Polska rozmawia z Filipinami na temat zatrudniania pracowników

Resort rodziny i pracy jest na etapie wstępnych rozmów z ministerstwem Filipin ws. podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianiu pracowników - poinformował w środę wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Polska rozmawia z Filipinami na temat zatrudniania pracowników
Polska rozmawia z Filipinami na temat zatrudniania pracowników (YAY Foto)

"Jesteśmy na etapie wstępnych rozmów z Filipinami o podpisaniu dwustronnej umowy na zatrudnianie pracowników, ale nie ma jeszcze na tyle wypracowanego porozumienia, abyśmy mogli je przedstawić. (...) Rząd Filipin jest otwarty, jeśli chodzi o współpracę" - powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister.

Zaznaczył, że filipińskiej stronie zależy na tym, aby osoby, które przyjechałyby do Polski, miały zagwarantowaną pracę i mieszkanie. Zwrócił uwagę, że pracownicy z tego kraju mogliby zająć się w Polsce opieką nad starszymi osobami. Szwed powiedział, że do rozmów z filipińską i wietnamską stroną zachęcają rząd pracodawcy.

Wiceszef MRPiPS podkreślił również, że nie ma "propozycji", aby rozszerzyć katalog państw, które mogłyby skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy w Polsce. Chodzi o oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Obecnie z tej procedury mogą skorzystać obywatele: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

autor: Paweł Żebrowski

edytor: Marcin Kucharzewski

pż/ mark/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 8 wolekk

Filipinki sa swietnymi pracowniczkami manualnymi, zwykle z ogromnym doswiadczeniem i stazem juz w wieku nastoletnim, wiec czemu nie? Osobiscie wole zaplacic Filipince, ktora jest z natury mila i zarabia pieniadze na utrzymanie rodziny, niz Polskiej zdzirze z farbowanymi wlosami, ktora nie dosc, ze brzydka, to jeszcze tepa. A na dodatek zarabia tylko na bzdety typu zloty iPhone czy tipsy z diamentami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 11 pluto85md

Dobrze ze rozmawiaja. Rozmawiac trzeba. Szkoda ze Filipiny tak daleko, latwiej nam jednak pracowac w pobliskiej Rumunii i na Ukrainie.

! Odpowiedz
12 14 powergenerator

Dla sceptycznych wobec Filipińczyków jest też alternatywa jak niżej

http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/

! Odpowiedz
1 0 bobyxyz1

Ciekawe czy spamowanie po forach z takimi treściami można by podciągnąć pod wzywanie do nienawiści na tle narodowościowym, musze kiedyś zgłosić taki komentarz do prokuratury to będę wiedział.

! Odpowiedz
5 49 trollmaster

"Zaznaczył, że filipińskiej stronie zależy na tym, aby osoby, które przyjechałyby do Polski, miały zagwarantowaną pracę i mieszkanie"

to zupełnie jak Polacy wyjeżdżający za granicę.

! Odpowiedz
25 53 powergenerator

Dobra decyzja. Filipińczycy są dobrymi pracownikami, sąsiadami, katolikami z dużych rodzin. Bardzo przyjaźnie nastawieni. Decydują się na dłuższy pobyt w jednym miejscu (nawet do roku poza domem). Jest mały problem, Filipińczycy dobrze mówią po angielsku w odróżnieniu od osób starszych w Polsce.

! Odpowiedz
6 44 specjalnie_zarejstrowany1

No dobra a czy ja tam bede mogl sobie pracowac tak jak oni w PL?

! Odpowiedz
10 23 leszczykowy

za miskę ryżu chcesz pracować ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne