Polska przyciąga połowę inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Raport KPMG

W pierwszej połowie 2019 r. na sześciu głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej zainwestowano 5,5 mld euro w sektorze nieruchomości - podają w raporcie eksperci globalnej spółki doradczej KPMG. W Polsce wydano ponad połowę tej kwoty.

(Pexels)

Zdaniem większości z blisko 70 respondentów badania, wykonanego przez KPMG, reprezentujących instytucje finansowe z 15 państw europejskich banki chętnie udzielają kredytów na projekty deweloperskie. Ankietowane instytucje finansowe wciąż kładą duży nacisk na finansowanie inwestycji w nieruchomości, pomimo pewnych niesprzyjających czynników ekonomicznych, jak na przykład powolny wzrost PKB w dużej części Europy - wynika z badania KPMG. W ciągu ostatnich 5 lat łączny wolumen inwestycji w sześciu głównych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Polska, Węgry, Rumunia, Słowacja i Bułgaria) znacząco wzrastał.

- Inwestycje w rynek mieszkaniowy są preferowane w większości rozwiniętych gospodarek, podczas gdy większość banków w Europie Środkowo-Wschodniej preferuje finansowanie nieruchomości biurowych. Również w Polsce zauważalny jest ten trend, przy czym w ostatnich latach finansowanie nieruchomości handlowych cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem banków ze względu na zwiększone ryzyko związane z inwestycjami w tym zakresie – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

W pierwszym półroczu 2019 r. utrzymywała się tendencja spadkowa całkowitego wolumenu inwestycji nieruchomościowych w Europie, osiągając 114,3 mld euro, czyli o 15 proc. mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdaniem autorów raportu spowolnienie to wynika z kilku czynników występujących jednocześnie, m.in. umiarkowanych perspektyw gospodarczych, niepewności politycznej, braku odpowiednich aktywów czy też zmieniających się wzorców popytu w całej Europie.

- W ciągu najbliższych dwóch lat przewiduje się, że w ujęciu łącznym PKB w Europie wzrośnie jedynie o około 1,4 proc. Gospodarki rozwijające się w Europie Środkowo-Wschodniej wykazują znacznie lepsze wskaźniki PKB, zwłaszcza w takich krajach jak Polska i Rumunia – dodaje Steven Baxted.

Większość ankietowanych przedstawicieli banków, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania KPMG, przywiązuje strategiczną wagę do finansowania inwestycji dokonywanych na rynku nieruchomości. Tylko dwa kraje – Chorwacja i Słowenia – oceniają projekty nieruchomościowe, jako mniej ważny obszar działalności swoich banków - czytamy w raporcie.

Raport "Property Lending Barometer 2019" został opracowany w oparciu o opinie przedstawicieli banków z 15 krajów: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Holandia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia. Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj-lipiec 2019 r.(PAP)

autor: Piotr Gozdowski

pgo/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne