Polska krajem tanich używanych samochodów

Polska znalazła się wśród najtańszych krajów pod względem cen używanych samochodów. Najtaniej można kupić nad Wisłą używanego fiata, a najdrożej land rovera. Auta z drugiej ręki są tańsze m.in. dla Amerykanów, Brytyjczyków i Rosjan.

Rynek samochodów używanych w naszym kraju kwitnie. W ubiegłym roku liczba pierwszych rejestracji samochodów używanych wyniosła 952 135 szt., co oznaczało 20-proc. wzrost względem 2015 roku. Prawie milion rejestracji to ponad dwa razy więcej niż w przypadku nowych aut prosto z salonu. Według raportu brytyjskiej firmy Carspring, Polska to jeden z najtańszych krajów pod względem cen używanych aut.

Ceny samochodów używanych w Polsce są jednymi z najniższych
Ceny samochodów używanych w Polsce są jednymi z najniższych (thetaXstock)

Polska wśród najtańszych krajów pod względem samochodów używanych

W analizie rynku samochodów używanych zbadano średnie ceny w 40 krajach, uszeregowanych pod względem średniej ceny uwzględniającej najpopularniejsze modele i koncerny: General Motors, Renault, Hyundai, Ford, Volkswagen i Fiat (ceny według kursu euro z 16 stycznia 2017 r.).

W ogólnej klasyfikacji Polska zajęła 7. miejsce. Uwzględnione w analizie auta używane można było kupić najtaniej w Stanach Zjednoczonych i kolejno w Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach, Republice Południowej Afryki i Bułgarii. Więcej trzeba natomiast za nie zapłacić m.in. u Słowaków i Łotyszy.

Najtańsze kraje pod względem indeksu cen samochodów używanych firmy Carspring

Lp.

Kraj

1.

Stany Zjednoczone

2.

Wielka Brytania

3.

Rosja

4.

Czechy

5.

Republika Południowej Afryki

6.

Bułgaria

7.

Polska

8.

Słowacja

9.

Łotwa

10.

Belgia

11.

Hiszpania

12.

Japonia

13.

Szwecja

14.

Kanada

15.

Meksyk

16.

Włochy

17.

Estonia

18.

Australia

19.

Nowa Zelandia

20.

Grecja

Pod względem marek, najtaniej wyceniane są w Polsce używane samochody ze stajni Fiata. Używany fiat 500 nad Wisłą to koszt wynoszący średnio 7008 euro. Taniej jest tylko w trzech krajach (Stanach Zjednoczonych – 5800 euro, Łotwie – 6700 euro i Japonii – 6903 euro).

O prawie 1000 euro więcej droższy jest ford (na podstawie forda focusa). Średnia cena wyniosła 7928 euro. Używanego focusa najtaniej można natomiast kupić w Kanadzie – 6415 euro. Niewiele drożej wypada także General Motors (na podstawie opla corsy i jej odpowiedników na innych rynkach). Indeks wskazał w tym przypadku stawkę 7977 euro. To jednak wciąż prawie 3500 euro więcej niż w Indiach i ok. 1500 euro więcej niż w Hiszpanii, Bułgarii czy Stanach Zjednoczonych.

Sporo trzeba natomiast zapłacić poprzedniemu właścicielowi lub komisowi za volkswagena. Używany golf to w Polsce średnio 12 130 euro. Takie auto można jednak taniej kupić na południu – na Słowacji i w Chorwacji stawka wyniosła 9700 euro. Mniej trzeba za niego zapłacić także w krajach anglojęzycznych: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Nowej Zelandii. Najdrożej wypadły land rovery, co wynika też ze znacznie wyższej ceny katalogowej tych samochodów względem pozostałych marek. W Polsce trzeba za niego zapłacić ok. 37 009 euro.

Singapur najdroższy

Zdecydowanie najdroższym krajem na kupno używanego samochodu jest Singapur. Ceny uwzględnionych w badaniu aut są nawet kilkukrotnie wyższe od czołówki tabeli. Stawki za używanego land rovera sięgają tu 100 000 euro, a wśród pozostałych marek jest niewiele lepiej. Najtaniej w tym azjatyckim kraju wypada opel corsa – 25 568 euro – to ponad trzy razy drożej niż w Polsce.

Niemało zapłacą także zwolennicy bardziej ekologicznych silników. Samochód hybrydowy (przyjęto toyotę prius) z drugiej ręki kosztuje w Singapurze prawie 60 000 euro. Pod tym względem nieznacznie lepiej jest w Polsce, która pod względem hybryd znajduje się w połowie stawki z kwotą 18 629 euro. Do najtańszej Łotwy czy Republiki Południowej Afryki „brakuje nam” 5000 euro.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 36 ~edw

W Polsce jest jeszcze lepiej, bo kupując jeden samochód używany, tak naprawdę dostajesz 4, z których jest on zespawany.

! Odpowiedz
7 2 ~aaaaa

przesadzasz rynek się powoli cywilizuje

! Odpowiedz
0 9 ~SpawaczSam

no nie gadaj, minimum z 8, wiem bo spawam

! Odpowiedz
0 6 ~edw odpowiada ~aaaaa

Szukałem niedawno używanego samochodu dla żony i trafiałem na samych oszustów, którzy próbowali ukryć wady samochodów. To co jest charakterystyczne to na największe wałki można trafić w komisach, najrzadziej oszukują właściciele prywatni.
Podobno w krajach starej UE jest odwrotnie najmniejsze ryzyko tam jest w komisach, a największe w prywatnych ofertach (stwierdzam z opinii, bo tego nie sprawdzałem).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~analityK odpowiada ~SpawaczSam

Składa się przeważnie z 2. Tabliczka znamionowa z 3, dowód z 4 a silnik z 5. Natomiast 6. jest na zdjęciu.

! Odpowiedz
0 10 ~plebs

szpachla jest tansza od stali czy aluminium wiec chyba wiadomo dlaczego najtansze

! Odpowiedz
1 10 ~analitykMOTO

Nie rozumiem. W pierwszej 20 nie ma Niemiec. A stąd ściągamy te cudowne auta? Stamtąd! Jak to jest, że tam jest tak drogo a u nas tak tanio? Właście pytanie: co tak naprawdę z Niemiec ściągamy? Szrot, gruchoty, złom, po mega przebiegach, wypadkach, zalaniach itd. I się cieszymy jak kupujemy okazyjnie i narzekamy na zawodność niemieckiej techniki a właściwie szrotu i złomu. Może nowa akcyza to zmieni?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~VascoDaGammma

Polska jest złomowcem Europy a potem SMOG i wypadki śmiertelne, bo raz pogięte auto składa się jak pogięta kartka papieru. Rozumiem interes życia i łatwy chleb, kupuje szrot, przywożę, wciskam kit i kasa leci, a jak 500+ to wszyscy się na to rzucają, ale czy musimy robić za Afrykę motoryzacyjną Europy? Kto był w Kenii ten wie ;)))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~as

Coś tu nie gra. jak u nas tak tanio, to na czym zarabiają handlarze sprowadzający je z Niemiec? Dokładają do tego, czy może kupuja złom na 4 kołach i picują?

! Odpowiedz
2 6 ~Januszek

Wiadomo, że auta w Niemczech są droższe niż u nas. U nas zaniża szrot podpicowany z Niemiec, amerykańskie rozbitki i zalane auta, niestety jak ktoś u nas sprzedaje dobre auto to ono też kosztuje powyżej średniej. I schodzi jak ciepłe bułeczki po znajomych. Okazyjna to jest tylko tykająca bomba problemów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia