REKLAMA

Polska jak Rosja i Japonia. Za 15 lat będzie brakować rąk do pracy

Justyna Niedbał2014-07-22 09:31
publikacja
2014-07-22 09:31
Polska jak Rosja i Japonia. Za 15 lat będzie brakować rąk do pracy
Polska jak Rosja i Japonia. Za 15 lat będzie brakować rąk do pracy
fot. Thinkstock / / Bankier.pl

Niedobór pracowników to problem równie poważny, co bezrobocie. Tymczasem, jeśli obecna sytuacja nie ulegnie gwałtownym zmianom, to do 2030 r. w Polsce brakować będzie aż 24 proc. osób do pracy – wynika z raportu firmy doradczej Boston Consulting Group.

Żeby rozpoznać luki i nadwyżki na rynku pracy BCG przyjrzała się czterem głównym czynnikom, które mają na niego największy wpływ. Analiza "The Global Workforce Crisis” dotyczyła 25 rozwijających się krajów, z gospodarką wschodzącą do 2030 r. Przeprowadzono symulację podaży pracy, popytu na pracę, nadwyżek i luk oraz oceniono działania interwencyjne. Chociaż do 2020 r. wiele krajów wciąż będzie odczuwać nadwyżkę pracowników, to już do 2030 r. zamieni się ona w ogromny niedobór, którego całkowite koszty sięgną 10 bilionów dolarów.

W Wielkiej Brytanii nie zabraknie rąk do pracy

Wśród krajów, które nie powinny martwić się niedoborem pracowników znalazły się: Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Argentyna, Brazylia, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone, Australia, Indie, Indonezja, Arabia Saudyjska, Turcja oraz Egipt.

Ciekawe są przy tym porównania gospodarek, które obecnie są do siebie podobne, jednak zmierzają w zupełnie innych kierunkach. Jako przykład opisano w raporcie zestawienie sytuacji Włoch i Wielkiej Brytanii. W obu tych krajach, populacja osób aktywnych zawodowo wynosi ok. 25 milionów, spośród 40 milionów osób w wieku od 15 do 64 lat. Chociaż obecnie problem bezrobocia występuje zarówno w jednym, jak i drugim kraju, to prognozuje się, że w przyszłości Włochy, w których tempo starzenia się społeczeństwa jest najwyższe w Europie będą miały poważny problem z niedoborem pracowników (0,9 miliona osób), podczas gdy w Wielkiej Brytanii wystąpi ich nadmiar.

Polska jak Japonia i Rosja

Badanie BCG obrazuje stopniowe kurczenie się zasobów kadrowych, jakie czeka nas do 2020 r. Pierwsza fala uderzy najbardziej w Polskę, Niemcy, Hiszpanię, Japonię i Rosję. Przy założeniu, że kraje te utrzymają dotychczasowe tempo rozwoju gospodarczego, a trendy demograficzne nie ulegną zmianom, do 2030 r. liczba pracowników ulegnie jeszcze większemu uszczupleniu. Stopniowo zacznie ich też ubywać w innych państwach, takich jak Włochy, Holandia, Chiny czy Korea Południowa.

Źródło: Bankier.pl

Wykres: nierównowaga na rynku pracy w Polsce do 2030 roku. Linia zielona – popyt na pracę (przerywana – w perspektywie 10 lat, ciągła - w perspektywie 20 lat), linia pomarańczowa – podaż pracowników. Źródło: „The Global Workforce Crisis”, Boston Consulting Group.

Prawdziwy kryzys wystąpi pod tym względem w Niemczech, gdzie do końca 2020 zabraknie 2,4 mln, a już w 2030 r. 10 mln pracowników. Autorzy badania zaznaczają jednak, że w przypadku niektórych krajów, takich jak Rosja, która w latach dziewięćdziesiątych odznaczała się spadkiem PKB, rzeczywista sytuacja może okazać się lepsza niż prognozowana, z uwagi na poprawę sytuacji gospodarczej.

Sytuację Polski przedstawiono w bardzo dobrym świetle, bowiem podkreślono, że był to jedyny kraj w Europie, któremu udało się uniknąć recesji. Zdaniem BCG znacząco zyskaliśmy na tym, że od 20 lat nasza gospodarka ulega nieustannej liberalizacji, a w 2004 r. przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Utrzymanie takiego tempa rozwoju wiązać się będzie niewątpliwie z większym zapotrzebowaniem na pracowników, jednak zgodnie z prognozami grozi nam nierównowaga na rynku pracy (patrz: wykres).

Justyna Niedbał

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~szkinajtis
To jest wyłącznie kampania Masonerii..za 15 lat pracy wogule nie będzie przy tak postepujacej automatyzacji.
~Grzegorz
To jest dobry optymistyczny tekst dla tych co teraz bez pracy jak ja. W jednej firmie Aquanet Poznań przepracowałem bez nagan i upomnień 29 lat i 30 kwietnia zwolniony. Te 29 lat pracy jest dla mnie przeszkodą bo nowi pracodawcy patrzą i mówią - coś z Panem nie tak, zwolniony po 29 latach na krótko przed emeryturą. Dziękujemy To jest dobry optymistyczny tekst dla tych co teraz bez pracy jak ja. W jednej firmie Aquanet Poznań przepracowałem bez nagan i upomnień 29 lat i 30 kwietnia zwolniony. Te 29 lat pracy jest dla mnie przeszkodą bo nowi pracodawcy patrzą i mówią - coś z Panem nie tak, zwolniony po 29 latach na krótko przed emeryturą. Dziękujemy Panu ale poszukamy kogoś innego, młodszego. Więc ja bym się cieszył gdyby rzeczywiście brakowało tych rąk do pracy ale te 15 lat to ja nie doczekam. A wniosek z tego jeden że chyba nie opłaca się w jednej firmie pracować zbyt długo bo jak przypadkiem zwolnią to masz problem .
~Franek
Zadużo Pani herbaty pije ? może być niedobór ale takich jasnowidzów jak Pani ,trochę logiki ,wie Pani że cały promblę leży gdzie indziej - polityka państwa niech się zmieni .Pani z takimi pomysłami robota będzie miała i rodzinka ...Polacy uciekać będom za pracą niestety wracają i znowu prubują gdzie indziej w uni
~Maiku
PO błędach twierdzę że człowiek z podstawówki... Szkoda słów ale i tak wyjaśnię. Artykuł w oparciu o raport The Global Workforce Crisis, to nie jest analiza autorki tekstu a jedynie opracowanie na podstawie pracy fachowców w tym temacie. Podrośniesz to zrozumiesz a póki co nie udzielaj się dopóki nie złapiesz chociaż PO błędach twierdzę że człowiek z podstawówki... Szkoda słów ale i tak wyjaśnię. Artykuł w oparciu o raport The Global Workforce Crisis, to nie jest analiza autorki tekstu a jedynie opracowanie na podstawie pracy fachowców w tym temacie. Podrośniesz to zrozumiesz a póki co nie udzielaj się dopóki nie złapiesz chociaż zasad poprawnej pisowni.
~norika
Teraz mamy bezrobocie, a praca dla pani Niedbał jest, niestety, i co rusz raczy nas ona nierzetelnymi, propagandowymi tekstami. Nie wiem czy są to teksty zlecone, czy też ta pani sama wpada na tak genialne pomysły, ale naprawdę szkoda, że bankier.pl, portal, który do tej pory cieszył się moim zaufaniem, decyduje się publikować Teraz mamy bezrobocie, a praca dla pani Niedbał jest, niestety, i co rusz raczy nas ona nierzetelnymi, propagandowymi tekstami. Nie wiem czy są to teksty zlecone, czy też ta pani sama wpada na tak genialne pomysły, ale naprawdę szkoda, że bankier.pl, portal, który do tej pory cieszył się moim zaufaniem, decyduje się publikować artykuły tak niskiej jakości.
~Maiku
Eh... i kolejna osoba, która myśli że to artykuł w całości oparty tylko na wiedzy autora :/
~mat
niewolników za 1200 to na pewno , nie nazywać tego pracą ani płacą !!!
~Mp
Czy to oznacza, że kiedy za osiem lat mój syn skończy studia, nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy? Hura!
~dr-Zaraza
Jeżeli będzie cokolwiek umial!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki