Polska spełnia kryterium państwa opiekuńczego - wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badań Strukturalnych. Wydatki socjalne w Polsce są większe niż w pozostałych państwach Europy Środkowo-Wschodniej i sięgają 25,8 procent PKB. Jednak nakłady państw wchodzących w skład tzw. Starej Unii są jeszcze wyższe - dla nich średnia wynosi 28,2% PKB.
Autor raportu Czy Polska jest państwem opiekuńczym? Jakub Sawulski - ekonomista w Instytucie Badań Strukturalnych - wyjaśnił, że w badaniu porównano wydatki socjalne poszczególnych państw względem ich PKB. Z badania wynika, że choć Polacy są narodem stosunkowo młodym na tle innych starzejących się społeczeństw, to wydatki emerytalno-rentowe są w Polsce wyższe niż w innych krajach. "Na emerytury i renty wydajemy dużo - podkreślił ekonomista.
Z kolei nakłady na służbę zdrowia w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej są jedne z najniższych. Właśnie wchodzimy w proces szybkiego starzenia się polskiego społeczeństwa, a wydatki na ochronę zdrowia są w pewnym stopniu uzależnione od struktury wiekowej populacji - zwrócił uwagę ekonomista. Jego zdaniem wydatki na służbę zdrowia będą musiały istotnie wzrosnąć w ciągu najbliższych lat, aby zaspokoić potrzeby społeczeństwa. Jakub Sawulski dodał, że względem europejskiej średniej Polska wydaje również mniejsze kwoty na zasiłki mieszkaniowe i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
Jakub Sawulski wyjaśnił, że ogólny wzrost wydatków socjalnych jest w krajach zachodnich zjawiskiem powszechnym . Wyjaśniając zjawisko powołał się na tzw. Prawo Wagnera, według którego potrzeby zbiorowe rosną szybciej niż indywidualne, co miałoby tłumaczyć wzrost roli państwa w gospodarce.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dawid Grygorcewicz/mt