REKLAMA

Polska gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia [Analiza]

2022-08-16 12:40
publikacja
2022-08-16 12:40
Polska gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia [Analiza]
Polska gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia [Analiza]
fot. Salivanchuk Semen / / Shutterstock

Przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają narastające ograniczenia działalności gospodarczej, polska gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wartość barometru IRG SGH, BARIRG w III kw. 2022 r. wynosi –16,2 pkt., o 10,9 pkt. mniej niż w II kw. br. W porównaniu do III kw. 2021 r. wartość barometru zmalała o 14,3 pkt.

"Analiza zmian wartości barometru wskazuje na to, że gospodarka polska znajduje się w fazie spowolnienia. Przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają narastające ograniczenia działalności gospodarczej. W przemyśle na pierwszych miejscach wymieniają wynikające z kolejnych poprawek Polskiego Ładu niestabilne przepisy prawa i obciążenia podatkowe. Dla przedsiębiorców budowlanych najsilniej odczuwaną barierą jest natomiast wzrost cen surowców i materiałów" - napisano w komentarzu do badania.

"Coraz silniej przedsiębiorcy z przemysłu i budownictwa odczuwają problemy z dostępnością kredytów i niekorzystnymi warunkami ich obsługi. Pesymistyczne nastroje nasila wojna w Ukrainie. Wśród przedsiębiorców i konsumentów panuje niepewność co do najbliższej przyszłości, rosną zwłaszcza obawy o przyszłą sytuację finansową, pogarszającą się na skutek rosnącej inflacji" - dodano.

Jak podają autorzy badania, wartość barometru BARIRG jest o 10 pkt. niższa od średniej dla tej pory roku.

"Największe pogorszenie koniunktury miało miejsce w przemyśle przetwórczym i sektorze bankowym. Spadki wskaźników koniunktury w tych sektorach wyniosły odpowiednio 15,3 i 23,7 pkt. Odpowiadają one za ponad 70 proc. spadku wartości barometru. W pozostałych sektorach spadki były mniejsze. Wskaźnik koniunktury w budownictwie obniżył swoją wartość o 4,8 pkt., w handlu o 6,3 pkt., zaś wskaźnik kondycji gospodarstw domowych zmniejszył się o 5,3 pkt." - wskazano w raporcie.

W porównaniu z III kwartałem ub. r. wartość BARIRG zmniejszyła się o 14,3 pkt., a największe spadki wartości wskaźników dotyczyły kondycji gospodarstw domowych (spadek o 21,7 pkt.) i koniunktury w przemyśle (spadek o 14,7 pkt.).

"Łącznie stanowią one prawie 72 proc. spadku wartości barometru. Wskaźnik koniunktury w budownictwie w skali roku zmniejszył swoją wartość o 8,4 pkt., w handlu o 11,5 pkt., a w sektorze bankowym o 7,1 pkt." - napisano. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (6)

dodaj komentarz
podatnik-
Brawo PAP Biznes, przypominam, o czym PAP Biznes pisze ano gryzmoli o PRLu bis, który jest bankrutem od poczęcia, czyli na początek trzeba to ogłosić i zacząć reformę finansów. Dalej w PRLu bis jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! czyli brak gospodarki i dlatego nie może Brawo PAP Biznes, przypominam, o czym PAP Biznes pisze ano gryzmoli o PRLu bis, który jest bankrutem od poczęcia, czyli na początek trzeba to ogłosić i zacząć reformę finansów. Dalej w PRLu bis jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! czyli brak gospodarki i dlatego nie może być recesji, która dotyka gospodarki a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 16 sierpnia 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i którego całkowite zadłużenie przekroczyło 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Tak więc na początek trzeba powołać/założyć/zbudować państwo o nazwie Polska.! Następnie troszkę sprawiedliwości w stylu Maximilien Marie Isidore de Robespierre następnie od USA zaległy Plan Marshall'a lub od Rosji, to tyle na początek! I MATA może być Prezydentem już POLSKI!
koperytko
czyli wzrost gospodarczy za II kwartał w Polsce nie będzie 10% tylko 6%. Trzeba ogłosic katastrofe gospodarcza
baibina
biorąc pod uwagę efekt bazy z zeszłego roku po odbiciu i poczatek wojny na ukrainie w II kwartale... to raczej bym sie spodziewał -3%rdr i -1% kwaertalnie no ale wierz sobie ze będzie 6%. Niedłuygo sie przekonoasz co znaczy kryzys :)
koperytko odpowiada baibina
ja obstawiam -2,5% kwartalnie i 6% (kierując się logiką jest jakas dziwna rozbieżnośc... - ciekawe dlaczego ? moze nie rozumiesz ze wzrost PKB za II kwartał 2021 byl wynikiem bazy z 2020 ??? - te.py leming ?) Kryzys poznałem - za kazdym razem przy korycie była partia przy.glupów z KLD UW UD PO.... Czy poznam kolejny raz to okaze ja obstawiam -2,5% kwartalnie i 6% (kierując się logiką jest jakas dziwna rozbieżnośc... - ciekawe dlaczego ? moze nie rozumiesz ze wzrost PKB za II kwartał 2021 byl wynikiem bazy z 2020 ??? - te.py leming ?) Kryzys poznałem - za kazdym razem przy korycie była partia przy.glupów z KLD UW UD PO.... Czy poznam kolejny raz to okaze się po wyborach w 2023. Obecnie Polska jest najszybciej rozwijającą sie gospodarka w UE...

zrobmy mały zakład - jezeli PKB bedzie zblizony do moich prognoz to TY napiszesz 10 razy na forum - "przepraszam jestem te.pym lemingiem", jezeli do twojego to ja to zrobię ?
baibina
Wydrukowali biliony € i $, stopy procentowe do zera i mniej i nic to nie dało! Co mozna zrobić wiecej? Chyba już nic, tylko zacisnac pasa i splacać kredyt. 5-6 lat ostrego delewarowania i powrotu do realnej gospodarki w UE i USA - huty, elektrownie, cementwanie. Smutna przyszłosć TikTokerek i Youtuberów - mieszanie głową wapna, praca w mięsnym.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki