REKLAMA

Polska kontra TSUE. Jest skarga KE na Trybunał Konstytucyjny

2023-07-19 11:20
publikacja
2023-07-19 11:20

Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła 17 lipca skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce dotycząca orzecznictwa i legitymacji do orzekania Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w środę TSUE.

Polska kontra TSUE. Jest skarga KE na Trybunał Konstytucyjny
Polska kontra TSUE. Jest skarga KE na Trybunał Konstytucyjny
/ FORUM

"Zdaniem Komisji, wykładnia Konstytucji dokonana przez TK w dwóch wyrokach – z 14 lipca 2021 r. (P 7/20) i z 7 października 2021 r. (K 3/21) – narusza zobowiązania Polski wynikające z art. 19 ust. 1 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), jak również w oczywisty sposób odrzuca ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz wiążący skutek orzeczeń TSUE" - czytamy w komunikacie Trybunału.

"Ponadto, Komisja wniosła o stwierdzenie, że Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE w związku brakiem spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy. Zastrzeżenia te są związane z nieprawidłowości w procedurach powołania trzech sędziów TK w grudniu 2015 r. oraz w procedurze powołania jego Prezesa w grudniu 2016 r." - podał TSUE. (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
UE i jej Komisja powinni się przyjrzeć tej szopce wyborczej, którą zorganizował Kaczyński. Takie numery to ja ostatni raz widziałem w czasach PRL. To nie są równe i wolne wybory, bo wyborami nie nazywamy samego aktu głosowania, ale całą kampanię wyborczą. A ta była i jest zafałszowana. Jeszcze gorzej niż w przypadku pana Dudy, na UE i jej Komisja powinni się przyjrzeć tej szopce wyborczej, którą zorganizował Kaczyński. Takie numery to ja ostatni raz widziałem w czasach PRL. To nie są równe i wolne wybory, bo wyborami nie nazywamy samego aktu głosowania, ale całą kampanię wyborczą. A ta była i jest zafałszowana. Jeszcze gorzej niż w przypadku pana Dudy, na co zwracał uwagę raport OBWE. Prezydentem powinien być przecież Trzaskowski.
pstrzezek
No to rządzące PiSiorki mają teraz dylemat. No bo wypadałoby skrytykować tą złą Unię co okrada Polskę i Polaków z godności ;) Ale przed wyborami nie można bo wyszło w sondażach że ci upokorzeni Polacy w ogormnej większości popierają UE. Co tu zrobić? Prosić Tuska o ujawnienie jawnych zarobków ;)) To powinno pomóc
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Dlaczego piszesz Niemcy z dużej a polacy z małej? Ukryta opcja niemiecka na forum? Got'ya :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Mówisz z perspektywy wysłannika tych drugich? Kolega fan konfederacji dzisiaj nie w sosie ;)))
tomek323
TSUE nie jest żadnym sądem i Polska już 8 lat temu powinna nie respektować żadnych jego "wyroków";
jest jeszcze sprawa tow. Safjana który nielegalnie zasiada w tym zgromadzeniu towarzycha wzajemnej adoracji, krojąc grube pieniądze za... wiadomo co...
samsza
TSUE zapewnia poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów.

Ok.
po_co
Szczere mówiąc to jaki jest cel przekazywania tej sprawy do TSUE, co ktoś chce tym osiągnąć?

Po pierwsze sam fakt zaistnienia tej sprawy jest irracjonalny ponieważ TSUE będzie orzekało we własnej sprawie, jakikolwiek wyrok by nie zapadł zawsze będzie można go podważyć.
Po drugie załóżmy, że TSUE uznaje że postanowienia
Szczere mówiąc to jaki jest cel przekazywania tej sprawy do TSUE, co ktoś chce tym osiągnąć?

Po pierwsze sam fakt zaistnienia tej sprawy jest irracjonalny ponieważ TSUE będzie orzekało we własnej sprawie, jakikolwiek wyrok by nie zapadł zawsze będzie można go podważyć.
Po drugie załóżmy, że TSUE uznaje że postanowienia TK są niezgodne z zapisami traktatu.

Rodzi się proste pytanie, co dalej?

Polski TK uznał, że takie postanowienie TSUE nie ma mocy. TSUE uzna, że to postanowienie TK nie ma mocy w świetle Traktatu o Unii Europejskiej.
Jak organy unijne mają zamiar wyegzekwować wyrok TSUE skoro Polska go nie uznaje?

Jeżeli TSUE zakwestionuje wyrok TK to mamy precedens który umożliwia odebranie suwerenności każdemu członkowi UE mimo, że sam traktat w Artykule 4 brzmi:
"1. Zgodnie z artykułem 5 wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich."

Przecież właśnie TK oznajmiło, że TSUE nie ma kompetencji do dokonania takiej oceny. Kropka.
gucio_222
Polacy w przeciwieństwie do Niemiec nigdy nie przestrzegały wartości europejskich. Jak Unia budowana w latach 39'-45' wprowadziła prawo wydawania starozakonnych Niemcom to cała zjednoczona Europa wykonywała polecenie w podskokach. A tylko polakom trzeba było wprowadzić aż karę śmierci za ukrywanie starozakonnych, a i tak Polacy w przeciwieństwie do Niemiec nigdy nie przestrzegały wartości europejskich. Jak Unia budowana w latach 39'-45' wprowadziła prawo wydawania starozakonnych Niemcom to cała zjednoczona Europa wykonywała polecenie w podskokach. A tylko polakom trzeba było wprowadzić aż karę śmierci za ukrywanie starozakonnych, a i tak tubylcy dalej łamali to prawo i ich ukrywali nie przestrzegając wartości europejskich..

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki