REKLAMA
WAŻNE

Polska krajem tanich używanych samochodów

2017-01-31 10:10
publikacja
2017-01-31 10:10
YAY Foto

Polska znalazła się wśród najtańszych krajów pod względem cen używanych samochodów. Najtaniej można kupić nad Wisłą używanego fiata, a najdrożej land rovera. Auta z drugiej ręki są tańsze m.in. dla Amerykanów, Brytyjczyków i Rosjan.

Rynek samochodów używanych w naszym kraju kwitnie. W ubiegłym roku liczba pierwszych rejestracji samochodów używanych wyniosła 952 135 szt., co oznaczało 20-proc. wzrost względem 2015 roku. Prawie milion rejestracji to ponad dwa razy więcej niż w przypadku nowych aut prosto z salonu. Według raportu brytyjskiej firmy Carspring, Polska to jeden z najtańszych krajów pod względem cen używanych aut.

Ceny samochodów używanych w Polsce są jednymi z najniższych / thetaXstock

Polska wśród najtańszych krajów pod względem samochodów używanych

W analizie rynku samochodów używanych zbadano średnie ceny w 40 krajach, uszeregowanych pod względem średniej ceny uwzględniającej najpopularniejsze modele i koncerny: General Motors, Renault, Hyundai, Ford, Volkswagen i Fiat (ceny według kursu euro z 16 stycznia 2017 r.).

W ogólnej klasyfikacji Polska zajęła 7. miejsce. Uwzględnione w analizie auta używane można było kupić najtaniej w Stanach Zjednoczonych i kolejno w Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach, Republice Południowej Afryki i Bułgarii. Więcej trzeba natomiast za nie zapłacić m.in. u Słowaków i Łotyszy.

Najtańsze kraje pod względem indeksu cen samochodów używanych firmy Carspring

Lp.

Kraj

1.

Stany Zjednoczone

2.

Wielka Brytania

3.

Rosja

4.

Czechy

5.

Republika Południowej Afryki

6.

Bułgaria

7.

Polska

8.

Słowacja

9.

Łotwa

10.

Belgia

11.

Hiszpania

12.

Japonia

13.

Szwecja

14.

Kanada

15.

Meksyk

16.

Włochy

17.

Estonia

18.

Australia

19.

Nowa Zelandia

20.

Grecja

Pod względem marek, najtaniej wyceniane są w Polsce używane samochody ze stajni Fiata. Używany fiat 500 nad Wisłą to koszt wynoszący średnio 7008 euro. Taniej jest tylko w trzech krajach (Stanach Zjednoczonych – 5800 euro, Łotwie – 6700 euro i Japonii – 6903 euro).

O prawie 1000 euro więcej droższy jest ford (na podstawie forda focusa). Średnia cena wyniosła 7928 euro. Używanego focusa najtaniej można natomiast kupić w Kanadzie – 6415 euro. Niewiele drożej wypada także General Motors (na podstawie opla corsy i jej odpowiedników na innych rynkach). Indeks wskazał w tym przypadku stawkę 7977 euro. To jednak wciąż prawie 3500 euro więcej niż w Indiach i ok. 1500 euro więcej niż w Hiszpanii, Bułgarii czy Stanach Zjednoczonych.

Sporo trzeba natomiast zapłacić poprzedniemu właścicielowi lub komisowi za volkswagena. Używany golf to w Polsce średnio 12 130 euro. Takie auto można jednak taniej kupić na południu – na Słowacji i w Chorwacji stawka wyniosła 9700 euro. Mniej trzeba za niego zapłacić także w krajach anglojęzycznych: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Nowej Zelandii. Najdrożej wypadły land rovery, co wynika też ze znacznie wyższej ceny katalogowej tych samochodów względem pozostałych marek. W Polsce trzeba za niego zapłacić ok. 37 009 euro.

Singapur najdroższy

Zdecydowanie najdroższym krajem na kupno używanego samochodu jest Singapur. Ceny uwzględnionych w badaniu aut są nawet kilkukrotnie wyższe od czołówki tabeli. Stawki za używanego land rovera sięgają tu 100 000 euro, a wśród pozostałych marek jest niewiele lepiej. Najtaniej w tym azjatyckim kraju wypada opel corsa – 25 568 euro – to ponad trzy razy drożej niż w Polsce.

Niemało zapłacą także zwolennicy bardziej ekologicznych silników. Samochód hybrydowy (przyjęto toyotę prius) z drugiej ręki kosztuje w Singapurze prawie 60 000 euro. Pod tym względem nieznacznie lepiej jest w Polsce, która pod względem hybryd znajduje się w połowie stawki z kwotą 18 629 euro. Do najtańszej Łotwy czy Republiki Południowej Afryki „brakuje nam” 5000 euro.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (84)

dodaj komentarz
~Antek
Te sprowadzone przez handlarzy dla klientów 500+ 90% z nich w Niemczech nie przejdą badań technicznych.A u nas na stacji diagnostycznej nie badają emisji spalin,przymykają oczy na kompletnie skorodowane auta.Dokładnie wiedzą ,że wycięte katalizatory,DPF to już tylko rurki.
~kizio
Dziś znaleźć dobre używane auto to naprawdę cud. Mi się udało, bo kupiłem od szefa Toyotę Avensis 2010r 2.2 D-CAT. Auto pewne i serwisowane na bieżąco. Do tego praktycznie bezawaryjne, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu że Toyota robi naprawdę bardzo dobre samochody.
~Kataryniarz
To prawda że trudno znaleźć... ja szukałem prawie rok sensownego samochodu, niestety nikt ze znajomych nie sprzedawał Ostatecznie kupiłem w Aaa Auto - to było jedyne miejsce w którym nie próbowali mi wcisnąc złomu. Swoją drogą też Toyota.
~jan1734
WYELIMINOWAC DIESLE I STARE RUPCIE--POPRAWA BEDZIE OD RAZU
~rupciu
Nie bądź dla siebie taki bezwzględny.
~gosc
Tanie to Ci dopiero nowina jak wstawia się cwiartki spawa to ile mozna wziąć za takiego składaka i jeszcze prawie kanapkę zarabia ciekaw jestem kiedy ten syf się skonczy i przestaną mówić że auto dzwonu nie mialo Moim zdaniem auto powinno być przywiezione z tej całej Unii z całą historia wklepana w papiery potwierdzone Tanie to Ci dopiero nowina jak wstawia się cwiartki spawa to ile mozna wziąć za takiego składaka i jeszcze prawie kanapkę zarabia ciekaw jestem kiedy ten syf się skonczy i przestaną mówić że auto dzwonu nie mialo Moim zdaniem auto powinno być przywiezione z tej całej Unii z całą historia wklepana w papiery potwierdzone przez dane państwo z którego pochodzi chcesz się złomu pozbyć ktory mozna jeszcze uzytkowac to dawaj papiery orginal pieczecie panstwowe pytasz mechanika panie co to będzie z łej połówki karoserii pięknie obrobionej wystawionej na sprzedaż (panie kareta)
~Miras_autohandel
No i tutaj masz rację, samochody wwożone powinny mieć aktualne badania techniczne z Niemiec, Francji - zrobione maksymalnie 3 dni wcześniej.
~dorotka374
RZAD POWINIEN WZIASC SIE ZA TO ,POWINNI DAWAC BARDZO WYSOKIE CLO ZA AUTA POWYZEJ 5 LAT
~sonderkomando
A smog dusi i niejednego zadusi.
~Pan_doczyta
A co ma wspólnego polski SMOG, który powstaje w druzgocącej przewadze w wyniku spalania paliw stałych w piecach centralnego ogrzewania do samochodów?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki