Polska premiera systemu TMC

Już od maja 2010 aktualizowane informacje przekazywane za pomocą Traffic Message Channel (TMC) na temat warunków ruchu drogowego, wypadków i utrudnień drogowych, będą dostępne także dla polskich kierowców.

Niedostępna wcześniej w Polsce, technologia TMC – wykorzystywana przez firmę Destia Traffic – dostarczająca aktualnych informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym wspomaga swobodne i bezproblemowe podróżowanie oraz optymalizuje czas poświęcony codziennym przejazdom. By mieć dostęp do bieżących informacji drogowych, wystarczy posiadać nawigację wyposażona w odbiornik TMC i antenę.

Technologia TMC od lat z powodzeniem funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej. Cieszymy się, że jako pierwsi będziemy mogli ją wdrożyć w Polsce. Jakość usług, która będzie teraz dostępna dla polskich kierowców odpowiada tej z Norwegii. Natomiast poziom, który można spotkać w Niemczech będzie dostępny za 2 lata. Mamy nadzieje, że technologia TMC, i przekazywane za jej pomocą informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym, szybko zyskają na popularności, a kierowcy docenią ich skuteczność podczas codziennych podróży – mówi Juha Nurmi, Dyrektor Destia Traffic.

Opóźnienie w stosunku do UE

W Polsce, usługi oparte na technologii TMC będą wprowadzane etapami. W pierwszej kolejności - od maja 2010 roku – zostaną uruchomione informacje o ruchu drogowym, takie jak roboty drogowe, wypadki oraz nietypowe utrudnienia. W miesiącach jesiennych zostanie udostępniona także podstawowa usługa monitoringu ruchu drogowego. Aplikacją, która będzie mieć swoją premierę na przełomie roku, będzie alert pogodowy, informujący kierowców o zmianach warunków meteorologicznych, jakich należy spodziewać się na trasie.

Informacje drogowe na początku lat 80. były przekazywane do kierowców za pomocą systemu RDS-TP/TA. Jeszcze w połowie lat 80. rozpoczęto prace nad technologią RDS-TMC. W latach 1992-2003 system dostarczający aktualne informacje drogowe zaczął działać w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Danii oraz Holandii. W 2005 rok został wdrożony w USA, a dwa lata później w Chinach.

Proces przepływu informacji w TMS

Poza informacjami generowanymi automatycznie, dane są zbierane przez wspierających system TMC partnerów, takich jak Policja, instytucje publiczne, rządowe i samorządowe (np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), korporacje taksówkarskie, oficjalne komunikaty oraz na podstawie wielu innych sprawdzonych źródeł. Zebrane dane przetwarzane są w Polsce przez w centrum ruchu drogowego TIC (Coris Varsovie). Po rzetelnej weryfikacji otrzymanych wiadomości, dane są przesyłane kodowanym kanałem FM przy użyciu znanego także z radioodbiorników systemu RDS, za pomocą satelity lub cyfrowego naziemnego systemu nadawczego (DAB). Dane, zintegrowane z systemem nawigacji satelitarnej, umożliwiają kierowcy wybór alternatywnych tras, w celu uniknięcia korków ulicznych a nawet wypadków.

Sposób działania TMC

Informacja o każdej istotnej zmianie w funkcjonowaniu ruchu drogowego jest wysyłana jako wiadomość do użytkowników systemu TMC. Informacje są zakodowana wg standardu Alert C oraz zawierają dokładne informacje o miejscu i czasie zajścia. Dzięki unikalnemu kodowi dla każdego obszaru na mapie, odbiornik rozsyła aktualne informacje o ruchu drogowym w wybranym przez użytkowników języku.

Korzyści użytkownika TMC

• ”Dożywotnia” licencja na dostęp do systemu RDC-TMC uzyskana podczas zakupu systemu nawigacji GPS

• Brak opłaty za połączenia i aktualizacja treści TMC

• Zawsze aktualne informacje (aktualizacja co 5 – 15 minut)

• Ten sam standard TMC w całej Europie

• Najnowsze doniesienia o korkach, całkowicie zintegrowane z GPS. Ciągła i automatyczna weryfikacja informacji

Warszawa w czołowce zakorkowanych miast

Jan Petersen

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Bartek

To nieprawda. Jest koniec 2011 i wciaz niedziala!

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl