Polska tylko za Węgrami. Irlandia niewiadomą

2015-03-06 11:22
publikacja
2015-03-06 11:22
fot. iStockphoto / iStockphoto

Według uaktualnionego raportu Eurostatu o wzroście gospodarczym, Polska utrzymała drugie miejsce wśród krajów UE. Wciąż nie znamy jednak danych dla dwóch krajów, które mogą namieszać w czołówce.

W czwartym kwartale sezonowo wyrównany PKB w strefie euro wzrósł o 0,3% w ujęciu kwartalnym i 0,9% w ujęciu rocznym wobec odpowiednio 0,2% i 0,8% w trzecim kwartale 2014 r.  Wyższe tempo wzrostu odnotowano w całej UE – 0,4% w ujęciu kwartalnym i 1,3% w ujęciu rocznym. W kwartale poprzednim wzrost wyniósł odpowiednio 0,3% k/k i 1,2% r/r.

Dane przedstawione przez Eurostat potwierdzają wstępny odczyt, który poznaliśmy już w lutym.

W całym ubiegłym roku PKB strefy euro wzrósł o 0,9% a w całej UE o 1,4% (rewizja z 1,3%). Jak pokazuje Eurostat, tempo wzrostu gospodarczego w obu wspólnotach jest ostatnio niższe niż w USA (2,4%).

Niestety, Eurostat wciąż nie podał szczegółowych danych dla wszystkich państw członkowskich – nie mamy informacji o dynamice PKB w Luksemburgu, Irlandii i na Malcie. To o tyle ważne, że dwa ostatnie kraje mogą zepchnąć Polskę z drugiego miejsca – w Irlandii w pierwszych trzech kwartałach wzrost PKB wyniósł odpowiednio 5,1%, 6,2% i 3,6%, na Malcie zaś o 3,5%, 3,1% i 4,0%.

W porównaniu do poprzedniego raportu, do grona państw, dla których Eurostat podał dziś dane dołączyły Szwecja, Dania, Słowenia i Chorwacja. We wszystkich tych krajach wzrost był niższy niż nad Wisłą.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~asd
A ile wynosi Produkt Narodowy Brutto?
~wer
Wyniki coraz lepsze. Pogratulować PO znakomitych wymysłów. Brawo. Tylko dlaczego nie pierwsze. Błąd.
~ra
Polska to kraj gdzie gnębi się małą przedsiębiorczość, pomyślcie jaki byłby wzrost gdyby im trochę odpuszczono. Halo! Czyta to jakiś poseł? Nie wiesz Waćpan o czym piszę?
~Flex
Oprócz porównywania zmiany% porównajcie równolegle PKB per capita, wtedy będzie pełny obraz gdzie jesteśmy w Europie!
~rtr
ta, ale różnice w PKB per capita nie zmieniają się z roku na rok tylko z dekady na dekadę, i każdy wie gdzie w szeregu jesteśmy, chociaż w naszej lidze parę lat temyu śmignęliśmy węgry, za niedługo śmigniemy czechy jeżeli będą się rozwijali w "niemieckim" tempie - już odrobiliśmy do nich większość ta, ale różnice w PKB per capita nie zmieniają się z roku na rok tylko z dekady na dekadę, i każdy wie gdzie w szeregu jesteśmy, chociaż w naszej lidze parę lat temyu śmignęliśmy węgry, za niedługo śmigniemy czechy jeżeli będą się rozwijali w "niemieckim" tempie - już odrobiliśmy do nich większość dystansu jaki mieliśmy w 89, moze się jeszcze uda śmignąć słowenię i grecję , i na tym koniec do reszty nie dobijemy nawet za 50 lat
~retro
z tego co mi wiadomo wreszczie węgrom udało się osiągnąć poziom sprzed 2007 roku, cała dekada poszła się j.., ale to nic, teraz z pomocą putina czeka ich świetlana przyszłość :), tylko zeby putin zdążył im wybudować tą elektrownię....
~zbig
mosiek dekada poszła się j..., bo przed Orbanem rządziła nimi żydokomuna.
~obywatel
Opodatkować księży - kasa fiskalna za świadczone usługi - żyją z nami, niech się dokładają jak każdy inny obywatel. Pani na kasie płaci normalne podatki a te śmieszne darmozjady w sukienkach są uprzywilejowani. Dodatkowo zrezygnować z płacenia za Kościół za lekcje religii i kapelanów - jakieś 1,5 mld zł rocznie Opodatkować księży - kasa fiskalna za świadczone usługi - żyją z nami, niech się dokładają jak każdy inny obywatel. Pani na kasie płaci normalne podatki a te śmieszne darmozjady w sukienkach są uprzywilejowani. Dodatkowo zrezygnować z płacenia za Kościół za lekcje religii i kapelanów - jakieś 1,5 mld zł rocznie dla budżetu - przeznaczyć to na naukę lub służbę zdrowia. Zawsze trochę będzie lepiej jak wliczymy usługi kleru do PKB, co nie? W końcu to taka sama działalność usługowa jak każda inna.
~człowiek_z_księży
g......no z wzrostu gospodarczego, który służy tylko klice rzadzącej i kolesiostwu na stołkach, a wiekszość obywateli jedzie na najniższej krajowej i śmieciówkach żeby nie paść z głodu
~arek
na pewno nie wiekszość, chociaż sfrustrowani nieudacznicy jak ty i nieroby pewnie tak. czlowiek ktory naprawde coś potrafi robić zarabia znacznie więcej od minimalnej, więc nie pieles koles farmazonow.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki