REKLAMA

"Polska rozważy przyjęcie zestawów Patriot, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie"

2022-11-28 17:50
publikacja
2022-11-28 17:50

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że Polska rozważy wariant przyjęcia niemieckich zestawów Patriot, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie. Tak, rozważymy taki wariant oczywiście, ale zwracamy uwagę na to, że przecież nikt nie chce pozyskiwać sprzętu po to, by on stał - zaznaczył.

"Polska rozważy przyjęcie zestawów Patriot, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie"
"Polska rozważy przyjęcie zestawów Patriot, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie"
/ MON

Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji w Czeladzi (woj. śląskie) pytany był m.in., czy - jeśli Niemcy nie przekażą zestawów Patriot Ukrainie - Polska je wtedy przyjmie.

"Tak, rozważymy taki wariant oczywiście, ale zwracamy uwagę na to, że przecież nikt nie chce pozyskiwać sprzętu po to, by on stał" - odpowiedział Morawiecki. Jak zaznaczył, że na Ukrainie, także w zachodniej części tego kraju, giną ludzie; wskazywał, że bomby niemal codziennie spadają m.in. na Lwów, Łuck czy Iwano-Frankiwsk (d. Stanisławów). "Jak byłem na Ukrainie, spodziewają się kolejnego ataku na początku tego tygodnia" - dodał Morawiecki.

"W związku z tym, niech ta broń, która jest przysyłana, służy jak najlepiej obronie ukraińskiego nieba. W ten sposób będzie też służyła obronie polskiego nieba" - powiedział premier.

Dodał, że "ten bardzo nieszczęśliwy wypadek, to nieszczęśliwe zdarzenie, która miało miejsce kilka tygodni temu w Przewodowie, zdarzyło się dlatego, że ukraińska obrona powietrzna najprawdopodobniej, to w ten sposób się przecież stało, kierowała swoją obronę w kierunku rakiet rosyjskich, które spadały na ukraińskie miasta". "Więc tam ta broń najlepiej będzie służyła" - zaznaczył.

15 listopada, gdy siły rosyjskie prowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, we wsi Przewodów (woj. lubelskie) blisko granicy polsko-ukraińskiej spadła rakieta i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Jak później informowały polskie władze, była to najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej; podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

Premier wyraził w poniedziałek nadzieję, że "uda się w taki sposób zorganizować cały proces, by rzeczywiście zachodnia część Ukrainy przynajmniej miała tę obronę poprzez nowoczesne systemy obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej".

Zaznaczył jednocześnie, że "to nie jest nic niezwykłego". "Już dziś przecież, od jakiegoś czasu, i z krajów NATO, i z Polski, broń przeciwlotnicza, przeciwrakietowa jest na Ukrainę kierowana, więc to jest tylko dobra wola po stronie tych, którzy zgłosili się do przekazania tego sprzętu" - powiedział Morawiecki.

W niedzielę 20 listopada, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

W poniedziałek 21 listopada szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że "z satysfakcją" przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział wówczas, że podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuje by system stacjonował przy granicy z Ukrainą.

Z kolei 23 listopada poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Jak uzasadniał, "to pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy".

Dzień później niemiecka minister obrony stwierdziła, że "te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapytany 25 listopada w Brukseli, co sądzi o pomyśle przekazania zestawów Patriot Ukrainie i czy odbyły się już konsultacje, o których mówiła minister Lambrecht, odpowiedział, że z zadowoleniem przyjmuje "informację o niemieckiej ofercie wzmocnienia polskiej obrony przeciwlotniczej przez rozmieszczenie wyrzutni rakietowych Patriot po tragicznym incydencie z ostatniego tygodnia, w którym dwie osoby straciły życie".

Tego samego dnia w wywiadzie dla CNN podkreślił, że decyzja w tej sprawie leży w gestii państw. Zaznaczył, że systemy obrony powietrznej, takie jak Patriot, potrzebne są i w Polsce, i na Ukrainie.

W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że rakiety Patriot przydadzą się w tym miejscu, gdzie rzeczywiście będą używane. Według niego, rakiety z ukraińską obsługą na terenie zachodniej Ukrainy dobrze by zabezpieczały Polskę i jednocześnie byłyby rzeczywiście używane w bardzo dobrym celu, jakim jest ochrona infrastruktury ukraińskiej i jej obywateli. "Stąd ta propozycja, która wydaje mi się co najmniej godna rozważenia przez Niemcy. Jeżeli chcą dać jakąś broń, co prawda leciwą, ale nowoczesną w dalszym ciągu, to ona powinna być używana" - powiedział Kaczyński. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mateusz Babak

sdd/ mtb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
polonu
w Polskim rządzie żyd na żydzie i żydem pogania, oni reprezentują interesy swoich pobratymców za oceanem .w Niemcach widzą swoich wrogów i słusznie. dlatego taka polityka . chodzi im tylko o pieniądze Unijnie , bo inaczej już dawno Polski w UE nie ma . wyciągnąć kasę ile się da , a proces odciągania Polski od struktur Unijnych cały w Polskim rządzie żyd na żydzie i żydem pogania, oni reprezentują interesy swoich pobratymców za oceanem .w Niemcach widzą swoich wrogów i słusznie. dlatego taka polityka . chodzi im tylko o pieniądze Unijnie , bo inaczej już dawno Polski w UE nie ma . wyciągnąć kasę ile się da , a proces odciągania Polski od struktur Unijnych cały czas trwa . stopniowo i to będzie trwać tak długo jak żydzi będą przy korycie . za wszelką cenę , będą dążyć do utrzymania władzy w tym kraju , Polska jest w sidłach mafii żydowsko amerykańskiej , zobaczymy co będzie po wyborach .oni idą na wschód jaki będzie tego finał to się okaże .
karbinadel
Czy tylko ja mam wrażenie, że w Polsce rządzą "inteligentni inaczej"?
trolley
Ty sobie lepiej odpowiedz na pytanie czyje interesy realizują (nie polskie).
faramir_z_gondoru
Nie "inteligentni inaczej" a pospolici zdrajcy interesu narodowego.
bartoszw1973
A to nie można wziąć tego sprzętu od razu a potem próbować go przekazać dalej? To lepiej go nie brać w ogóle? Onuce u nas rządzą?
forfun
Trybunał stanu albo sąd wojskowy dla obcych agentów
shk7421
Dokładnie, niech trybunał stanu zabierze wszystkie ordery!!! Straszliwa kara
warszawyak
Chwała Ukrainu !!! Chwała Duda !!! Chwała Morawiecki !!! Chwała Jarosław Polskę zbaw !!! Chwała PiS !!! Czy ja mam wrażenie , że Polski nie ma ? Czy w Polsce to Polacy powinni byc priorytetem i Polskie terytorium ? Czy nie mamy wystarczających dowodów, że ukraincy nigdy nie byli nam przychylni , nienawidzą nas , kłamią , są fałszywi Chwała Ukrainu !!! Chwała Duda !!! Chwała Morawiecki !!! Chwała Jarosław Polskę zbaw !!! Chwała PiS !!! Czy ja mam wrażenie , że Polski nie ma ? Czy w Polsce to Polacy powinni byc priorytetem i Polskie terytorium ? Czy nie mamy wystarczających dowodów, że ukraincy nigdy nie byli nam przychylni , nienawidzą nas , kłamią , są fałszywi , wysuwają roszczenia do pozostałych ziem Polski ?Czy nie następuje zaplanowana ukrainizacja Polski ? Kto nam rzeczywiście zagraża? W czyim interesie jest silna Ukraina , która dokonała holocaustu na narodzie polskim na polskiej ziemi ,przejmując odwieczne polskie ziemie ? W jakiej ideologii wychowywane są kolejne pokolenia ukraińców ?
zene
O czym mowa ?
Kolejny bubel Jankesów - co nic nie stracil,
S-400, S-500 (Satelity) Polacy by zyli

ARAMCO wiadomo , wpuszcza SCUDY ZSRR, 1960,
i wszelkie drony, rakiety itd.
PATRIOT - Wiki
Typ Naziemny przeciwlotniczy pocisk rakietowy średniego zasięgu
Producent Raytheon
Rozwój od 1969 r.
baibina
Wolacy! Zostaliście zdradzeni o świcie! Wasz szalony prezio nawet z oferty pomocy uczyni problem! Ja osobiscie wdzieczny jestem niemcom ale nie za patrioty nawet tylko ze w ogole jeszcze chcą rozmawiać z tym szlaonym karłem i znosić jego klakierów. Sok z brzozy Smolenskiej za duzo wam już chyba wszystkim w głowach namącił wolacy!

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki