz to zabiera potężną inflacją i podatkami :p

! Odpowiedz
0 5 ~heh

największe wzrosty będą w krajach muzułmańskich, a Amerykanie w 2030r osiągną 400mln ludzi z prognoz.

! Odpowiedz
5 15 ~glu

"Potwierdzają się doniesienia o podsłuchiwaniu dziennikarzy przez policję za rządów PO. Jak powiedział komendant główny policji, wobec dziennikarzy i ich rodzin prowadzone były czynności operacyjne. Dodał, że nie jest to przypadek jednostkowy, gdyż „chodzi o większą liczbę” – powiedział. Co więcej specgrupa miała kontrolować również korespondencję dziennikarzy zajmujących się aferą podsłuchową oraz mieć dostęp do smartfonów dziennikarzy."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~Życzliwy

W 2050 roku RZECZPOSPOLITA będzie Mocarstwem✋

! Odpowiedz
0 16 ~polak2

Jak nie będzie dobrych zarobków za pracę ?to wyniosą się wszyscy młodzi.Zostana tylko rodziny i dzieci by brać po 500zł,darmowa edukacja i wyjazd z Polski..........

! Odpowiedz
20 10 ~Patriota

niech pis porządzi 8 lat, to na pewno zostanie tylko te 30 % co na niego głosowało....

! Odpowiedz
0 10 ~mart

roboty i sztuczna inteligencja wszystko do tego czasu wyrownaja. nie podniecajcie sie. "że jeśli nic się nie zmieni, to populacja naszego kraju będzie się zmniejszać" - ta pierwsza czesc jest najwazniejsza

! Odpowiedz
3 19 ~no2zUS

Gdzie jest KOD??? KARA dla samozatrudnionych 1100 zł/mc na armię urzędników ZUS (Zakład Ubożeń Społecznych)
http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/7301#dk3420
"Dlaczego w Polsce rządowe pozwolenie na podjęcie zatrudnienia kosztuje aż 1100 zł? Bardziej to przypomina haracz pobierany przez mafię niż podatek, czy jak kto woli ubezpieczenie."
Gdzie jest KOD??? KARA (podatek) od niezapłaconej faktury na armię urzędników US (Uciskać Społeczeństwo)
Gdzie jest KOD??? UE=ZSRE (Związek Socjalistycznych Republik Europejskich) https://www.youtube.com/watch?v=2wjgVIHnwZY
Gdzie jest KOD??? Polacy masowo emigrują i nie chcą wracać, "zielona wyspa"? https://www.bankier.pl/wiadomosc/Emigracja-Polakow-zbliza-sie-do-rekordu-3205470.html https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zapowiada-sie-emigracyjny-rekord-3330233.html https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawie-polowa-mlodych-chce-emigrowac-3379539.html https://www.bankier.pl/forum/temat_polacymasowouciekaja-na-zachodeuropyzblizamy-sie-do-rekordowej-emigracji,15579937.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 ~jesh-ldn

sie zaimportuje rosjan - oni chetnie sie do Polski przeniosa ze swojego syfaistego oligarchiczno - panszczyznianego kraju... rosjanki beda na potege zwe Polaków wychodzic za maz I dzieci im rodzic - to samo Ukrainki...

I sie wyrówna - wystarczy by kazdy rzad konsekwetnie odmawaial kazdemu islamskiemu dzieciorobowi prawa do osiedlania sie w Polsce ,a ulatwil osiedlanie sie bialym wykrztalconym ludziom z europy wschodniej [ukraina, rosja bialorus] I my problem miec nie bedziemy

problem juz maja niemcy Austria , UK, o francji nie wspomne...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~rosyjska_bida

"Torebkę Diora wartą tysiące dolarów skradziono... sprzątaczce Gazpromu
W Moskwie wszczęto śledztwo w sprawie kradzieży torebki Diora z krokodylej skóry. Wartość torebki jej właścicielka wyceniła na 300 tys. rubli (4 tys. USD). Pikanterii dodaje fakt, że torebkę skradziono z samochodu japońskiej marki... sprzątaczce Gazpromu."-onet.pl
ps.a co do "wykrztałcenia" to ty tumanie z Polaczkowa jesteś wyjatkowo dobrze "wykrztałcony" tak samo dobrze jak hordy dzikusów z Afryki Płn.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 19 ~KIMDZONGTUSK

zostaną same kasty uprzywilejowanych : mundurówka, urzędnicy, politycy jednym słowem ci, co zyja przy budżetowym garnuszku min. dzisiejsi KOD-owcy. O ile w feudaliżmie było dużo chłopstwa, które utrzymywało swoich panów, o tyle dziś na prawdę pracujących i budujących PKB jest coraz mniej.
Przeczytajcie ten artykuł :
http://wiadomosci.wp.pl/kat,141202,title,Grozne-zaniechanie-w-ekipie-Tuska-Tomasz-Wroblewski-KOD-pokolenie-niezatrudnialnych,wid,18073704,martykul.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~trochę_obiektywizmu

Wątpię aby tzw. KOD-wcami byli górnicy i rolnicy, a przecież to też kasta uprzywilejowana.

! Odpowiedz
1 5 ~KIMDZONGTUSK odpowiada ~trochę_obiektywizmu

Zgadza się, ale KOD-owcy to nie prywatni przedsiębiorcy. Przeczytaj artykuł zalinkowany przeze mnie wyżej

! Odpowiedz
1 4 ~no2zUS

Dobry artykuł załączyłeś!
http://wiadomosci.wp.pl/kat,141202,title,Grozne-zaniechanie-w-ekipie-Tuska-Tomasz-Wroblewski-KOD-pokolenie-niezatrudnialnych,wid,18073704,martykul.html

! Odpowiedz
2 5 ~xtx

Jeszcze jest taki mały problem jak ubywające w zastaraszającym tempie brak wody pitnej.

! Odpowiedz
1 2 ~jaro

W TYM PROBLEMIE TO AKURAT DOBRZE ZE BEDZIE MNIEJ LUDZI --- trzeba sobie otwarcie powiedziec ziemia ma ograniczona pojemnosc , czym bedzie wiecej ludzi to bedzie gorzej , bo ludzie to niszczyciele wszystkiego , przyroda sie zbuntuje i beda straszliwe anomalie ,

! Odpowiedz
1 1 ~Agat

No jeśli ubywa brak wody pitnej to jest zdecydowanie lepiej!

! Odpowiedz
1 21 ~zeflik

Szanowni Państwo. W 2020 kończy się forsa z unii i koniec 'inwestcji' państwowych. Przy obecnej biurokracji, fiskalizmie i marnotrawstwie będzie tutaj czarna śmierdząca dziura. Wybieracie socjalizm, to macie dobrobyt.

! Odpowiedz
4 18 ~skarga

To są negatywne skutki idei lewicowo liberalnych. Jezeli ja jestem w centrum i nie mam obowiazkow ,a o emeryture dba panstwo, a nie ja i moje dzieci to mamy efekty. Pora dokonac korekty w dogmatach. Tak 1200 zl pensji dla kobiety z dwojka dzieci, darmowe studia dla mlodej mamy, mieszkanie spoleczne dla mlodej mamy, podatek solidarnosciowy dla osob samotnych, inne. Dzisiejszy naplyw imigrantow to nic. Dziac sie bedzie w przyszlosci, liczby mowia za siebie. Czas na refleksje dla tych co nie mysla po mnie chocby potop.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 ~c2h5oh

chcecie żeby naród się rozmnażał to o 21.00 wyłączajcie prąd. :) i po roku będzie znowu BABY BOOM

! Odpowiedz
9 18 ~ccc

to dobrze, ceny ziemi spadną, ceny mieszkań spadną, ceny wszystkiego spadną ... ufff ... dobrze by było, żeby jeszcze tak z 5-10 milionów wyjechało za granicę ... to dopiero byłby raj, czyste powietrze, czysta woda, spokój i cisza

! Odpowiedz
2 22 ~Dżejms

Przyjadą z Azji mniejszej ci co nie mają oporów przed rozmnażaniem. Ziemia będzie należeć do tych którzy mają potomków - wiem że to nie jest odkrywcze ale trzeba to przypominać bo co rusz widzę jak się martwią że będziemy mieli dzieciorobów. Jak nie my to inni zrobią dzieci i demokratycznie nas przegłosują że jesteśmy podludźmi we własnym kraju. Tak to działa moi mili wykształceni, młodzi, z wielkich miast.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~iwonka odpowiada ~Dżejms

Ponadto dzieci to jedyny znany sposób na nieśmiertelność.

! Odpowiedz
0 5 ~polak2 odpowiada ~Dżejms

I co z tego jak sie narodzi 1000 x wiecej dzieci jak po wykształceniu nie mają pracy i muszą wyjechac z kraju?

! Odpowiedz
0 2 ~Pzdr odpowiada ~Dżejms

Nie przyjadą, bo ludzie z krajów trzeciego świata omijają nas jak "padlinę" i walą na zachód...

! Odpowiedz
2 11 ~mwa

Tak, jasne.
Poczytajcie sobie prognozy z lat 1990-2000, to zobaczycie jak "precyzyjną" nauką jest demografia.
Demograf to taki człowiek który precyzyjnie powie wam co będzie za 20 lat, a za 20 lat przekonująco wyjaśni dlaczego wcześniej się mylił.

! Odpowiedz
10 9 ~tom

Ja jestem innego zdania. mniej ludzi to mniej problemów. Wkraczamy w epokę kurczących się zasobów. Przeludnione społeczenstwa nie beda mialy co jeść i pić.

! Odpowiedz
14 1 ~emocja

Polska miała kiedyś 100 mln ludzi.
Rzeczpospolita sięgała kiedyś swym obszarem od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego.
Rozpadła sie na małe narodowe państwa. Nie ma nawet Austro-Węgier, Czechosłowacji, Jugosławii. Czy rozpadnie sie Belgia, Hiszpania, Brytania, Unia Europejska?
Mali mają lepiej: Monako, Lichtenstein, Luksemburg,..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 ~młody odpowiada ~emocja

Nigdy Polska nie miała 100 mln ludzi. Bredzisz kolego...

! Odpowiedz
2 7 ~Dżejms

Takich głupot dawno nie czytałem. Ostatnio dopłaca się do niszczenia produktów rolnych albo wprowadza limity produkcji. Wręcz kara za przekroczenie produkcji. Tak było jeszcze rok temu z mlekiem. Jesteś oderwany od rzeczywistości.

! Odpowiedz
0 1 ~gość odpowiada ~emocja

Porównywanie Belgii, Liechtensteinu, Izraela do USA, Kanady, Rosji, Chin czy Indii, czy Algierii, Etiopii?

! Odpowiedz
14 6 ~filc

Trzeba pomyśleć o wprowadzeniu bykowego. Dlaczego moje dzieci mają utrzymywać w przyszłości wygodnych dzisiaj.

! Odpowiedz
3 16 ~endi

Bo te " byczki " jak były młode to państwo oferowało im 1200 na przeżycie i utrzymanie rodziny i pracę na śmieciówce .Bezrobocie wśród młodych sięgało 70% .To wina państwa - regulacji prawnych , " reform wolnorynkowych " , że pokolenie z wyżu demograficznego nie urodziło wystarczającej liczby dzieci

! Odpowiedz
5 12 ~Dżejms odpowiada ~endi

Takie były założenia pewnych Żydowskich rodów że nad Wisłą należy ograniczyć populację. Stosuje się przymus ekonomiczny przy pomocy lokalnie działających funkcjonariuszy typu Balcerowicz czy Swetru. Do tego GW wyśmiewa macierzyństwo i wyzywa od dzieciorobów. Warto to zestawić z dzietnością w Izraelu - no to jak tak to dopiero patologiczne dziecioróbstwo macie w Izraelu. Ale trzeba przyznać że sami sobie jesteśmy winni skoro pozwalamy na to. Jak widać że ktoś chce nam szkodzić to w ryło i won z kraju. To kwestia instynktu samozachowawczego. Smutne ale tak niestety trzeba robić. Bo grzecznie prosisz i tłumaczysz - nie działa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Alex

Co ten Piechowiak pisze. Naglowek jak z jakiegos brukowca. "Polska w 2050 bedzie wyludniona". Jesli liczba ludnosci zmaleje z dzisiejszych 38 mln do niecalych 35 mln (jak jest podane w artykule) to Polska bedzie wyludniona?? Co za idiotyzmy. Bankier powazne zrodlo informacji ?

! Odpowiedz
3 20 ~zorro

Przestańcie straszyć demografią! Są to socjotechniczne i socjologiczne bajki! Wystarczy , że będą lepsze warunki pracy i płacy a 3 mln ludzi wróci z zachodu z dziećmi. A ilu jeszcze jest Polaków w Kazachstanie, Ukrainie, Białorusi, Rosji i na Litwie? Drugie 3-5 miilonów?

! Odpowiedz
1 8 ~GP

Tak, drugie 3-5 milionów, w większości 50-60 latków. Z zachodu nikt nie wróci - nie po to wyjeżdżali żeby wracać. Poza tym dzieci urodzone i wychowane przez system w UK nie czują się Polakami, wręcz wstydzą się swojego pochodzenia i próbują je ukryć. Na pewno tu nie wrócą, chyba że zaczną się niepokoje społeczne i czystki nacjonalistyczne, co w zasadzie już się rozpoczęło - ale raczej w kierunku kolorowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~pa odpowiada ~GP

Wrócą, wrócą. Horyzont 10 lat. Nie sądzę, żeby wyjeżdżali z myślą o mieszkaniu w kalifacie. Wystarczy, żeby tu na miejscu nie było gorzej.

! Odpowiedz
3 30 ~Capitalforce

Oj będzie tak będzie. Prawda jest taka, że chcemy żyć jak na Zachodzie, ale my w zestawieniu do zachodnich pensji zarabiamy 3-4 krotnie mniej stąd w Warszawie para ludzi, gdzie każde zarabia po 3-5 tys. zł wcale nie żyje w jakimś luksusie bowiem realnie jest to poziom minimalnej pensji w Niemczech. Co więc się robi? Urządza wyścig szczurów, praca po 14h dziennie, brak życia prywatnego lub ograniczanie go do weekendowego wyjścia do pubu lub innego miejsca gdzie robimy alkoholowy reset. Nie mamy już czasu na spacer w tygodniu, na film, na książkę i na wiele innych rzeczy. Wychowywać jeszcze dzieci? Kiedy? No chyba, że takim udawanym rodzicielstwem typu "kupię Ci PS4 to się będziesz bawić żebyś nie myślał o tym, że tatę widzisz tylko na dobranoc". Zakup telewizora, laptopa, telefonu, samochodu i wszelkich innych dobrodziejstw naszych czasów kosztuje nas 3-4 krotnie więcej niż Niemca ze względu na fakt, że obiektywnie ceny tych produktów w Niemczech są takie same, ale wyliczając ile dni Niemiec z minimalną krajową będzie musiał pracować np. na laptopa za 3 tys. zł, a ile Polak z minimalną krajową dochodzimy do tegoż punktu, który wspomniałem - ktoś kogo u nas nazywamy "uzyskującym średnie zarobki" musi na te dobra tyrać 3-4 razy dłużej niż "średnio zarabiający w Niemczech". Żeby jednak pokonać tę lukę poświęcamy swoje życie prywatne, pasje itd. i zapierdzielamy jak mrówki. Coraz mniej wypoczynku, coraz mniej snu - generuje nadmiar stresu, a więc dochodzą do tego jeszcze problemy psychiczne, nierzadko depresja wynikająca z faktu, że nie mamy satysfakcji ani z pracy ani z tego, że w końcu stać nas na fajny zegarek, laptop czy samochód, ale nie mamy czasu na prawdziwe szczęście, a więc tak czy inaczej nie jesteśmy w stanie rozwiązać swoich problemów, które się zapętlają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Mown

Bardzo rozsądne wnioski. Pozdrawiam!

! Odpowiedz
1 6 ~aaaaa

Wyluzuj. Dobrze opisujesz polską mentalność i pracę - ale to się kończy, naprawdę. Zarobki (przynajmniej w Warszawie, dla osób wykształconych) są na poziomie zachodnioeuropejskim jeśli przeliczy się koszty utrzymania. O ile politycy nie dobiją polskiej gospodarki (podatki, rozdawnictwo, socjal, itp.) to naprawdę będzie dobrze - a za 15-20 lat Niemcy będą musieli pracować znacznie ciężej na swoje 15 czy 25 milionów rasy uprzywilejowanej, którą w politycznej poprawności do siebie zaprosili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~szejker

hmm zarabiamy 3-4 krotnie lepiej niż Ukraińcy. Oni to juz chyba naginają czasoprzestrzeń,

! Odpowiedz
0 0 ~rtr odpowiada ~szejker

Aż Krym im wcięło ;)

! Odpowiedz
0 6 ~abc

Jaki wpływ na liczbę ludności w Polsce ma emigracja za pracą i lepszym życiem 3 mln. młodych ludzi którzy będą mieć dzieci w Anglii, Irlandii itp. tylko nie w Polsce.

! Odpowiedz
9 11 ~Iro

Jeśli kiedyś znów będzie rządzić PO to na pewno tak będzie, że polska się wyludni, bo przecież o to im chodziło cały czas

! Odpowiedz
1 8 ~JP2

Panie Łukaszu będzie znacznie gorzej no ale trzydzieści kilka lat to szmat czasu a amerykance pra do wojny a POLSKA to idealny teren walk

! Odpowiedz
9 9 ~mor303

CAŁY ŚWIAT SIĘ Z POLSKI ŚMIEJE. RZĄDZI PUTIN , KOŚCIÓŁ I ZLODZIEJE

! Odpowiedz
5 7 ~klik

ZA DWADZIEŚCIA LAT POLSKA BĘDZIE BANKRUTEM> OSIEMDZIESIĄT PROCENT WYBORCÓW TO BĘDĄ LUDZIE POWYŻEJ SZEŚCIESIĘCIU LAT ,dlatego o składzie sejmu będzie decydował kościół i rosyjscy agenci

! Odpowiedz
1 17 ~1984

"spadnie podaż pracujących"
Aj waj
Teraz miliony pracujacych tylko zasmradza powietrze wykonując wcześniej zbędne urzędnicze prace. Więcej dyrektyw to zabrudzacze papierów sie nie wyrobią.
Pracujacych niewolników trzeba coraz mniej. Powstaja wydajne maszyny, i potrzeba mnóstwo oszustów stara sie sprzedac nadmiarowy towar.
Wystarczy zostawić milion Polakow poniżej 60 roku życia.
Polityków, urzedników, akwizytorów przerobić na nawóz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~zombiefield

Takie są uroki socjalizmu.

! Odpowiedz
1 5 ~cyta

Ci, co mają wpłacać do systemu, robią wszystko, by płacić jak najmniej, na przykład zaniżają swoje dochody czy uciekają do szarej strefy. Z kolei ci, którzy otrzymują pieniądze z systemu, chcą ich dostawać jak najwięcej. Pojawia się wyłom pomiędzy płacącymi a beneficjentami. Tymczasem politycy manewrują między tymi dwoma grupami ludzi w taki sposób, aby wygrać wybory. Obiecują wyższe emerytury w przyszłości, nie mając na to pieniędzy. Natomiast ja chciałbym do tego dodać, że aby zwiększyć wysokość emerytur, politycy nie muszą od razu podnosić podatków, ponieważ obiecują oni wypłaty emerytur za 10, 20, 30, 40 lat. Mogą obiecać wszystkim młodym blondynkom, że otrzymają one emerytury w wieku 45 lat i wtedy dostaną głosy wszystkich młodych blondynek. Kiedy ostatnio byłem w Rumunii, to kilka miesięcy wcześniej rumuński parlament jednogłośnie przegłosowywał podniesienie wysokości emerytur o 30-40 procent, co zwiększyło łączną wartość wypłacanych emerytur z 6 do 9 procent PKB! Bez jednego głosu sprzeciwu! W ten sposób zabrano podatnikom pieniądze o wartości 3 procent PKB! Nikt nie wstał i nie powiedział: „my tego nie możemy zrobić w ten sposób.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~Black24

przecież o tym wiadomo od kilku lat, a raport zus jest i tak optymistyczny ponieważ emigranci z Polski nadal liczeni są jako mieszkańcy RP. Rzeczywistość będzie dużo gorsza....
http://www.firmowabaza.pl/informacje/informacje-gospodarcze/umierajacy-kraj

! Odpowiedz
1 6 ~re

Ja bym poczekał jeszcze rok i sprawdził jaki będzie bilans emigracji/imigracji. Czyli czy młodzi uznają że obecny rząd jest dobry i zaczną wracaćczy wręcz przeciwnie.

! Odpowiedz
2 4 ~gosc

gdzie te szklane kule kupujecie ??
na aledrogo nie ma :/

! Odpowiedz
2 18 ~Walsie

Zachodni Europejczycy, przyzwyczajajcie się do pracy za 500 euro w Polsce. Albo to, albo kalifat.

! Odpowiedz
2 11 ~Amadeus

zakazać prawnie antykoncepcji haha xd i po 1000zł na dziecko wtedy byśmy azję czapkami nakryli

! Odpowiedz
5 24 ~ron2000

Dzieci będą, gdy kobiety nie będą musiały pracować zawodowo tylko zajmą się rzeczą najważniejszą, czyli rodzeniem i wychowywaniem dzieci - nie koniecznie 10-15 dzieci na kobietę, wystarczy 4-5. Aby to było możliwe ojciec musi być w stanie zarobić na całą rodzinę.
W obecnym systemie, gdy podatki stanowią 50-80 % dochodów jest to nierealne i kobieta zmuszona jest do męskich zajęć - walki o byt materialny. Należy więc obniżać podatki.
Dodatkowym elementem jest przywrócenie znaczenia całej rodziny. Kobieta będzie w stanie podołać trudowi wychowania tak dużej liczbie dzieci tylko w przypadku, gdy inne kobiety w rodzinie, tj. babcie, ciocie, starsze córki i mężczyźni będą na co dzień realnie pomagać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 14 ~1984

200 lat temu biedota miała po 20 dzieci, niewiele dożywało starości.
Nie mieli co żreć, gdzie mieszkac, w co się odziać. Jedyna rozrywka to kopulacja.
Teraz młodzi decyduja sie swiadomie na dziecko, po osiągnięciu sukcesu zawodowego.
Dziecko jest kolejną zabawką, jak samochod czy mieszkanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~endi odpowiada ~1984

i dzięki temu w populacji zachowywały się geny najzdrowsze , słabe , chorowite dzieci umierały i nie przekazywały tym samym chorób dalej . Dzisiaj jak się urodzi dziecko z jednym okiem , trzema komórkami mózgowymi , jednym płucem i jedno komorowym sercem jest wielka batalia lekarzy , Owsiaków , kleru i wszystkiego dookoła by to dziecko przeżyło . Przykład może zbyt jaskrawy , to może łagodniejszy - cukrzyca , dawniej nie było insuliny , osobniki chore schodziły , dzisiaj żyją bardzo długo , mnożą się i przekazują chore geny . Przy takim podejściu Polaków nie tylko będzie coraz mniej , ale będzie coraz więcej chorych osób , co z tego że na 9 Polaków będzie 3 w wieku zawodowym skoro to będą osoby chore - renciści

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~endi odpowiada (usunięty)

Dokładnie , w krajach trzeciego świata czy Islamu kobieta ma swoje miejsce i kurczowo się go trzyma , dlatego rodzi siódemkę dzieci . W Polsce kobieta musi skończyć studia , zdobyć pracę , stabilizację zawodową - poniekąd słusznie - by mając według GUS-u 30 lat urodzić swoje PIERWSZE dziecko , a wiadomo im późniejszy wiek matki tym większe prawdopodobieństwo chorób genetycznych u dziecka więc rodzi się w Polsce co 5 dziecko niepełnosprawne . To wszystko jest wynikiem niezliczonych patologii w życiu społecznym dlatego Europa musi wyginąć , zastąpią nas przybysze z krajów gdzie nie ma tylu regulacji społecznych i patologii

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~andrzej odpowiada ~endi

mam nadzieję że zachorujesz zobaczymy czy wtedy kretynie będziesz pisał takie głupoty

! Odpowiedz
2 26 ~obsobs

Za 15 lat 1/3 populacji kraju, to będą Europejczycy z innych krajów uciekający przed kalifatem w ich ojczyznach

! Odpowiedz
1 11 ~Yyy

Dokładnie. Dlatego te wyliczaki można między bajki włożyć. W Polsce już jest milion Ukraińców.

! Odpowiedz
1 15 ~spoko

Polska się wyludni ? To kto będzie pracował na tej zielonej wyspie ? Gospodarka podobno się rozwija od 8 lat w niesłychanym tempie i zapotrzebowanie na pracowników rośnie. Chyba przyjdzie konieczność zatrudniania emerytów, bo na dzieci i młodzież liczyć nie można.

! Odpowiedz
3 9 ~Jeff

Trzeba wykreować modę na zwiększenie dzietności Polaków (Europejczyków)..... Innego sposobu nie ma, chyba że import...

! Odpowiedz
0 21 ~Jan

Tak czy owak ten system społeczny się tak długo nie utrzyma. Socjalizm okazał się kompletną porażką nawet dla tych którzy w założeniu mieli na tym skorzystać. Prubuje się ten system róznie nazywać a to liberalizmem a to prawicą ale to jest socjalizmu, system idealny dla inteligentnych szumowin. Ale ten system jest bankrutem.

! Odpowiedz
1 21 ~woj

Tak czy owak , europejczyków już praktycznie nie ma. Nakryją nas czapkami , na nasze własne życzenie.

! Odpowiedz
2 14 ~tm

Ale jak młodzi Polacy wyjeżdżali, i wyjeżdżają za chlebem, to się tępaczki cieszą.

! Odpowiedz
9 11 ~bolomanolo

to juz ostatnie lata wzrostu liczby ludności świata zasoby naturalne szczególnie ropa która jest najważniejsza sa na ukonczeniu w związku z tym ceny żywnosci wybiją w kosmos a potworny głód i choroby jaki nadejdzie radykalnie zmniejszy liczbę bezrozumnych ciapatych i czarnych mnożących sie jak króliki niech nie liczą że wiecznie w EU bedą rządzić zdrajcy i sprzedawczyki na USraelskim pasku którzy ich przyjmą żeby rozwalić państwa narodowe i stworzyc konkurencję pod każdym wzgledem swoim obywatelom

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ~arpo

za 25 lat zapotrzebowanie na ropę będzie znikome,produkcja żywności modyfikowanej ma nieograniczone możliwości , następne pokolenie ciapatych i czarnych będzie już wykształcone i bogate także będą mieli mało dzieci a UE już nie będzie

! Odpowiedz
4 2 ~bolomanolo odpowiada ~arpo

bredzisz boża dziecino nawet te durnoty co napisałes to dzieki ropie( klawiatura,komputer,stolik na którym stoi a w zasadzie wszystko co cie otacza to ropa) a tak z ciekawości ta twoja żywność modyfikowana to bedzie na czym robiona na drutach przez dziewiarke a rozwożona do marketów wołami ?

! Odpowiedz
2 1 ~PasazerNostromo odpowiada ~bolomanolo

Jedyny, ktory tu bredzi, to Ty. Za kilka dekad to aparatura napedzana ropa bedzie tzw. "wołami", pokazywanymi dzieciom w muzeum. Czlowiek w tej chwili dysponuje taka technologia, ze przetrwa epoke lodowcowa - potrafimy wytwarzac energie ze sniegu, jesli tylko bedziemy do tego zmuszeni.

! Odpowiedz
3 3 ~bolomanolo odpowiada ~PasazerNostromo

hahaha "potrafimy wytwarzac energie ze sniegu" a uczył ty sie tumanowaty gimbusie fizyki napisz jeszcze że bedziemy lać wode do bakow i na tym jeździć co to styropianowe dziadostwo zrobilo ze świetna polska edukacją mozna wmowic polskim tumanom że istnieje perpetum mobile i działa

! Odpowiedz
1 2 ~PasazerNostromo odpowiada ~bolomanolo

To nie jest perpetuum mobile. Wlasnie - perpetuum pisze sie przez podwojne "uu", Panie Profesorze.

! Odpowiedz
5 29 ~tryktyk

niedługo do Polski zaczną emigrować młodzi Niemcy, Holendrzy, Szwedzi, Brytyjczycy, Francuzi i inni którzy w swoich arabskich kalifatach żyć nie będą chcieli lub mogli, lub po prostu będą mogli wytrzymać w swoich krajach blasku bogactwa kulturowego przyniesionego z pustyni.

! Odpowiedz
6 20 ~rytek

W Afryce mieszka już ponad miliard "uchodźców". Pontonów jest dużo, a za cztery lata zmiana władzy na Petru który już obiecuje Niemcom że wpuści do nas te parę mln jak przejmie ster. Sprawa załatwiona, nie ma strachu :)

! Odpowiedz
19 9 ~ziutek

pod rządami pisowskiego reżimu wyludni się znacznie wcześniej

! Odpowiedz
4 12 ~miro

to kiedy wyjeżdżasz?

! Odpowiedz
7 8 ~ziutek odpowiada ~miro

czekam aż mnie rostrzelacie , nie wyjeżdzam ani nie skomle " nie zabijajcie nas"

! Odpowiedz
0 1 ~flet126p

Panie Łukaszu, ostatnie zdanie bardzo trafne, w pełni się z Panem zgadzam.

! Odpowiedz
1 17 ~demografia

Gadanie co będzie w 2050 to bzdura , może przyjedzie 3 ml. Ukraińców i 2 ml Arabów ,a poza tym w Bangladeszu gdzie przyrost naturalny jest bardzo wysoki jakoś nie ma dobrobytu tylko żebranie o pomoc z całego świata .

! Odpowiedz
1 21 ~Szejk

Problemem nie jest ujemny przyrost naturalny. Problemem jest system emerytalny oparty na założeniach Bismarcka z drugiej połowy XIX wieku. Zawsze w kontekście spadku ludności krzyczy się o tym że nie będzie miał kto pracować na seniorów. No to może najwyższy czas zreformować system emerytalny tak aby każdy pracował na swoją przyszłość ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~flet126p

Zgadzam się z Tobą (Szejk), system emerytalny wymaga zmiany, lecz aby ta nastąpiła trzeba najpierw zmienić fundamenty systemu finansowego świata. Ekonomia oparta o dług musi pozostać w przeszłości i to jest pierwszy krok, który należało by zrobić.

! Odpowiedz
0 10 ~vevev

Dokładnie. Gdyby kierować się dzietnością, to Afryka powinna być rajem dla emerytów a chyba nie jest.

! Odpowiedz
3 6 ~abc

Przecież OFE było taką próbą reformy i jak się skończyło?
Gdy zabrakło kasy obrońcom demokracji okradli własny naród.

! Odpowiedz
1 2 ~xRTm odpowiada ~flet126p

Zmienisz ten system tylko w jeden sposób - totalny reset wszystkich kont na 0 (globalna rewolucja/wojna/itp.).

! Odpowiedz
3 10 ~miro

marzenie szechtera nie długo sie spełni

! Odpowiedz
9 2 ~kieca

Yes yes yes, miruś jesteś niezawodny z szehterem. Pewnie powoduje długotrwały wzwód.

! Odpowiedz
12 5 ~kieca

Wkrótce wielebny parlament zakarze antykoncepcji, więc nie gadajta że się wyludnim.
Ponadto Watykan zniesie celibat i wprowadzi wielożeństwo bo papież przejdzie na muslim. Dzieciuków będzie duuuużo.

! Odpowiedz
0 46 ~badyl

W niewoli nawet zwierzęta się nie rozmnażają.

! Odpowiedz
0 13 ~vitkun

a uwzględnili emigrację ?

! Odpowiedz
0 20 ~dostosowania

Podczas II wojny światowej w Europie zginęło ok 20 mln ofiar. I co? I NIC. Francja wpuściła ok 6 mln imigrantów z Afryki, Niemcy ponad 4 mln Turków i to oni teraz zawyżają statystyki urodzin w tych krajach.Angole wpuszczają Pakistańczyków, Holendrzy Indonezyjczyków, Polacy 500 tys Ukraińców...

! Odpowiedz
8 9 ~Le

Zostaną same kościoły.

! Odpowiedz
3 12 ~rtg

co się martwisz i tak nie chodzisz hahahah

! Odpowiedz
4 18 ~anonim

Jak tu robić dzieci skoro państwo "Pomaga" ? Teoretycznie mogę dostać 500zł na dziecko ale w praktyce mi i potencjalnej matce ściągają podatki i składki emerytalne/zdrowotne na poziomie 2000zł miesięcznie. Kiedyś rodzice inwestowali w dzieci wierząc, że zaopiekują się nimi na starość i pomijając polemikę na temat czy pomogą czy nie to była to jakaś alternatywa, której dziś nie ma bo państwo na siłę chce wszystkim pomóc. Gdyby po prostu zrezygnować z ubezpieczeń miałbym blisko 1100zł więcej co miesiąc, dziewczyna drugie tyle i obeszlibyśmy się bez tych 500zł od rządu które jest obwarowane różnymi niezidentyfikowanymi regulacjami.
Pod względem dochodów jestem kapitalistom, bo jako młodzi ludzie mamy ręce sprawne głowy pełne pomysłów i wystarczy żeby nie podcinać nam skrzydeł, to wszystko i dzieci wtedy będą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 ~Le

Kiedyś dzieci były potrzebne do pracy na polu i przy zwierzętach . Liczyła się każda para rąk do pracy za którą płaciło się miskę zupy i kromkę chleba i według potrzeb parą gaci .

! Odpowiedz
3 4 ~fen

Nie boj się, te Twoje 2200 zł ekstra rynek by skonsumował w inny sposób np podnosząc jeszcze bardziej ceny mieszkań i ziemi (spekulacje/ "inwestycje") Zobacz, że nie ważne jak kraj bogaty, wszędzie płaci się maksymalne kredyty na 30 lat...

! Odpowiedz
0 2 ~popekzawodowka

"jestem kapitalistom" ??? :) a nie kapitalistą ? :)

! Odpowiedz
0 5 ~abc

Skąd pomysł że w przypadku likwidacji ubezpieczeń to Ty dostaniesz te pieniądze?
Jest wielu chętnych po nie i z większą siłą przebicia.
Ty jesteś na końcu łańcucha pokarmowego dzisiejszej gospodarki.

! Odpowiedz
2 27 ~Eltor

Panie Łukaszu, jako cywilizacja europejska nie mielibyśmy problemów nawet w przypadku nieco zmniejszonej liczebności. Wszak sto lat temu ta cywilizacja liczyła jedynie ułamek ludności, a była u szczytu swojej potęgi.
Problemem jest to, że jesteśmy zalewani przez ludność z Afryki, BW, Pakistanu itd. w dużej mierze na własną prośbę(!). A w takiej sytuacji, to choćby nie wiem jaki był przyrost wśród rdzennej ludności, to sami sobie "robimy samobójstwo".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil