REKLAMA

Polska poza czołówką wzrostu PKB w UE

2021-05-18 11:18
publikacja
2021-05-18 11:18
Polska poza czołówką wzrostu PKB w UE
Polska poza czołówką wzrostu PKB w UE
fot. danielo / / Shutterstock

W rozszerzonym raporcie Eurostatu na temat PKB w Unii Europejskiej nasz kraj znalazł się poza ścisłą czołówką państw z najlepszymi wynikami.

W pierwszym kwartale 2021 r. dynamika PKB Unii Europejskiej wyniosła -0,4 proc. w ujęciu kwartalnym oraz -1,7 proc. w ujęciu rocznym. W przypadku samej strefy euro wynik wyniósł -0,6 proc. k/k oraz -1,8 proc. r/r. Wyniki były zbieżne z zaprezentowanymi pod koniec kwietnia wstępnymi szacunkami.

Głównym elementem dzisiejszego raportu była rozszerzona lista państw, dla których poznaliśmy konkretne dane. Nie jest to jeszcze komplet – w zestawieniu wciąż brakuje Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty i Słowenii. Informacje na ich temat pojawią się w kolejnej publikacji Eurostatu, zaplanowanej na 8 czerwca.

Wśród dostępnych państw w ujęciu kwartalnym najwyższy wzrost odnotowali najmłodsi stażem członkowie UE – Rumunia (2,8 proc.) i Bułgaria (2,5 proc.). Lepiej od Polski (0,9 proc.) poradziły sobie także inne kraje „nowej Unii” – Cypr (2 proc.), Węgry (1,9 proc.) i Litwa (1,8 proc.) – a także Szwecja (1,1 proc.).

Na drugim biegunie znalazły się Portugalia (-3,3 proc.), Łotwa (-2,6 proc.), Słowacja (-1,8 proc.) i Niemcy (-1,7 proc.). Największa gospodarka Europy jest obok Portugalii (-5,4 proc. r/r) oraz Hiszpanii (-4,3 proc.) krajem o najniższej dynamice rocznej – w przypadku naszych sąsiadów wynosi ona -3 proc. Dla porównania, PKB Polski rok do roku spadł o 1,7 proc., co czyni z nas europejskiego średniaka.

Naznaczony obostrzeniami pierwszy kwartał to już przeszłość i ekonomiści koncentrują się już na okresie wielkiego otwarcia europejskich gospodarek. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaprezentowała wiosenny zestaw prognoz. Wynika z nich, że w horyzoncie 2022 r. Polska znajdzie się w gronie najszybciej rosnących gospodarek. W tym roku wzrost PKB naszego kraju ma wynieść 4 proc., w przyszłym przyspieszyć do 5,4 proc. Jedną z najwyższych wartości w UE przyjmie także inflacja, którą w 2021 r. oszacowano na 3,5 proc., a w 2022 r. na 2,9 proc. Z kolei stopa bezrobocia, która w Polsce jest ostatnio najniższa w Unii, ma spaść z 3,5 proc. do 3,3 proc.

W miniony piątek Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport na temat polskiego PKB. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Polska gospodarka wychodzi z recesji”. Szersze spojrzenie na stan polskiej gospodarki na początku 2021 r. znajdziemy w rozszerzonym raporcie GUS-u, który światło dzienne ujrzy 31 maja o 10:00.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
demeryt_69
Spoko, Polska wciąż bezapelacyjnie prowadzi w klasyfikacji ilości śmiertelnych potrąceń pieszych na przejściach :)
jan888
Rynek mówi "sprawdzam" PISowskim, neo-bolszewickim eksperymentom w rodzaju drukowania pieniędzy na socjal i kiełbasę wyborczą, czy wywoływaniu gigantycznej inflacji zerowymi stopami procentowymi, co odstrasz potencjalnych inwestorów. Nadmuchana bańka na rynku nieruchomości zapewne spowoduje nową falę emigracji Rynek mówi "sprawdzam" PISowskim, neo-bolszewickim eksperymentom w rodzaju drukowania pieniędzy na socjal i kiełbasę wyborczą, czy wywoływaniu gigantycznej inflacji zerowymi stopami procentowymi, co odstrasz potencjalnych inwestorów. Nadmuchana bańka na rynku nieruchomości zapewne spowoduje nową falę emigracji młodych ludzi z Polski, a kiedy nałoży się na to kryzys demograficzny będziemy świadkami epickiej zapaści. Państwo na dorobku jak Polska nie może sobie pozwolić na rzucanie kłód pod nogi ludziom przedsiębiorczym i masową redystrybucję na potrzeby ludzi nieproduktywnych - to musi skończyć się spowolnieniem gospodarczym i kryzysem.
demeryt_69
Sporo ludzi pewnie wyjedzie do włoskiego Rzymu :)
jan888 odpowiada demeryt_69
Nie jesteś zapewne świadom trolu, ale w Polsce jest wieś o nazwie Rzym. Czekam na jakieś merytoryczne komentarze od Ciebie, mistrzu nietrafionego sarkazmu.
jas2 odpowiada jan888
Jest też karczma o tej nazwie. Mickiewicz pisał...
itso_agresja_indukowana
''co odstrasz potencjalnych inwestorów. '' - ? inflacja i zerowe stopy odstraszają a to nowość
itso_agresja_indukowana odpowiada itso_agresja_indukowana
na inwestorze tez trzeba zarobić za darmo się przecież nie sprzedaż ?
jarekzbyszek
Nowy Ład to dopiero będzie tąpnięcie w gospodarce. Jak większość co zarabia +15k wybierze szarą strefę i rozliczanie u sąsiadów.
demeryt_69
To nie będzie żadne tąpnięcie tylko celowe przeniesienie zasilania budżetu na inne grupy społeczne.

Brak przedmiotów z zakresu wiedzy o społeczeństwie powala!
iluminata
Za to w czołówce żydo-katolickich krajów w Europie!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki