REKLAMA

Polska na radarze Volkswagena. Koncern szuka miejsca na fabrykę akumulatorów

2021-10-13 10:50
publikacja
2021-10-13 10:50
Polska na radarze Volkswagena. Koncern szuka miejsca na fabrykę akumulatorów
Polska na radarze Volkswagena. Koncern szuka miejsca na fabrykę akumulatorów
fot. Marcel Paschertz /

Jedna z sześciu fabryk akumulatorów, które zamierza zbudować Volkswagen, ma powstać w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród kandydatów niemieckiego koncernu znalazły się państwa Grupy Wyszehradzkiej: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Decyzja o lokalizacji fabryki ma zapaść w pierwszej połowie 2022 r.

Budowa sześciu fabryk akumulatorów to część planu Volkswagena związanego z rozwojem elektromobilności i przestawienia produkcji na auta elektryczne. Fabryki mają powstać do 2030 r. i osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie 240 GWh. Pierwsze fabryki powstaną w niemieckim Salzgitter i szwedzkiej miejscowości Skellefteå. Jak wynika z informacji agencji Reutera, jedna z fabryk zostanie zbudowana w państwie należącym do Grupy Wyszehradzkiej. Decyzja o dokładnej lokalizacji ma zapaść do końca czerwca 2022 r. Zakład miałby rozpocząć produkcję najpóźniej w 2027 r.

– Podejmując decyzję dotyczącą lokalizacji, musimy wziąć pod uwagę warunki panujące w danym kraju, środowisko ekonomiczne, podejście do elektromobilności oraz ewentualne dotacje – brzmi komunikat Volkswagena cytowany przez agencję Reutera.

Faworytem w wyścigu o fabrykę akumulatorów wydają się być Czechy, gdzie siedzibę i swoje fabryki ma Skoda należąca do koncernu Volkswagena. Z drugiej jednak strony to Polska jest największym producentem akumulatorów litowo-jonowych w Europie. Pod Wrocławiem od kilku lat działa fabryka LG Energy Solutions, a w 2022 r. w Gdańsku ma ruszyć budowa fabryki Northvolt.

MKZ

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (22)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Zgodnie z dyrektywą EU, producent musi zapewnić utylizację produktu. Akumulatorów i baterii na razie zupełnie nie opłaca się utylizować (ostatnio wydano pozwolenie na 'zadołowanie' kilkudziesięciu tysięcy ton baterii ze Szwecji w jednym z kamieniołomów na Dolnym Śląsku). Widać mamy jeszcze kilka wolnych kamieniołomów.Zgodnie z dyrektywą EU, producent musi zapewnić utylizację produktu. Akumulatorów i baterii na razie zupełnie nie opłaca się utylizować (ostatnio wydano pozwolenie na 'zadołowanie' kilkudziesięciu tysięcy ton baterii ze Szwecji w jednym z kamieniołomów na Dolnym Śląsku). Widać mamy jeszcze kilka wolnych kamieniołomów. No a rozbieranie starych akumulatorów z EV (szczególnie z tych lekko 'bitych') to trochę jak rozbrajanie bomby, jeżeli ktoś lubi emocjonującą pracę to jest idealne zajęcie...
resee
Nic od ssmana damy se.rade niech przenoszą do Czech mana też
itso_widmo_bieli
Nie chce tej firmy w Polsce !
gronostaj
Pytanie czy mamy jakąkolwiek przewagę nad Czechami.
januszcebulak
Niestabilny rząd, który w każdej chwili może zrobić jakiś fikołek (np. wyjść z Unii).

Raczej VW nas nie wybierze.
lipsk
To tylko ściema. Wiadomo że powstanie w PL. Wbrew pozorom produkcja akumulatorów nie jest bez wpływu na środowisko to raz a po drugie to polscy pracownicy w fabrykach VV i innych podobnych pracują na siebie i niemieckich pracowników . Jakby było wszystko produkowane D to ceny aut były by z kosmosu.
friedens
A ty byś inwestował swoje prywatne pieniądze w takim niepraworządnym i skłóconym z całym światem kraju jak Polska PiS? Z ostatniej chwili:"Holenderski parlament chce zablokowania wypłaty unijnych środków dla Polski".
lipsk odpowiada friedens
To portal biznesowy jest , polityczny raczej onet itp . tam takie wpisy znajdą swoich współwyznawców. A jeżeli interesuje cie biznes to wiedz że Holendrzy dostają od nas baty w ostatnim czasie od Polskich producentów warzyw szklarniowych co oczywiście głośno nie powiedzą. To dlatego płonęły polskie sklepy w Holandii To portal biznesowy jest , polityczny raczej onet itp . tam takie wpisy znajdą swoich współwyznawców. A jeżeli interesuje cie biznes to wiedz że Holendrzy dostają od nas baty w ostatnim czasie od Polskich producentów warzyw szklarniowych co oczywiście głośno nie powiedzą. To dlatego płonęły polskie sklepy w Holandii ale szukaja tam pewnie ekstremistów oficyjalnie.
daniel_1
Zagłosują na ryżego to fabryka niemiecka będzie w naszym kochanym kraju.
Aby Niemcom żyło się dostatniej.
Prąd i CO2 Polacy będą płacili i służbę zdrowia dla styranych pracowników.
Śmietankę spije Niemiec.
mariuszs75
W Polsce też będzie żyło się dostatniej jeśli tu powstanie ta fabryka. Jak chcesz spijać śmietankę to kup akcje VW właśnie dziś ładnie rosną.

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki