REKLAMA

Polska na ratunek Unii Europejskiej

2019-05-21 03:11
publikacja
2019-05-21 03:11

Rząd ma plan odbudowy zaufania społecznego do Wspólnoty; przekazał go właśnie do Brukseli; to pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r. - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".

fot. / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Dokument, do którego dostęp uzyskała "Rz", podejmuje sześć wyzwań, od których zdaniem Warszawy zależy przyszłość zjednoczonej Europy. To polityka migracyjna i obronna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku i budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego, a także powstrzymanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli.

Zdaniem "Rzeczpospolitej" chodzi łącznie o kilkadziesiąt propozycji zmian, które miałby zostać wpisane do agendy strategicznej Unii na lata 2019-2024. Przywódcy UE mają je przyjąć w czerwcu.

Polski rząd chce, by podejście do bezpieczeństwa sieci 5G było skoordynowane w całej UE oraz by - jeśli w przyszłym roku nie uda się ustalić międzynarodowych norm opodatkowania potentatów internetowych w ramach OECD - zajęła się tym Unia.

Ponadto Polska proponuje wzmocnienie demokratycznego mandatu Wspólnoty poprzez wprowadzenie "czerwonej kartki" - układu, w którym określona liczba parlamentów narodowych może zablokować inicjatywy ustawodawcze Komisji Europejskiej.

Wśród propozycji rządu znalazł się też postulat wzmocnienie kontroli na granicach zewnętrznych UE oraz by cała Unia docelowo osiągnęła "neutralność klimatyczną". Nie może jednak przy okazji zniweczyć konkurencyjności swojej gospodarki - dodaje "Rz".

zub/ mkr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pluto85md
Mozna odniesc wrazenir ze rozdajemy karty w UE, a potem sie te propozycje wyrzuci do kosza stosunkiem 27:1.
mith21
No to się chłopaki z PiS nie spieszyli:)) Jedyne 4 lata im to zajęto...będzie tak jak z niebieską teczką Szydło, która nagle zaginęła po wyborach...
samsza
Nie jest poprawnym politycznie zwracanie uwagi, że każdy migrant to "źródło emisji CO2"
fakpejsy
Zmainy klimatyczne to jeden wielki przekret !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki