Polska gospodarka wrzuci wyższy bieg. Rośnie presja na RPP

analityk Bankier.pl

Raporty o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej skłoniły ekonomistów do podwyższenia prognoz dla polskiej gospodarki. Coraz lepsze dane makroekonomiczne stanowią wyzwanie dla Rady Polityki Pieniężnej, która być może szybciej niż oczekiwano, będzie musiała pochylić się nad podwyżką stóp procentowych.

Ostatnie dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki pozytywnie zaskakują ekonomistów. Wczoraj w centrum uwagi znalazł się najwyższy od 5 lat wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, dziś na pierwszy plan wybijają się dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach: "GUS: Płace wzrosły najmocniej od ponad 5 lat", "Produkcja przemysłowa zaskoczyła ekonomistów" oraz "Sprzedaż detaliczna w sierpniu lepsza od oczekiwań".

Prognozy w górę

Dynamika roczna obu wskaźników okazała się wyższa od konsensusu analityków, co sprawiło, że niektóre instytucje już teraz podwyższają swoje prognozy dotyczące wzrostu PKB.

Po zapoznaniu się z kompletem sierpniowych danych z polskiej gospodarki, analitycy mBank Research szacują tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale na 4,5-4,7 proc. „To ożywienie na 3 albo i 4 silniki. 2018 wygląda jeszcze lepiej” – czytamy na twitterowym profilu mBank Research. Na przyszły rok instytucja ta prognozuje równie wysokie tempo wzrostu PKB przy wysokiej dynamice płac.

Zauważalnie lepsze od oczekiwań dane z polskiej gospodarki do podobnych wniosków doprowadziły także analityków Centrum Analiz PKO BP. Ich zdaniem w trzecim i czwartym kwartale wzrost PKB wyniesie 4,5%, co podwyższy dynamikę w całym 2017 r. do 4,2%.

Kiedy RPP zacznie działać?

Na dane z polskiej gospodarki żywo zareagował rynek walutowy. Jak wyraźnie widać na wykresie, o 14.00 – czyli w momencie publikacji danych przez GUS – kurs EUR/PLN zszedł poniżej 4,28 zł. W tym samym czasie złoty zyskuje także względem dolara.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

W teorii dobre dane z gospodarki, które przyczynią się do wzrostu inflacji (i to wygenerowanej wewnętrznie, a nie importowanej np. za sprawą wzrostu cen paliw czy osłabienia waluty) powinny skłonić bank centralny do podwyżki stóp procentowych. Jeszcze przed wysypem dobrych danych za sierpień, w RPP widać było pierwsze poważne pęknięcia związane z odmiennym spojrzeniem środowiska jastrzębi (których czołowym przedstawicielem jest Kamil Zubelewicz) i gołębi (z Erykiem Łonem na czele, który obecnie zaleca wręcz cięcie stóp). Sam prezes Adam Glapiński od wielu miesięcy powtarza, że jego zdaniem stopy procentowe w Polsce również w 2018 r. pozostaną bez zmian.

Możemy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach dyskusja wokół tempa podnoszenia stóp procentowych w Polsce będzie narastać. Niewykluczone, że któryś z członków Rady wystąpi z pierwszym w obecnej kadencji wnioskiem o podwyżkę – wówczas będzie można realnie „policzyć szable” każdego z obozów, a nie tylko bazować na ankietach prowadzonych wśród ekonomistów.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 15 niepelnosprawny_org

" Ich zdaniem w trzecim i czwartym kwartale wzrost PKB wyniesie 4,5%, co podwyższy dynamikę w całym 2017 r. do 4,2%. " bedzie wiecej, Moodys powiedział 4,3, ale bedzie jeszcze więcej, najważniejszy okres jesień/przed świętami, aczkolwiek czas nam sprzyja, końcówka roku i poczatek przyszłego bez wiekszych światowych zawirowań bedą wyśmienite dla Polski - gospodarczo... a o podwyzkach stóp zapomnijcie, pan Glapiński póki jest, bedą stopy takie jakie są...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 21 pluto85md

Zeszlo roczna baza wyglada jak wyglada. Wzrost w III i IV kwartale musi przyspieszac. Jak prognozy na przyszly rok? Pol miliona wiecej emerytow i tyle samo pracujacych- jak to wplynie na PKB?

! Odpowiedz
76 14 john-eire

Hopefully PO will bring back Marek Belka when they win the 2019 general election.

! Odpowiedz
5 28 silvio_gesell

Hołpfuly zaczniesz mówić w najlepszym języku na świecie, czyli języku polskim wywodzącym się z prastarego sanskrytu, który powstał zanim nastąpiło pomieszanie języków.

! Odpowiedz
6 3 john-eire odpowiada silvio_gesell

Polish sounds a bit like Klingon.

! Odpowiedz
0 2 silvio_gesell odpowiada john-eire

https://faktopedia.pl//uimages/services/faktopedia/i18n/pl_PL/201411/1416387175_by_cst_500.jpg

! Odpowiedz
1 0 andm odpowiada silvio_gesell

Hehe najlepszy język na świecie, pokaż mi cały ranking...

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada andm

Mówię po polsku, więc siłą rzeczy jest to najlepszy język.

! Odpowiedz
33 77 bigwit

Cześć LEMINGI pytam się was jak się czujecie w kwitnącej POLSCE ??? BUAHAHA

! Odpowiedz
61 25 jkl777

Kwitnie PiSowcom, bo placa na nich niewolnicy z nie ich elektoratu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil