Polska ma najmniej studentów zagranicznych w UE

W Polsce mamy najmniej studentów zagranicznych w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest ich niecałe 1, 4 procenta - wynika z najnowszego raportu "Study in Poland" opracowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

W Polsce studiuje ponad 24 tysiące studentów ze 141 krajów. Najwięcej studentów przyjeżdża do nas z Ukrainy i Białorusi. Waldemar Siwiński - prezes Fundacji Perspektywy mówi, że w czasach globalizacji studenci zagraniczni są niezbędni w każdej uczelni. Według niego, nie ma już rozwoju poza kontaktami międzynarodowymi. "Nie można przygotować się do pracy w globalnym koncernie nie ucząc się międzykulturowości i sposobów kontaktów z ludźmi innej nacji i najlepiej to robić na studiach" - powiedział. Prezes Siwiński dodał, że uczelnie, które kształcą w języku angielskim, mają zagranicznych studentów i wykładowców to uczestniczą w projektach międzynarodowych i programach unijnych. Podkreślił, że Polska płaci unijną składkę z tytułu nauka ale uczelnie mało korzystają z tych funduszy bo są słabo przygotowane do tej współpracy.

W ostatnich latach 3 latach ośmiokrotnie wzrosła liczba studentów z Hiszpanii i trzykrotnie - liczba studentów z Arabii Saudyjskiej. Wśród studentów zagranicznych coraz mniej jest studentów pochodzenia polskiego.


IAR/ Góra/pbp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mastah

Niemozliwe, przeciez Polska to taki wspanialy kraj! Dobrobyt tu, infrastruktura wspaniala. Rzad inteligentny i w ogole!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil