Polska gospodarka nieoczekiwanie przyspieszyła

Trzeci kwartał przyniósł zaskakujące przyspieszenie wzrostu polskiej gospodarki. Roczna dynamika produktu krajowego brutto po wyrównaniu sezonowym przyspieszyła z 5,2% do 5,7%– podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny.

Taki rezultat był bardzo dużym zaskoczeniem. Ekonomiści od miesięcy dość zgodnie twierdzili, że drugie półrocze 2018 roku przyniesie spowolnienie wzrostu polskiej gospodarki. Rynkowy konsensus zakładał wzrost PKB o 1,0% kdk oraz 4,7% rdr w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

(Główny Urząd Statystyczny.)

Tymczasem GUS zaraportował zwyżkę PKB aż o 1,7% kdk i 5,7% rdr po wyrównaniu sezonowym. Wzrost w ujęciu niewyrównanym sezonowo wyniósł 5,1% rdr – czyli tyle samo co kwartał wcześniej. W tym ujęciu roczna dynamika PKB osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

 - III kwartał 2018 r. to ostatni kwartał z tempem PKB ponad 5 proc. rdr. Uważamy, że IV kwartał 2018 r. i 2019 rok przyniosą spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. W IV kwartale 2018 r. prognozujemy tempo PKB w okolicach 4,2-4,4 proc. rdr. Sygnały spowolnienia widzimy poza Polską, indeksy koniunktury pokazują załamanie zamówień eksportowych nie tylko w kraju, lecz także u naszych partnerów handlowych. Twarde dane od największych eksporterów z Azji sugerują także na istotne spowolnienie handlu międzynarodowego, co uderza w otwartą gospodarkę europejską, niemiecką i powiązane z nimi polskie firmy - komentuje Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Mają one charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji. Pierwszy regularny szacunek PKB za III kwartał 2018 roku poznamy 30 listopada.

Wtedy też dowiemy się, co stało za tą pozytywną niespodzianką – gdy GUS opublikuje statystyki o wpływie poszczególnych komponentów: konsumpcji, inwestycji, zapasów, wydatków publicznych i handlu zagranicznego.

Krzysztof Kolany/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 29 silvio_gesell

Taa, nieoczekiwanie.... 500+ i do przodu.

! Odpowiedz
37 118 grzegorzkubik

No i jak lemingi. Polska się rozwija a Wy ciągle w PIS-ie jaki jest zły i niedobry.

! Odpowiedz
50 22 andregru

Grecka gospodarka też tak kiedyś rosła .

! Odpowiedz
44 12 histeryk

lemingi nie rozumieją, że to dzięki 500 plus i że ten wspaniały rozwój zawdzięczamy komitetowi centralnemu partii i centralnemu nadzorowi nad gospodarką :-) Prywatni przedsiębiorcy nie mają tu żadnych zasług, zwłaszcza zagraniczni. Spadające wyniki państwowych spółek przyczyniają się do wzrostu PKB, podobnie jak uciekający z giełdy kapitał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 grzegorzkubik odpowiada histeryk

Panie histeryk. Lidl podnosi wynagrodzenia do 4000 zł brutto. Rozumiesz.

! Odpowiedz
17 4 histeryk odpowiada grzegorzkubik

no pewnie że rozumiem. Podnoszą dzięki jasnej rekomendacji partii :-)

! Odpowiedz
28 27 pluto85md

Nieoczekiwanie, bo zarowno produkcja, jak i sprzedaz detaliczna w III kw. spowolnily, szczegolnie mocno we wrzesniu. Ponadto eksport/import tez sie pogorszyl r/r. Mogly wiec wzrosnac inwestycje mocniej niz oczekiwano -to by byla dobra wiadomosc, w tym temacie jest duzo zabiegow ksiegowych, w II kw. inwestycje byly zaskakujaco niskie, rosly wolniej niz PKB, mimo zapowiadanego przyspieszenia. Zapewne po raz kolejny wzrosly tez zapasy -to niekoniecznie dobra wiadomosc. Napewno wzrosly zapasy niesprzedanych towarow, po kiepskich danych za wrzesien. Wzrosly tez zapasy materialow w budownictwie -przypadek Astaldi i niewbudowane materialy o wartosci 700 mln zl w dwoch kontraktach kolejowych i wiele innych opoznionych inwestycji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 116 leszczykowy

Kaczyński to drugi Kazimierz Wielki, zastał Polskę ruinie po PO, a zostawi w dobrobycie jakiego Europa nigdy nie widziała! BRAWO Pis!

! Odpowiedz
54 30 histeryk

ha ha ha, jeżeli wiążesz dynamikę wzrostu PKB z Kaczyńskim, to nie dziwię się że wypisujesz takie głupoty. Jak tylko przyjdzie spowolnienie to będzie, że to Merkel, UE i tak dalej. Ale ja rośnie to PiS i pińcet plus :-) nie mogę się doczekać dzisiejszych wiadomości TVP i dyżurnych ekspertów od wszystkiego, że to dzięki VAT i pińcet plus i że Polacy to widzą i rozumieją :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 50 grzegorzkubik odpowiada histeryk

A dlaczego ma nie wiązać. Uszczelnienie Vat i lepsza polityka państwa niż za PO. Sprowadzenie Ukraińców, którzy tu pracują na rozwój gospodarki. W 2017 wydali w Polsce 8 mld zł.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil