Polska prymusem w NATO? Wynik pudrowany emerytami

Polska należy do niewielkiego grona krajów, które wywiązują się z natowskiego zobowiązania zakładającego minimum wydatków zbrojeniowych na poziomie 2% PKB. Problem w tym, że statystyka ta jest nieco naciągana.

W 2015 roku ledwie piątka członków NATO wypełniła wymóg 2%. Pozostałe kraje korzystają z bezpieczeństwa, jakie daje sojusz, jednak nie wywiązują się z tego podstawowego zobowiązania. Dostrzegł to m.in. Donald Trump, który jeszcze podczas kampanii wyborczej podnosił ten problem. Obecny prezydent-elekt chwalił jednocześnie prymusów sojuszu, którzy wywiązują się ze swoich zobowiązań - w tym Polskę.

- Polska jest jednym spośród pięciu krajów NATO, które w rzeczywistości przeznaczają 2% PKB na obronność (...) Wiele krajów niechętnie się z tego wywiązuje. Polska w całości i na czas wypełnia te zobowiązania. Gdyby wszyscy mieli taki sam wkład jak Polska, wszyscy nasi sojusznicy byliby bezpieczniejsi - przekonywał podczas kampanii Trump.

Tylko 5 krajów spełnia natowski wymóg 2%. Dane za rocznikami NATO
Tylko 5 krajów spełnia natowski wymóg 2%. Dane za rocznikami NATO (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Problem polega jednak na tym, że z wydatkami na polską armię wcale nie jest tak różowo, jakby wskazywała na to powyższa statystyka. I nie chodzi tu nawet o fakt, że w budżecie na 2016 rok na obronę narodową zapisano 35,4 mld zł, podczas gdy nasze PKB na początku 2016 roku wynosiło 1,79 bln zł, a więc do osiągnięcia progu potrzebowali będziemy zaokrąglenia. To jeszcze ze statystycznego punktu widzenia można byłoby przełknąć. Prawdziwym problemem jest wydatkowanie tych 35,4 mld zł.

Emeryci nas nie obronią

W Polsce do wydatków na obronność wliczane są bowiem np. emerytury. To wydatek nie byle jaki, liczba emerytowanych wojskowych jest bowiem wyższa od liczby żołnierzy zawodowych. Tych pierwszych mamy około 120 tysięcy, tych drugich zaś 101 tysięcy. W sumie na same emerytury wydamy w 2016 roku nie mniej niż 5 mld zł. Warto więc zauważyć, że bez emerytur nasze wydatki na obronność w 2016 roku nie przekroczą 30,4 mld zł. W stosunku do PKB to niecałe 1,7%, a więc wyraźnie mniej, niż wynika ze zobowiązania wobec sojuszników.

Wprawdzie zasady natowskie jednoznacznie nie zabraniają podciągania emerytur do puli, jednak tego typu praktyki są niebezpiecznie bliskie "kreatywnej księgowości". Nie ujmując niczego emerytowanym żołnierzom, ale emerytury dla nich w podobnym stopniu podnoszą obronność narodową, w jakim emerytury dla lekarzy poprawiają stan zdrowia w narodzie.

Podobny problem istnieje zresztą nie tylko w Polsce. Przykładowo na początku roku brytyjskie Ministerstwo Obrony zostało oskarżone przez tamtejsze media, że natowski próg osiąga tylko dzięki wliczeniu w wydatki właśnie emerytur. Brytyjczycy dodatkowo do obronnościowej puli wrzucili wiele wydatków mniej lub bardziej związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. 

Polska i tak się wyróżnia

Czy jednak w związku z faktem, że natowski próg osiągamy tylko dzięki kreatywnej księgowości, Donald Trump powinien wycofać swoje pochwalne słowa dla Polski? Nie. Po pierwsze jako sojusznik od dawna wiernie stoimy u boku Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy gotowi zaangażować się nie tylko w akcje obronne, ale i uczestniczymy w podejmowanych przez Biały Dom ofensywach. Po drugie zaś, nawet jeżeli od naszych wydatków na obronę odejmiemy emerytury, to i tak wypadamy w tej statystyce lepiej niż większość europejskich członków sojuszu. Średnia wydatków w stosunku do PKB wynosi dla nich ledwie 1,42%. Na tym tle nasze 1,7% wygląda bardzo dobrze.

Sedno problemu polega na tym, że tworzony jest pewien niebezpieczny precedens. Emerytury nie powinny być kwalifikowane do natowskiego budżetu na obronę narodową, ponieważ obrony narodowej nie poprawiają, kropka. Jeżeli w budżecie zaczynamy ujmować emerytury, to po nich mogą przyjść kolejne wypełniacze (co udowodnili już Brytyjczycy). Ich celem będzie jedynie księgowe wypełnienie natowskiego zobowiązania, a nie poprawa bezpieczeństwa. A przecież to o bezpieczeństwo w tym 2-procentowym wymogu właśnie chodzi. Warto pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom to jedno z podstawowych zadań państwa i czułbym się nomen omen bezpieczniej, gdyby państwo w wydatkach na obronność nie stosowało kreatywnej księgowości.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Adamski

Wydatki na obronność to miedzy innymi świadczenia dla zawodowych żołnierzy, te w czasie służby i te na emeryturze. Pod co niby mamy zaliczać wydatki na emerytury dla wojskowych - pod oświatę ? Dla mnie to oczywiste, że jak się chce mieć wojsko zawodowe z żołdem i obietnicą wczesnej emerytury to trzeba płacić. A to, że w GB podciągają pod wydatki na wojsko coraz to inne rzeczy to nijak się ma do naszych wydatków, do póki nie zaczniemy robić podobnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~vauxhall

Kreatywna księgowość? To przecież banki w tym przodują, pożyczając na lewo i prawo pieniądze, których nie mają.

! Odpowiedz
2 0 ~stachesik49

Torchała, jak skomentować takie głupoty, które piszesz?
a dostajesz za to znacznie więcej szmalu niż większość przeciętnych emerytów wojskowych..
albo mnie sprzedali w sklepie lipny kalkulator albo tobie pod sufitem zawrzała wścieklizna.
podziel sobie 5 miliardów przez 120 tysięcy
mnie wychodzi 41 tysięcy 666,666 zeta
jestem emerytem wojskowym i chciałbym mieć 1/10 z tej ostatniej kwoty
ps.
piszesz pierdoły, a potem inni nawiedzeni rozsiewają ten jad po pseudoblogach...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Maz

W budżecie jest 5 mld złociszy na emerytury, sprawdź sam. A gdzie ta kasa idzie to już inne buty :>

! Odpowiedz
2 3 ~Mamut

A przed czym to mamy byc bronieni?

hm,,,,,

! Odpowiedz
7 3 ~malylutek01

to moze kazdy kto zle pisze o wojskowych emerytach powinien zostac wojskowym , to taki latwy "pieniadz" no kto komu broni? zagladanie do czyjegos porfela ale to polskie :(
p.s. zapraszam do woja , zima idzie fajnie sie sluzy !!!

! Odpowiedz
0 2 ~aaaa

Oj biedni żołnierze, tak bardzo wam ciężko... Przychodzi taka tępa pała po ukończeniu 18 roku życia gdzie ledwo się umie przedstawić a co dopiero podpisać dostaje karabin i musi ćwiczyć. Co się dziwicie że was tam tępią jak patologie niestety trzeba tępić. Znam paru wojskowych od szeregowca po wyższe stanowiska wszystko takie same niedojeby wyciągnięte z rzeczywistości. Ciekaw co byście zrobili gdybyście nie umieli znaleźć roboty przez 2 lata albo robili same darmowe staże. No ale wam przecież tak bardzo ciężko dobrze że emeryture macie dużą bo byście jeszcze w depresje biedaczki popadli..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~qwe

Przecietna emerytutrka to ponad 3472 zl

! Odpowiedz
3 4 ~witek

i możliwość pracy w wojskowości emerytalnej itp plus inne bonusy żyć nie umierać.teraz oficjerów zatrudnia maciar przy super formacji otk. Fajne wojsko zabawka

! Odpowiedz
2 4 ~OGIEŃ odpowiada ~witek

wskaz kraj w którym po odsłużeniu 15 lat przysługuje np. w wieku 35-40 lat emerytura , kraj w którym jest wiecej emerytów wojskowych niz czynnych żołnierzy . Podobnie jest w policji , SG , BOR , etc.

! Odpowiedz
6 13 ~ricki

Do wydatków na obronność należy doliczyć dziesiątki milionów zł wydanych na obtarcie łez zasłużonym wdowom po poległych pod Smoleńskiem.Kwoty te mają tendencje rosnącą po każdej ekshumacji.

! Odpowiedz
3 5 ~MaZo

czas już to zakończyć

! Odpowiedz
2 32 ~Janek

A kto stworzył w Polsce armię emerytów wojskowych?
Były minister Klich już dawno temu powinien trafić pod Trybunał Stanu.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 12 ~jarulki64

Jest kwestia wydatkowania!!!!!! Za rządów PO w żadnym roku nie wydano całej kwoty na modernizację!!!! Mało tego za Klicha dwa razy w ciągu roku obcięto je o 1/5!!!! W tym roku wypadły Caracale ale AM obiecuje że wyda wszystko do końca roku chociaż zostało dużo. Ale ma szansę bo rakiety dalekiego zasięgu ppl do F-16, programy Krab i Homar i nowe śmigłowce dla specjalsów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~niepelnosprawny_org

jeśli mam wydatki na auto, czy to znaczy to samo, że wydaje na ściereczki do aut?

! Odpowiedz
4 8 ~rulon

120 tys po tysiące im dać emeryturki to 120 tys miech x 12mich to 1 200 000tys na rok po co płacić 500zl emerytom innych zawodow brać ich do woja niech służą dalej i niech biorą 500 to 1500 na emeryturze i nie będą szukać zatrudnienia w ochrona praca będzie dla innych który chcą żyć choć za tyle 1500 zł na czysto a nie po 8000tys i placz że malo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~OGIEŃ

ZA PROSTE

! Odpowiedz
1 11 ~iugu

po pierwsze więcej niż 1,7% ma tylko 5 krajów NATO , a po drugie zakładam się o flaszkę ,że nie tylko Polska i Wielka Brytania,ale wszyscy wliczają emerytury

! Odpowiedz
1 4 ~Lechita

Skoro już emerytury nie wliczymy w koszty obronności to obawiam się że wydatki USA na obronność też będą dużo niższe. Jest jakiś kraj który ma tylu weteranów dostających tak wysokie emerytury jak USA? Ciekawe jak by na tym tle wyszły Chiny bo gdzieś słyszałem że w tym kraju czegoś takiego jak ZUS i emerytur nie ma dzięki czemu mają tam tak niskie koszty zatrudnienia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~Oz

Uważam, że emeryci to potencjalnie najlepsi żołnierze. Po pierwsze będą walczyć w obronie życia swoich dzieci i wnuków, a po drugi nie będą się bali umrzeć bo swoje już przeżyli.

! Odpowiedz
0 3 ~Lechita

Tylko że trochę tak bardziej statycznie. Ciężko skakać i czołgać się gdy sztuczne zęby wypadają i w krzyżu łupie

! Odpowiedz
1 1 ~Oz odpowiada ~Lechita

U obrońców najważniejsze są morale i wola walki. To atakujący muszą biegać. :-)

! Odpowiedz
0 3 ~Marzyciel

Wnuków? Przecież emerytowani żołnierze często są w okolicach 40. Sam znam jednego emerytowanego żołnierza, który teraz robi karierę naukową i ma stopień doktora. Ma właśnie około 40.

! Odpowiedz
4 5 ~Autorze-doucz-się

Autor tego artykułu jest całkowitym dyletantem w kwestii którą opisuje. Mowa o ludziach którzy przechodzą często dużo wcześniej na emeryture niż reszta społeczeństwa. W przypadku wojny większość emerytowanych żołnierzy dostanie automatycznie przydział - > i w zależności od szarży i umiejętności i nie będą to prace za biurkiem...
Czy w razie "W" w 100% zastąpią zawodowego żołnierza w pelni sił? Na pewno nie. Ale niemal każdy z nich jest wart wiecej niż 10 chłopaków z tworzonej teraz obrony terytorialnej... no i dużo więcej niż te nasze dziesiatki (setki?) pozostających w czynnej służbie generałów WP. Porównywanie ich "utrzymania" do "kreatywnej księgowości" to mocne nadużycie (niezależnie od poglądów politycznych).

Więc czy ich "utrzymanie" można porównywać z "kreatywną księgowością"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jakal

zasada :
to rezerwiści wygrywają wojny

tych co przechodzą na wcześniejszą emeryturę to niewielki procent. po 15 latach służby należy się tylko 40% a to na prawdę niewiele, chyb że sądzicie inaczej

! Odpowiedz
2 3 ~olo

A ile z tych pieniędzy na obronność zostaje w kraju ? Stany,WB,Niemcy,Francja oni mogą wydawać swoje PKB u siebie ale mam wrażenie, że te pochwały to z drugiej strony szyderstwo w stylu" fajnie, że wydajecie tyle PKB na nie swój sprzęt tylko napychacie kieszeń np. jankesom."

! Odpowiedz
2 4 ~aaa

Pokażcie to jeszcze w kwotach bezwzględnych, to wtedy porozmawiamy co te 2% z PL znaczą przy wydatkach Turcji czy UK.

! Odpowiedz
2 4 ~kos

KSIĘGOWOŚĆ KREATYWNA i SYSTEM PARTYJNY to podstawowe elementy destrukcji kraju!

! Odpowiedz
4 5 ~bor

Odliczyć wydatki na medale dla Misiewicza i redaktorów Wyborczej, kropka

! Odpowiedz
5 3 ~janek_wsnia

czyzby autor byl doopa?? czyzby autor watpil w Polska Armie? jak tak to WONNNNNN... i nie wracac sanoftebicz

! Odpowiedz
2 10 ~Plok

hmm autor porusza kwestie emerytur w budzecie, po czym zawęża zakres do naszego kraju. A jak to wyglada kwestia emerytur w pozostałych armiach itd.

! Odpowiedz
0 1 ~usia

Wszędzie doliczają

! Odpowiedz
0 4 ~medalista

Za to umundurowanie to co raz to nowy wzór , moda czy co? Wku promocja sprzętu to folderki z obrazkami nowoczesnego sprzętu no tak obrazki się łatwo powiela, pod koniec lat 90 była reforma administracji i teraz też by się przydała.

! Odpowiedz
4 9 ~kaligula

cudowna inwestycja - wojskowi zarabiali ze 20$ usd nie płacili NIC na ubezpieczenia emerytalne i nagle dostaja 4200%/ 3470zł średnio teraz/ wiecej niż zarabiali - nigdzie na świecie takiego rabunku nie przprowadza się - oczywiści oni bronili narodu - kobyła by się uśmiała

! Odpowiedz
2 0 ~mar45611

...Węgry liderem od końca ;))

! Odpowiedz
0 2 ~ABSMAK

Bo nie sfałszowali jak inni mocni w pysku oszusći i bandyci?

! Odpowiedz
2 11 ~MM

Zacznę do tego: jestem zdecydowanie przeciwny wcześniejszym emeryturom dla żołnierzy. Co nie znaczy, że ich emerytury powinny być niskie. Ich zarobki i emerytury powinny być należyte.

Tym niemniej jeśli uznać, że wysoka (i niestety wczesna) emerytura jest cześcią wynagrodzenia żołnierza (a tym właśnie jest) to wydatki te jak najbardziej należy zaliczyć do wydatków na obronność.
Problemem polskiego wojska jest struktura i może jeszcze ważniejsze - stan polskiego przemysłu zbrojeniowego. Każda poważna armia musi mieć krajowe zaplecze przemysłowe gotowe zapewnić jej uzbrojenie i odpowiednie maszyny bojowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 7 ~DoktOr

"Zacznę do tego: jestem zdecydowanie przeciwny wcześniejszym emeryturom dla żołnierzy."

Powiem szczerze, że już chyba lepiej żeby dziadek Janusz poszedł na wcześniejsza emeryturę niż z Altretyzmem miał strzelać do najeźdźcy w wieku 60 lat imho ;)

! Odpowiedz
0 7 ~endi odpowiada ~DoktOr

jak ktoś jest chory to przechodzi na rentę , ostatnio spotkałem 94 letniego rowerzystę , chwilę pogadaliśmy , a potem gość tak zasuwał na tym swoim rowerku , że za nim po prostu nie nadążałem ... normalnie aż mi wstyd było :)

! Odpowiedz
1 5 ~MM odpowiada ~DoktOr

Bez jaj. Może jeszcze obowiązkowa eutanazja dla 60-latków skoro do niczego się nie nadają?

! Odpowiedz
1 1 ~out odpowiada ~MM

Jesjesjes
każdy emeryt po 18 miesiacu emerytury

! Odpowiedz
2 10 ~taki_jeden

Interesujące byłoby zobaczyć jaki odsetek pieniędzy zadeklarowanych na obronność wraca z powrotem do budżetu jako środki niewykorzystane. Bo to jest główne oszustwo związane z polskim rzekomym wysiłkiem zbrojeniowym.

! Odpowiedz
3 8 ~endi

He he - uśmiałem się serdecznie , skąd Grecja plasująca się zaraz po USA na drugim miejscu w wydatkach na obronność bierze pieniądze na obronność ? przecież oni cały czas dostają miliardy euro pomocy , nawet Tusk swego czasu zawiózł im kilkaset milionów zł w prezencie od polskiego podatnika :)

! Odpowiedz
2 6 ~sdvfs

Może te wliczają emerytury :) A tam nierobów jest dużo więcej niz u nas

! Odpowiedz
0 1 ~de

Bo kupili drogie łodzie podwodne i maja kredyt do spłacenia

! Odpowiedz
4 17 ~niewolnik

Ilość emerytów mundurowych i ich uposażenia emerytalne [ i nie tylko ] rozwala ten kraj . Tu nie trzeba jakiejkolwiek wojny . Sami sie pozjadamy .

! Odpowiedz
0 0 ~Wit

dodaj do tego że wojskowi to polityczni koniunkturaliści i w 90 % po prostu nieroby

! Odpowiedz
3 15 ~Suseł

100k żołnierzy z czego 40k mogłaby się bić za nasz piękny kraj. Tak naprawdę nie grozi nam żadna interwencja Rosji, jak to w niektórych mediach się mówi. To zbrojenie NATO w obrębie granic rosyjskich, wysyłanie brygad pancernych USA to jedna wielka farsa. Skoncentrujmy się bardziej na bezpieczeństwie informatycznym, bo nasz system obrony pod tym względem leży i kwiczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~plebs

Jak w wojsku sa same feministki to kto nas ma bronic...

! Odpowiedz
4 7 ~szdadsad

Jako procent PKB to nie jest miarodajne...Czołgi samoloty mają stałą cenę więc raczej powinno się podawać kwotowo. To że luksemburg wydaje 0,5% PKB nie oznacza że wydaje mniej niż Polska bo kupi za swoje 2% mniej czołgów niż Luksemburg za swoje 0,5%

! Odpowiedz
1 8 ~jakostak

Co ma do rzeczy liczba czołgów kiedy nie masz fabryki która jest zdolna utrzymywać właściwą ich liczbę w stanie gotowości.
Możesz kupić 1000 maszyn z pełnymi magazynkami, a po wystrzeleniu zostanie Ci armia najdroższego złomu w Polsce.

Liczba maszyn wcale nie jest taka istotna ich modernizacja również, najważniejsza jest gotowość bojowa. Nasi sąsiedzi dysponują często znacznie nowocześniejszym sprzętem który stoi w garażach i się kurzy - być może odpali, a może nie.

Mając infrastrukturę i przemysł możemy bardzo szybko przekształcić produkcję i bronić się nawet przy pomocy bardzo prymitywnej jak na dzisiejsze czasy broni ale dostępnej dla każdego. Zauważ, że niemal każda wojna która toczyła się na terytorium Azji, gdzie nikt nie liczył się ze stratami bo ludzi jest tam mnóstwo, była wyrównana pomimo stosowania broni o drastycznie różnej zdolności bojowej.

Naszemu państwu tak naprawdę wystarczy kilka jednostek patrolowych na morzu, kilkaset samolotów i dużo wozów transportowych. Czołgi są drogie w utrzymaniu, a dzisiaj stosunkowo łatwo jest wyeliminować je z działań zbrojnych. Natomiast dominując w powietrzu można skutecznie bronić się grubymi miesiącami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 ~endi odpowiada ~jakostak

najważniejszy jest wywiad , jak znasz swojego wroga wystarczy ci szczątkowa armia aby go pokonać

! Odpowiedz
2 4 ~PasazerNostromo odpowiada ~endi

Twoj komentarz dal mi raka watroby.

! Odpowiedz
4 2 ~endi odpowiada ~PasazerNostromo

oczywiście inne elementy obronności też są ważne , troszeczkę uogólniłem :)

! Odpowiedz
2 2 ~PasazerNostromo odpowiada ~endi

Nie uogolniles, tylko dales mi raka. Wywiad to ma znaczenie w bajkach o Jamesie Bondzie.

! Odpowiedz
0 12 ~KD

Ciekawe ile jest obecnie ,,wojska w wojsku''?

! Odpowiedz
0 4 ~KIMDZONGTUSK

30% to prawdziwi żołnierze, reszta to urzędnicy wojskowi

! Odpowiedz
1 9 ~kolega

Do tego biurokracja na co tyle wku , wszw spuścizna po powszechnym poboże ?

! Odpowiedz
0 10 ~abc

wszystkie kraje członkowskie doliczają emerytury wojskowych do wydatków obronnych... również USA.

! Odpowiedz
0 4 ~Xe

dokładnie, zapewne autor artykułu nie jest tego świadomy.

! Odpowiedz
0 37 ~leming

Bo w Polsce mamy komunę ano dlatego, że: szpitale są dla lekarzy, szkoły dla nauczycieli, kopalnie dla górników, sądy dla prawników a armia jest dla żołnierzy......i tak ze wszystkim

! Odpowiedz
1 7 ~endi

i ziemia dla rolników , Polak mieszkaniec miasta nie ma prawa kupić nawet pół hektara ziemi na wsi bo według PIS-u jest obcokrajowcem ...

! Odpowiedz
0 2 ~LOL

Pozwolę sobie skopiować ten komentarz i wklejać go wszędzie gdzie tylko pojawi się branżowy nepotyzm.

! Odpowiedz
0 12 ~slaw

Wydatki rosną ale armia technicznie się rozpada. Nowego sprzętu brak stary się sypie.

! Odpowiedz
1 22 ~Ferdek

" W Polsce do wydatków na obronność wliczane są bowiem np. emerytury. To wydatek nie byle jaki, liczba emerytowanych wojskowych jest bowiem wyższa od liczby żołnierzy zawodowych. Tych pierwszych mamy około 120 tysięcy, tych drugich zaś 101 tysięcy. W sumie na same emerytury wydamy w 2016 roku nie mniej niż 5 mld zł. Warto więc zauważyć, że bez emerytur nasze wydatki na obronność w 2016 roku nie przekroczą 30,4 mld zł. W stosunku do PKB to niecałe 1,7%, a więc wyraźnie mniej, niż wynika ze zobowiązania wobec sojuszników."

5 miliardów a to tylko wojsko . Znacznie lepsze niż te marne 5 miliardów są wyniki w " milicji" straży granicznej , pożarnej , " borowskiej " i wielu innych reżimowych strukturach . To jest podstawowy problem POLSKI [ art. 32 KONSTYTUCJI RP ]. Do tego dochodzą miliardy na emerytury dla 40-45 letnich wciąż pracujących górników no i 50-55 letnich rolników o innych kastach nie wspominając.
Na to emerytalne młode towarzycho tyrają pozostali i żaden polityk nie chce rozwiązać tego problemu nawet "młodzieńcy" od KUKIZA15 /

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 17 ~StanRS

Polaczki są sojusznikiem USraela wiernym jak pies. USrael upokarza, a kundelek zawsze na zawołanie przybiega do swego pana. I za frajer szczeka na kacapów, zgodnie z wolą swojego pana, chociaż w misce jedzenia nie przybywa od tego, a wręcz przeciwnie. Stale trzeba płacić za wojenki wywoływane przez USrael.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil