REKLAMA

Polska nie zaczęła płacić kary nałożonej przez TSUE dot. Turowa

2021-09-28 14:25
publikacja
2021-09-28 14:25
Polska nie zaczęła płacić kary nałożonej przez TSUE dot. Turowa
Polska nie zaczęła płacić kary nałożonej przez TSUE dot. Turowa
fot. Andrzej Sidor / / FORUM

Polska nie zaczęła jeszcze płacić kary nałożonej przez TSUE w związku ze sporem wokół działalności kopani Turów - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. 20 września Trybunał nałożył na Polskę karę w wysokości 0,5 mln euro dziennie.

"Żadna płatność nie została jeszcze wykonana" - oświadczył Müller na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak dodał, negocjacje ze stroną czeską wróciły do "etapu roboczego ustalania istotnych, ale mimo wszystko szczegółów".

Według niego, "Polska przedstawiła konkretną ofertę", która ma być rozszerzeniem tego, co było przedmiotem ustaleń z przełomu czerwca i lipca. Przypomniał także, że rozmowy będą kontynuowane w środę.

"Liczymy, że ze strony Czech będzie dobra wola, aby tę sprawę zamknąć" - stwierdził rzecznik rządu, dodając, że sygnały od strony czeskiej z tego tygodnia "odbieramy pozytywnie".

Müller zastrzegł jednocześnie, że "ta sprawa może jeszcze trochę trwać" i nie chciałby deklarować żadnych terminów.

We wtorek w Pradze po kolejnej rundzie negocjacji minister klimatu Michał Kurtyka mówił, że "zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby szybko uzyskać porozumienie; chcemy, aby lokalne społeczności po obu stronach granicy mogły odetchnąć pełną piersią".

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Ich zdaniem rozbudowa polskiej kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca.

W maju Trybunał, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. TSUE stwierdził, że na pierwszy rzut oka nie można wykluczyć, iż polskie przepisy naruszają wymogi dyrektywy o ocenach oddziaływania na środowisko, a argumenty podniesione przez Czechy wydają się niepozbawione podstawy. Polski rząd w odpowiedzi ogłosił, że wydobycie nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. Dotychczas nie przyniosły one zakończenia sporu.

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w odpowiedzi, że "nie zamierzamy wyłączyć Turowa".

(PAP)

wkr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (82)

dodaj komentarz
jjmm2u
Przed ta kara PiS raczył spotykać się z Czechami raz w tygodniu w soboty, po nałożeniu kary nagle znalazł się czas w terminarzu aby mieć te spotkania praktycznie codziennie i uczestniczy w nich sam minister. Teraz widać kto to wszystko przeciągał z nadzieja ze uda się dojechać na tej ściemie do wyborów w Czechach.
wrazicki
Niestety to zapłacimy - potrącą sobie z tych pieniędzy które dostaniemy.

Kompletnie nie rozumiem co z UE się dzieje. Coraz mniej sensu ma obecność w UE.
jenak
Trzeba wiedzieć, że takich reform (jeśli to w ogóle prawda, że są konieczne właśnie w umierającej Europie) nie robi się w ciągu lat, a dekad. I nie w warunkach zadłużenia po korek. Mamy płacić długami?
demeryt_69
Jakich znowu reform? Buzkower wprowadzał reformy, ale to było dawno temu i jedna była gorsza od drugiej - ten 'góral' był wyjątkowym szkodnikiem ... $zalom!
300_pala odpowiada demeryt_69
Pierwszy protestancki goral
demeryt_69 odpowiada 300_pala
Przechrzta tak jak mini-prezes, nieboraku!

300_pala odpowiada demeryt_69
Masz już swój test dna.,,??
300_pala odpowiada demeryt_69
Protestanci nie nawracają
jenak
Ataki hybrydowe są w modzie. Idzie już jeden za drugim. Dlaczego? Ano dlatego, że drukarnia ojros i bucksos traci szybko wiarygodność. Ceny nieruchomości o tym świadczą. Popędziły po ? plandemii jeszcze szybciej. Musi nastąpić przesilenie. Czyli równanie do linii.
demeryt_69
Ataki hybrydowe w Turowie? Co brałeś, nieboraku?

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki