Polska tylko za Węgrami. Irlandia niewiadomą

Według uaktualnionego raportu Eurostatu o wzroście gospodarczym, Polska utrzymała drugie miejsce wśród krajów UE. Wciąż nie znamy jednak danych dla dwóch krajów, które mogą namieszać w czołówce.

W czwartym kwartale sezonowo wyrównany PKB w strefie euro wzrósł o 0,3% w ujęciu kwartalnym i 0,9% w ujęciu rocznym wobec odpowiednio 0,2% i 0,8% w trzecim kwartale 2014 r.  Wyższe tempo wzrostu odnotowano w całej UE – 0,4% w ujęciu kwartalnym i 1,3% w ujęciu rocznym. W kwartale poprzednim wzrost wyniósł odpowiednio 0,3% k/k i 1,2% r/r.

Dane przedstawione przez Eurostat potwierdzają wstępny odczyt, który poznaliśmy już w lutym.

W całym ubiegłym roku PKB strefy euro wzrósł o 0,9% a w całej UE o 1,4% (rewizja z 1,3%). Jak pokazuje Eurostat, tempo wzrostu gospodarczego w obu wspólnotach jest ostatnio niższe niż w USA (2,4%).

Niestety, Eurostat wciąż nie podał szczegółowych danych dla wszystkich państw członkowskich – nie mamy informacji o dynamice PKB w Luksemburgu, Irlandii i na Malcie. To o tyle ważne, że dwa ostatnie kraje mogą zepchnąć Polskę z drugiego miejsca – w Irlandii w pierwszych trzech kwartałach wzrost PKB wyniósł odpowiednio 5,1%, 6,2% i 3,6%, na Malcie zaś o 3,5%, 3,1% i 4,0%.

W porównaniu do poprzedniego raportu, do grona państw, dla których Eurostat podał dziś dane dołączyły Szwecja, Dania, Słowenia i Chorwacja. We wszystkich tych krajach wzrost był niższy niż nad Wisłą.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~asd

A ile wynosi Produkt Narodowy Brutto?

! Odpowiedz
0 1 ~wer

Wyniki coraz lepsze. Pogratulować PO znakomitych wymysłów. Brawo. Tylko dlaczego nie pierwsze. Błąd.

! Odpowiedz
0 2 ~ra

Polska to kraj gdzie gnębi się małą przedsiębiorczość, pomyślcie jaki byłby wzrost gdyby im trochę odpuszczono. Halo! Czyta to jakiś poseł? Nie wiesz Waćpan o czym piszę?

! Odpowiedz
0 2 ~Flex

Oprócz porównywania zmiany% porównajcie równolegle PKB per capita, wtedy będzie pełny obraz gdzie jesteśmy w Europie!

! Odpowiedz
0 1 ~rtr

ta, ale różnice w PKB per capita nie zmieniają się z roku na rok tylko z dekady na dekadę, i każdy wie gdzie w szeregu jesteśmy, chociaż w naszej lidze parę lat temyu śmignęliśmy węgry, za niedługo śmigniemy czechy jeżeli będą się rozwijali w "niemieckim" tempie - już odrobiliśmy do nich większość dystansu jaki mieliśmy w 89, moze się jeszcze uda śmignąć słowenię i grecję , i na tym koniec do reszty nie dobijemy nawet za 50 lat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~retro

z tego co mi wiadomo wreszczie węgrom udało się osiągnąć poziom sprzed 2007 roku, cała dekada poszła się j.., ale to nic, teraz z pomocą putina czeka ich świetlana przyszłość :), tylko zeby putin zdążył im wybudować tą elektrownię....

! Odpowiedz
0 2 ~zbig

mosiek dekada poszła się j..., bo przed Orbanem rządziła nimi żydokomuna.

! Odpowiedz
1 7 ~obywatel

Opodatkować księży - kasa fiskalna za świadczone usługi - żyją z nami, niech się dokładają jak każdy inny obywatel. Pani na kasie płaci normalne podatki a te śmieszne darmozjady w sukienkach są uprzywilejowani. Dodatkowo zrezygnować z płacenia za Kościół za lekcje religii i kapelanów - jakieś 1,5 mld zł rocznie dla budżetu - przeznaczyć to na naukę lub służbę zdrowia. Zawsze trochę będzie lepiej jak wliczymy usługi kleru do PKB, co nie? W końcu to taka sama działalność usługowa jak każda inna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~człowiek_z_księży

g......no z wzrostu gospodarczego, który służy tylko klice rzadzącej i kolesiostwu na stołkach, a wiekszość obywateli jedzie na najniższej krajowej i śmieciówkach żeby nie paść z głodu

! Odpowiedz
1 1 ~arek

na pewno nie wiekszość, chociaż sfrustrowani nieudacznicy jak ty i nieroby pewnie tak. czlowiek ktory naprawde coś potrafi robić zarabia znacznie więcej od minimalnej, więc nie pieles koles farmazonow.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil