Polska - płacowy Meksyk Europy

Tylko 3981,75 zł brutto wynosi przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. To równowartość 2840,62 zł netto. To dużo? Dla więcej niż połowy Polaków na pewno. Niestety, przeciętny pracownik sektora przedsiębiorstw zarabia mniej niż równowartość 1 tys. euro. To mniej niż wynosi wartość pomocy socjalnej dla jednego bezrobotnego w Luksemburgu.

(Thinkstock)

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dotyczy osób, które pracują w firmach zatrudniających co najmniej 9 pracowników. Jest to wskaźnik, który służy do obliczania np. składek do ZUS-u, prognozy wpływów budżetowych, etc. Jednak w kiepski sposób oddaje on rzeczywistą strukturę wynagrodzeń w skali całego kraju.

Meksyk Europy

Z analizy Bankier.pl wynika, że przeciętny podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, z wyłączeniem emerytów i rencistów, w 2013 roku uzyskiwał średni miesięczny dochód w wysokości ok. 2 tys. zł netto. W Meksyku przeciętne wynagrodzenie to ok. 550 dolarów miesięcznie, więc wielkiej różnicy między Polakami a Meksykanami nie ma.

Oczywiście nie każdy pracuje przez cały rok, nie każdy pracuje na pełen etat i nie każdy ma umowę o pracę – dlatego nawet na te dane należy patrzeć z dużym dystansem.

System naliczania wynagrodzeń w Polsce jest tak skomplikowany, że pracownicy często sami nie wiedzą, ile kosztuje łącznie ich zatrudnienie i jak się oblicza kwotę netto. Pensja w wysokości 4 tys. zł brutto to nieco ponad 2850 zł netto, ale całkowity koszt takiego wynagrodzenia to ponad 4829 zł.

Różnica pomiędzy kwotą, którą musi na nasze pensje zabezpieczyć pracodawca, a tym co otrzymujemy na rękę to tzw. klin podatkowy, który wynosi dokładnie 41%. Mieszczą się w nim wszystkie podatki i składki m.in. na ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie rentowe.

Czy Polska jest płacowym Meksykiem Europy?

Start odtwarzacza ...

Zadziwiające jest to, że młodego człowieka na lekcjach ekonomii lub przedsiębiorczości uczy się o prawie rynków Say’a, a nie tłumaczy się im, jak liczy się wynagrodzenie netto od różnych rodzajów umów funkcjonujących w polskim obrocie gospodarczym.

Czy warto podnosić kwotę wolną?

W ostatnim czasie wielką karierę zrobiła wizja podniesienia kwoty wolnej od podatku. Prawdą jest, że jest ona rażąco niska - bo wynosi tylko 3091 zł rocznie - w stosunku do innych państw europejskich i nawet niektórych krajów tzw. Trzeciego Świata. Jednak podatek dochodowy stanowi tylko ok. 5% łącznych kosztów całego wynagrodzenia (część podatku odliczana jest od ubezpieczenia zdrowotnego) lub jak kto woli – 14% klina podatkowego.

Podniesienie kwoty wolnej do 20 tys. zł rocznie sprawiłoby, że osoba otrzymująca przeciętne wynagrodzenie nie zapłaciłaby podatku dochodowego w ogóle, czyli zyskałby ok. 280 zł netto miesięcznie, a pracownik otrzymujący płacę minimalną (1750 zł brutto; 1286 zł netto) prawdopodobnie dostałby dodatkowo ok. 1 tys. zł zwrotu z podatku rocznie. Budżet państwa straciłby ok. 10 mld zł wpływów, a koszty recyklingu podatkowego związanego z przelewaniem zaliczek na podatek byłby liczony w milionach złotych.

Słowem – duża kwota wolna nie zwiększyłaby znacząco dochodów netto ludności. Stąd jej podwyższanie – chociaż jest sposobem nacisku na władzę, tak naprawdę nie rozwiązuje problemu bardzo niskich realnych wynagrodzeń netto.

O wiele większą uwagę należałoby skupić na zmianie sposobu obliczania wynagrodzeń i dobrania wartości takich stawek na różnego rodzaju ubezpieczenia społeczne, by osoby zarabiające najmniej nie były jednocześnie klientami instytucji pomocy społecznej finansowanych z tychże składek. To można zrobić, ale wymagałoby rewolucji m.in. w ustawie o ubezpieczeniach społecznych, podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawdopodobnie w Kodeksie pracy. To dużo pracy, a politycy przed wyborami nie mają na to zbyt wiele czasu.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ania

dlaczego autor nie weźmie pod uwagę faktu ,że te dodatkowe pieniądze, które po zwiększeniu kwoty wolnej od podatku nie trafią do budżetu a zostaną w "kieszeni" podatnika zostaną w większości przypadków wydane na różne cele. Tym sposobem trafią z powrotem do budżetu w postaci podatku vat i dochodowego różnych firm. Może się okazać,że będzie to większa kwota niż ta która była przy niskiej kwocie wolnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Ekonomista

Autor wyssał dane z palca. Klin podatkowy w Polsce wynosi ok 35% i należy do najniższych w Europie. Wystarczy sprawdzić w wikipedii.

! Odpowiedz
1 3 ~lel

"O wiele większą uwagę należałoby skupić na zmianie sposobu obliczania wynagrodzeń i dobrania wartości takich stawek na różnego rodzaju ubezpieczenia społeczne" - drogi autorze przelewasz puste w próżne jak prawdziwe dziecko eurobiurokracji. Istotą jest poprawa efektywności pracy służby zdrowia i zmniejszenie roli biurokracji w gospodarce. Służba zdrowia to wychuchane i wypieszczone dziecko naszych polityków dlatego jest jak studnia bez dna. Nie masz składki które by ją zapełniły. Można sobie dobierać optymalnie itd ale są ograniczenia: najważniejsze -> każda zmiana musi oznaczać więcej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~adamus

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/w-meksyku-wzrosnie-placa-minimalna-dzis-to-zaledwie-cztery-dolary-dziennie,496440.html

! Odpowiedz
3 3 ~adamus

czlowieku skad ty bierzesz te dane ??? o zarobkach w meksyku 550$ tam ludzie zarabiaja 100$ na miesiac a pracujac w administracji rzadowej 200$ wiec nie pisz bzdur

! Odpowiedz
2 5 ~likwidacja_zus

W Niemczech jest możliwe płacenie dużo niższego odpowiednika składki ZUS, przy gorszych świadczeniach medycznych. Można prowadząc działalność płacić mniejszą składkę ale np. za dentystę płacimy full stawkę (do dentysty można jeździć do Polski - np. w Berlinie tak robią).
Pytanie tylko czy nasz budżet stać na taką zniżkę. Ja co trzeci nie będzie płacił ZUS do kolejne kilkanaście mld wyparuje z budżetu.
W przyszłości łatanie dziury ZUSem jest prawdopodobne w związku z nadchodzącym niżem, dlatego rządzącym ciężko będzie dawać podatnikom możliwość rezygnacji ze składek, chociaż populistów stać na wiele.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~Wybory2015

RAJ, Zielona WYSPA, TYGRYS EUROPY - tak widzą nas POSŁOWIE PO i Bronek Prezydent. Naród żyje jednak w czarnej ...

! Odpowiedz
0 17 ~jj

Budżet straci 10 mld zł. Tak naprawdę mniej bo z tych pieniędzy odzyska VAT, akcyzy itp.

! Odpowiedz
0 1 ~Anglik

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 21 ~xala

Dla kogoś kto zarabia 1286 netto kwota 280 zł miesięcznie jest duża. Już sam ten argument przemawia za zwiększeniem kwoty wolnej od podatku. Autor nie potrafi wyciągnąć wniosków z tego co napisał - argumenty jakie stawia są jednostronne :(

! Odpowiedz
0 1 ~seta

Ogólnie myśl słuszna, ale ktoś, kto zarabia 1286 netto nie dostałby 280 zł miesięcznie, tylko ok. 1000 zł rocznie - spójrz jeszcze raz na dane podane przez autora.

! Odpowiedz
0 13 ~Obserwator

Właściwie, to politycy także po wyborach nie będą mieli zbyt dużo czasu na zajmowanie się zarabiającymi najmniej. Ich ten temat (jak większość innych) nie interesuje, dla nich najważniejsza jest walka o władzę....!

! Odpowiedz
1 3 ~qwswswsws

znaczy autor postuluje nieliniowy sposob poboru skladek na zus i nfz ? no juz bardziej komplikowac to chyba nie mozna...

! Odpowiedz
0 10 ~ciekawy

Czy przyjął to do wiadomości nasz wiecznie szczęśliwy i zadowolony prezydent ? To jego partia zrobiła tu będę z nędza.

! Odpowiedz
0 16 ~miro

ile PKB musi wytworzyc polak żeby utrzymać milionową armie ryzych darmozjadów, no i żeby ryże sienkiewicze miały na osmiorniczki

! Odpowiedz
0 16 ~KIMDZONGTUSK

ale obsługa długu, który zaciągnąłem na Orliki i inne tego typu inwestycje , kosztuje nas jakieś 50 mld rocznie ( same odsetki). Musiałem Wam fundnąć takie inwestycje, żebyście na mnie zagłosowali Moje Drogie Lemingi. Bo ja jestem zaradny a Wy nie. Zamiast narzekać i wylewać żale, to piszcie bloga albo starajcie się o "pracę' w Brukseli, tak jak ja
WASZ UMIŁOWANY JAK ZAWSZE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~Ehh

informatyk w Meksyku zarobi wiecej niż w Polsce.......

! Odpowiedz
0 20 ~maksio

ale dlaczego nikt do ciężkiej cholery nie pisze o tym , co się stanie z tymi pieniędzmi ze zwrotu podatku?!?!?! Przecież one idą dalej w obrót - to do banku, na zakupy czy inne inwestycje a to prowadzi prosto do rozwoju i polepszenia bytu przeciętnego Kowalskiego pracującego za minimalną (czyli ponad 50% Polaków!!!) DLACZEGO NIKT NIE BIERZE TEGO POD UWAGĘ tylko w kółko liczone są "straty" (promilowe) budżetu.... MASAKRA!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~janek

to są skutki prowadzenia polityki ekonomicznej ukierunkowanej na rabunek i kradzież pracujących ludzi ..... dla starszych Polaków przypomina to "politykę ekonomiczną" Hilarego Minca. Zresztą czego się można było spodziewać jak resortowe dzieci "szlachty jerozolimskiej" dorwały się do władzy i żeruje na tym kraju rabując co się da

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 26 ~eldushek

Za to w meksyku jest ciepło i mają tanie paliwo

! Odpowiedz
0 16 ~roger45

Czego do reki nie wezme to chinskie.
Ostatnio mialem goscia chinczyka i moje male dziecko spytalo co mu w prezencie kupimy, zeby nie bylo chinskie

! Odpowiedz
0 0 ~lel

zawsze zazdrościłem dzieciom, napisze coś się o nim na forum i już dostaje się dwa plusy. Chyba za dziecko, bo o chińczykach nie ma w tekście artykułu mowy

! Odpowiedz
2 33 ~KamilKisiel

Jeśli dla redakcji prawie 300 zł miesięcznie plus 1000 zł zwrotu rocznie przy zarobkach netto ok/. 2-2,5 tys. zł to nie jest duża kwota, to tylko pozazdrościć lajfstajlu. Czy mogę się u Was na tych waszych Kajmanach czy Bermudach zatrudnić jako lokaj? Dobre i to.

! Odpowiedz
1 5 ~zxv15001

ponad 3000 rocznie no to prawie nic tylko skromne 2 tygodniowe wakacje

! Odpowiedz
2 33 ~iwona

Jedna czy kilka stówek w tą czy w tamtą to dla człowieka z minimalna pensja być lub nie być. Przecież za 100 zł można opłacić dziecku obiady w szkole na cały miesiąc, kupić miesięczny bilet, czy stołować się cały tydzień w barze mlecznym. Pan redaktor raczy żartować, że nie jest to znacząca kwota. Może dla Pana.

! Odpowiedz
1 34 ~foxi

Polska rozwija się dzięki taniej siły roboczej ! Warszawka,banki z resztą cwaniaczków tak chcą !
Budując dom w 2000 roku płaciłem ludziom od 7 do 10 zł./godz.
Dziś, po 15 latach zarobki na budowie są takie same ! Więc o czym tu dyskutować ...

! Odpowiedz
2 17 inwestowisko-pl

10 mld zł kosztów? Co to jest dla budżetu państwa? Wystarczy zmniejszyć armię urzędników o 10% i te 10 mld się znajdzie i to szybko. Owszem, problem niskich płac istnieje, ale nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że zwiększenie podniesienie kwoty wolnej od podatku nie zmieni znacząco dochodów netto ludności. Warto spojrzeć na całą sytuację z drugiej strony. Dla osoby, która zarabia 1.2k zł na rękę dodatkowa stówka w portfelu jest odczuwalna. A i tak z pewnością zostanie wydana, więc część tej kwoty wróci do budżetu państwa w postaci podatku VAT ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Misza

I cale szczescie bo moge importowac tanie produkty do UK i sprzedawac z niewiarygodnie wysoka marza. Oby tak dalej, prosze nie podnoscie plac bp wtedy bede musial zaopatrywac sie na Bialorusi itp..

! Odpowiedz
1 15 ~bul_szogun

"przecież trzeba być ślepym, żeby nie widzieć, że zyjemy w złotym dla Polski okresie" - Bronek "Bul" komorowski. złotym dla złodzieji...

! Odpowiedz
1 14 ~khoral

Zniesc podatek dochodowy i przestac karac ludzi za prace. Problemem sa za duze wydatki a nie przychody budzetowe.

! Odpowiedz
0 9 ~walsie

Wredny Donald wyjeżdżając do Brukseli zabrał ze sobą zieloną wyspę. Bo przecież za jego rządów Polacy z nadmiaru kasy podcierali się stuzłotówkami.

! Odpowiedz
1 21 ~spoko

Najbiedniejsi wydają 80% dochodów na żywność, czyli produkty krajowe. Wzrost dochodów o 10% oznacza wzrost wydatków na bieżące potrzeby, czyli wzrost popytu krajowego. 10 miliardów to nie problem, bo dodruk pieniędzy obecnie nie ma wpływu na kurs własnej waluty, a w obecnej stagnacji byłby ożywczy dla gospodarki. Dałby dodatkowe wpływy z CIT,PIT i VAT i dodatkowo zasiliłby NFZ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 ~zielona_wyspa_Tuska

Teraz już wiem dlaczego tak wiele centrów rozliczeniowych powstaje w tej krainie miodem i mlekiem płynącej. Pensje jak w trzecim świecie a wykształcenie jak w bogatych krajach.

! Odpowiedz
1 15 ~KIMDZONGTUSK

jesteście niezaradni i narzekacie, ja se siedzę w Brukseli, zero roboty, zero odpowiedzialności, mam 100k/msc + rozłąkowe i jeszcze idę na emeryturkę w wieku 62 bo jestem zaradny
jak nie macie kasy to se piszcie bloga
WASZ UMIŁOWANY PRZYWÓDCA

! Odpowiedz
6 4 ~daek

Zrownajcie zarobki wszystkim polakom do tej kwoty o kturej piszecie a zatrzymacie emigracje a tak piszecie o jakims innym kraju nie polsce bo tutaj jest 1200 zl i to wszystko

! Odpowiedz
5 13 ~helmut

Pracować, nicht stechen. W końcu nasz wielki uczony doktor Mengele obliczył ile potrzeba Polakom do życia

! Odpowiedz
2 26 ~miro

żydostwo zrobiło z nami to samo co z Palestynczykami, jesteśmy ubezwłasnowolnieni we włąsnym kraju

! Odpowiedz
4 16 ~Ben

Gdyby zlikwidować ZUS i podatek dochodowy zarobki
Byłyby wystarczajace

! Odpowiedz
8 15 ~moneymaker

miejsce polaczków jest w gethach dla ubogich zrobimy wam takie rezerwaty i otoczymy was murem

! Odpowiedz
1 31 ~ted

Meksyk ? Czesi i Słowacy nazywają nas trafniej "Chińczykami Europy" . Już kilkukrotnie spotkałem się z tym określeniem . Nawet nie chodzi o płace tylko o stosunki społeczne , rozwarstwienie płacowe , mnóstwo biedy . Pewna Czeszka druga żona mojego kuzyna który od 7 lat mieszka w Pradze powiedział mi że nigdy nie chciałaby żyć w Polsce . Dla mnie to niewesoła i przykra konkluzja bo sam dochodzę do podobnych wniosków .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Aktywista

Czesi to w ogóle inna historia, podobnie Słowacja - mając kraj 5-10 razy mniejszy niż Polska łatwiej wszystko ogarnąć, przypilnować. 1000 km autostrad i tam masz skomunikowany cały kraj, a u nas połączysz Szczecin z Wrocławiem i może dojedziesz do Krakowa. Wiadomo, że mogłoby i powinno być lepiej, ale żeby to się ziściło, trzeba cisnąć na władzę, chodzić i protestować, nagłaśniać afery i bić na alarm żeby zamykali oszustów w więzieniach. Tymczasem mamy masę taśm, wychodzą trupy z szaf, a my rozmawiamy o in vitro i o marihulanenen (jak to powiedział jeden z posłów)... Jesteśmy zaradnym narodem, nie odpuszczajmy politykom, tylko jak górnicy wychodźmy na ulicę i jak trzeba to sami wsadzajmy do więzienia oszustów, którzy nami gardzą i śmieją się w twarz z telewizji. A jak trzeba to nawet głosujmy na niszowe partie i "oszołomów", byle tylko nie przedłużać kadencji złych rządzących - muszą czuć się zobowiązani do walki o nasz głos.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~bandit

żyjcie i zdychajcie w tym syfie.

! Odpowiedz
2 25 ~Maciek

panie Łukaszu nie do końca przemyślał Pan co żeś Pan napisał. Pierwsze primo to jak ktoś zarabia 2500 to jak dostanie dodatkowe 250 złotyszy to będzie to 10% więcej jego pensji. Może Pan wie lub nie wiele osób dostaje roczne "premie" w okolicach 3 stówek. Drugie primo to nie prawda, że biedny budżet straci tyle pieniadzorów bo tan co tyle zarabia to nie weźmie i nie wytapetuje se ściany tymi pieniądzami tylko je najzwyczajniej przeżre i przepije co daje 23% od strzała czyli 50 złotych odrazu wraca do budżetu i pośrednio więcej ! a trzecie primo ULTIMO ! to jest, że nikt nie będzie rok w rok siedział i jakieś głupie papierki wypełniał bo lepiej się przejść na spacer z dziecmi niż szukać po internetach jaka zniżka w tym roku przysługuje w skali kraju to sa miliony roboczogodzin zmarnowane ! Ergo Pit jest całkowicie do kasacji. Pozdrawiam Maciek

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 ~anonim

To miło że w artykule napisali te dwie kwoty: 3981,75 brutto = 2840,62 netto. a ja bym jeszcze dodał że dla pracodawcy te 3981,75 = 4 807,56 zł. Czyli Pośrednik bierze średnio 1966,94 zł.
A jeżeli ktoś jest ciekaw dlaczego to tyle kosztuje i co się na to składa zapraszam do kalkulatora dla pracodawców znajdującego się również na bankier.pl
https://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~anonim

Czytaj baranie uwaznie, bo calkowity koszt dla pracodawcy tez zostal podany

! Odpowiedz
0 7 ~bubu

Faktycznke redaktorze. Myślałem tak jak pan, że Polska jest bogatsza od Lux i Szwajcarii. ;) Redaktorze a pana firma płaci jak Szwajcarskie firmy?

! Odpowiedz
5 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 ~WSI

dobrze robi towarzyszowi Kulczyńskiemu daleko zajdzie

! Odpowiedz
0 4 ~oko

No tak w kraju w którym najwazniejsza jest tania siła robocza i markety POPYT WEWNETRZNY to jakieś obce słowo .Bo co niby ludzie mają robić z pieniędzmi kiedy rodzimych firm już nie ma .

! Odpowiedz
0 21 ~wwad

Autor pisze że mało zarabiamy a potem nagle stwierdza że 280 zł netto do wypłaty to mało pieniędzy! :) Przy średniej pensji 2800 zł netto to 10 % - kto mi da taką podwyżkę w tym kraju.
Jak będziemy rozumować jak autor artykułu, to nasze społeczeństwo nigdy nie będzie dobrze zarabiało.

! Odpowiedz
0 5 ~as

mądry komentarz

! Odpowiedz
0 13 ~111111111

Panie Piechowiak podajesz pan kilka faktów aby uwiarygodnić swoją wypowiedź a następnie wyciągasz niedorzeczny wniosek. Skąd wziąłeś, że przy zarobkach niższych od kwoty wolnej fiskus będzie zmuszony wypłacić niezapłacony podatek. Skąd te 10 mld, skąd 20 tys, kwoty wolnej od podatku? Ponadto 200 zł. miesięcznie więcej w kieszeni robotnika to ogromna kwota, a w rodzinie gdy oboje rodziców pracuje to 400 zł. to prawdziwy majątek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~antyurzednik

Dobre porównanie do Luxemburaga, tylko że tam zakup mieszkania
to ogromny wydatek, nie mówiąc o domu, albo skrawka ziemi.
Rozwiązanie to zatrudnić więcej urzędników, bo w państwówce płace są wyższe;)

! Odpowiedz
0 6 ~Wierzbno

Piszesz bzdury. W pństwówce nieliczni sporo zarabiają.

! Odpowiedz
0 14 ~Michal_Warszawa

Jak mozesz pisac takie bzdury I klamstwa....sam pracowalem kiedys w ministerstwie w Warszawie....stolicy srodkowoeuropejskiego kraju w Unii Europejskiej....zajmowalem sie podobno pozwaznymi sprawami....a nawet jak ktos moze ocenic ze np ja nie zajmowalem sie tym powaznie bo nie mi to oceniac to przynajmniej tak powinno byc...
natomiast pensje w polskich ministerstwach sa takie ze nie mozna sie z nich utrzymac I kazdy kto tylko moze ucieka ....tam teraz na stanowiskach glownych specjalistow czyli stanowiskach merytorycznych gdzie wykonuje sie prace intelektualna....pracuja zony dobrze zarabiajacych mezow lob corki dobrze dobrze zarabiajacych rodzicow....innnej opcji nie ma... glowny specjalista dostaje pensje netto ok 2800 pln Za to w Warszawei nie przezyjesz nie dostaniesz kredytu nie masz szans na nic jestes smieciem, jestes marginesem...I masz byc tym co kreuje politke gospodarcza ? jak nie stac cie na zakup gazety gospodarczej ? jak nie masz mozliwosci uczestniczenia w zyciu spolecznych, jestes wyalienowany z zycia towarzyskiego ? nie stac cie na oplacenie nianki do dziecka, nie stac cie na dziecko na rodzine , na wynajecie mieszkania, na nic.....mozesz tylko myslec o ucieczce z tego oblednego kraju.....a jak jeszcze twoja praca jest bronienie bezsensownosci wydatkowanych srodkow unijnych tym razem w mln Pln lub Euro...na absurdalne wydatki na bezesnesowne pseudo misje gospodarcze czy na akceptacje pomysłow kolejnego bezsensownego lotniska w okolicy ktore nie bedzie rentowne lub budowe basenu w miejscu gdzie ludzie potrzbuja pracy a nie basenu to wtedy myslisz sobie....co ja tutaj robie....
sluze mafii. za tak male pienadze I I tak musze wyjechac za granice aby zarobic na zycie I oddaje swoj czas na szkodliwe Polsce manipulacje I absurdy....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Nikoś

co za nieuk to pisał

! Odpowiedz
0 0 ~Arni

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Ziutson

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~ObywatelUk

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~Le

Kasi, a wybierać to my musimy tych "zaproponowanych" i "zaakceptowanych" najlepiej niewiele znających się na czym kolwiek ,bo jak nie to dowalą nam odsetki i zablokują kredyty i będzie tylko ocet na półkach i chleb na kartki.

! Odpowiedz
0 11 ~Le

Jeżeli to nie jest taki koszt dla budżetu to zwiększyć kwotę wolną od podatku natychmiast! i zmniejszy się ilość spraw do liczenia i sprawdzania o miliony.

! Odpowiedz
1 28 ~kasi

Polska to nie tylko placowy ale intelektualny meksyk... ksiazek nie czytaja ,wychowani na relatywizmie i jakos to bedzie wybieraja ludzi do wladzy , ktorzy sobie kpia z nich , wiecej ,dzialaja nawet na ich szkode ale dalej ich popieraja.
Pamietajcie , ze za glupote sie placi - nasza historia to ciagle udowadnia i tym razem nie licz , ze bedzie inaczej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 0 ~Przecinek

Popraw interpunkcję i ortografię, rozum przyjdzie z czasem.

! Odpowiedz
1 7 ~pan_wróżek

Skąd wiedziałem że ten artykuł pisał piechowiak... ???

! Odpowiedz
9 3 ~ctq

a dzień wolności podatkowej mamy prawie najwcześniej w europie, co wy macie z tą kwotą wolną od podatku? http://forsal.pl/galerie/854057,duze-zdjecie,1,zaskoczenie-polacy-krocej-pracuja-na-podatki-niz-mieszkancy-wiekszosci-krajow-europy.html

! Odpowiedz
1 1 ~Mateusz

Chyba następnego roku?

! Odpowiedz
0 0 ~Ad

Częściowe wytłumaczenie można znaleźć w tym że Polacy rocznie pracują najwięcej godzin rocznie w całej UE! http://stats.oecd.org/Index.aspx?DatasetCode=ANHRS

! Odpowiedz
0 0 ~Edyta

A doliczyłeś wyprzedaż majątku, zakładów pracy, znaków firmowych, zadłużenia we wszystkich sektorach, wszelkich opłat, abonamentów itd...

! Odpowiedz
5 2 ~makos061

Proszę o informację skąd były wzięte dane do analizy bankiera??, w Polsce wzięto pensje z uwzględnieniem, 1/2 etatu, 1/4 etatu, a w meksyku to kogo brali do wyliczeń?? skoro średnia pensja w meksyku jest niższa grubo niż w Polsce. Chyba że bierzemy polskie netto meksykańskie pensje brutto, u nich średnią w dużych przedsiębiorstwach, a my bierzemy do wora wszystkich w wieku produkcyjnym w Polsce. Tylko co to ma wspólnego z rzetelnością?? Proponuję redaktorowi zweryfikowanie wiedzy. Portal dryfuje w naprawdę niepokojącym kierunku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~prc

z kim by nie porownywac golym okiem widac, ze slabo te nasze wynagrodzenia wypadaja

! Odpowiedz
0 1 ~plazowicz

A tak konkretnie to o co Ci chodzi? Tutaj przeciętne wypłaty w Meksyku:

http://www.worldsalaries.org/mexico.shtml

! Odpowiedz
1 21 ~Biedak

Trzeba zmienić WSZYSTKO. Pytanie jest jak - bezkrwawo czy tym razem na ostro? Zegar tyka...

! Odpowiedz
0 2 ~ludożerca

zjemy cię na ostro

! Odpowiedz
0 2 ~jose

Po meksykansku, czyli na ostro.

! Odpowiedz
1 15 ~plazowicz

Zawsze twierdziłem, że Meksyk i Polak to dwa bratanki. Dzisiaj te 550 dolarów wyraźnie wzmocniło mój pogląd. Sąsiad mocarstwa, socjalizm, agraryzm, postkatolicyzm, złodziejstwo i głupota.

! Odpowiedz
7 22 ~Drombos

Narzekacie na rządy PO. Myślicie że PiS czy SLD coś by zmieniło ?? Niestety nie, PO sobie rządzi bo w Polsce nie ma silnej opozycji, osób które mogłyby pozamiatać ten 'burdel' a jeżeli takie osoby się pojawiają to nasz naród (po części dzięki mediom) z góry ich skreśla. Dopóki nie zrozumiemy że trzeba wymienić całość (czyli wszystkich rządzących już od 89) to będzie zawsze tak samo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 19 ~Adam

PiS zniosl podatek od spadkow, zlikwidowal 3 prog podatkowy i obnizyl skladke rentowa 0 6%;
PO podniosl skladke rentowa o 2% oraz podatek VAT z 22 na 23%;
Reszta to propaganda rodem z TVN czy GW

! Odpowiedz
6 1 ~marian odpowiada ~Adam

no i zapomniał o 800 mln zeta wytransferowanych przez Pis do Luksemburga w ramach operacji SKOK

! Odpowiedz
0 2 ~pantofelek odpowiada ~marian

Myślisz ,że jesteś anonimowy ,oskarzenia bez pokrycia są karalne można sprawdzić twoje IP.
Zastanów się co piszesz oskarżasz PIS czyli wielu napradę uczciwych ludzi ,bo dowiedziałeś się o jakiś przelewach jakieś jednej osoby co o niczym nie swiadczy no może poza twoją głupotą

! Odpowiedz
4 33 ~fe

nikt tak nie upodlił tego narodu jak rządy PO...

! Odpowiedz
2 26 ~Zosia

Wg. GUS aż 80 proc. pracujących Polaków zarabia mniej niż wynosi wysokość minimalnej (podkreślmy to - minimalnej ! ) pensji w takich krajach jak Francja, Holandia czy Irlandia. Przeciętny Niemiec zarabia blisko 4 razy więcej niż przeciętny Polak.

! Odpowiedz
18 6 ~wry

a na Ukrainie zarabiają 1/4 tego co Polacy. I co z tego ma niby wynikać?

! Odpowiedz
0 17 ~Pozdrawiam odpowiada ~wry

Na Ukrainie m.in. z tego powodu był Majdan i się zabijają.

! Odpowiedz
1 7 ~Roman

Przecietny niemiec zarabia 1700 euro netto a wiec nie 4 razy wiecej .Mieszkam tu 29 lat.Pozdrowienia.

! Odpowiedz
0 9 ~Paweł odpowiada ~wry

No wlasnie nic z tego nie wynika.Sama wielkosc wypłaty nic nie znaczy tylko siła nabywcza pieniadza.Gdyby w polsce ceny byly adekwatne do zarobkow to 2000zł na reke nie bylo by zle.Krotko francuz placi tyle za benzyne co my a czsem mniej.Gdyby np paliwa kosztowaly 1.5 za litr a nie 4.5zł oraz inne rzeczy adekwatnie do standardu bylo by ok, wlasnie unia zalatwila nam wyrownanie cen.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~qwd odpowiada ~wry

że to trzeci świat Baranie !

! Odpowiedz
0 4 ~Marcin odpowiada ~Pozdrawiam

Raczej niskie płace były po to, żeby był Majdan.

! Odpowiedz
0 37 ~drwal

Politycy PO tracą kontakt z rzeczywistością. Posłanka PO J. Fabisiak przekonuje, że zarobki na zachodzie Europy i w Polsce są na bardzo podobnym poziomie. Jednym słowem - odlot! -- -"Zarobki są na bardzo podobnym poziomie. To jest pewna magia: że tam jest inaczej, że tam jest lepiej" – przekonywała dziennikarzy "Faktu"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~pawel

Dokladnie, dla niej 1700zł w polsce to to samo co 1700euro w niemczech. zal...

! Odpowiedz
1 33 ~asa

reszta nie wróci ... a następni już rezerwują bilety na zachód, uczą się angielskiego i niemieckiego ... z różnych sondaży wynika, że młodzi w większości już nie wiążą większych nadziei z polską ... kierunek jest jeden: zachód ... u nas niestety człowiek otoczony jest wszechogarniającą bylejakością, demagogią i propagandą w wielu ważnych dziedzinach życia ..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 39 ~piotrbaranowski

Zostało nas 30 mln, kto nie wierzy niech uwierzy, reszta nie wróci - w tym tempie i przy tym podejściu Polska będzie bankrutem za 5 lat. Wszystko dzięki rozsądnym rządom złodziei czyli PO. Afera goni aferę - ludzie, którzy zaczynają od "0" w Europie mają łatwiej...

! Odpowiedz
19 6 ~luk

przyjdzie pis i cie wyzwoli... z twojej naiwności...

! Odpowiedz
1 8 ~Polishtoshine

luk spojrz na siebie - ty nic nie rozumiesz - po ... juz nie bedzie lasu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.