Polska gospodarka nieoczekiwanie przyspieszyła

Trzeci kwartał przyniósł zaskakujące przyspieszenie wzrostu polskiej gospodarki. Roczna dynamika produktu krajowego brutto po wyrównaniu sezonowym przyspieszyła z 5,2% do 5,7%– podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny.

Taki rezultat był bardzo dużym zaskoczeniem. Ekonomiści od miesięcy dość zgodnie twierdzili, że drugie półrocze 2018 roku przyniesie spowolnienie wzrostu polskiej gospodarki. Rynkowy konsensus zakładał wzrost PKB o 1,0% kdk oraz 4,7% rdr w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

(Główny Urząd Statystyczny.)

Tymczasem GUS zaraportował zwyżkę PKB aż o 1,7% kdk i 5,7% rdr po wyrównaniu sezonowym. Wzrost w ujęciu niewyrównanym sezonowo wyniósł 5,1% rdr – czyli tyle samo co kwartał wcześniej. W tym ujęciu roczna dynamika PKB osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

 - III kwartał 2018 r. to ostatni kwartał z tempem PKB ponad 5 proc. rdr. Uważamy, że IV kwartał 2018 r. i 2019 rok przyniosą spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. W IV kwartale 2018 r. prognozujemy tempo PKB w okolicach 4,2-4,4 proc. rdr. Sygnały spowolnienia widzimy poza Polską, indeksy koniunktury pokazują załamanie zamówień eksportowych nie tylko w kraju, lecz także u naszych partnerów handlowych. Twarde dane od największych eksporterów z Azji sugerują także na istotne spowolnienie handlu międzynarodowego, co uderza w otwartą gospodarkę europejską, niemiecką i powiązane z nimi polskie firmy - komentuje Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Mają one charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji. Pierwszy regularny szacunek PKB za III kwartał 2018 roku poznamy 30 listopada.

Wtedy też dowiemy się, co stało za tą pozytywną niespodzianką – gdy GUS opublikuje statystyki o wpływie poszczególnych komponentów: konsumpcji, inwestycji, zapasów, wydatków publicznych i handlu zagranicznego.

Krzysztof Kolany/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 25 1as

Kolejny ból głowy dla opozycji.
Wzrost jest faktem, sklepy pełne, do restauracji nie można się dopchać, hotele pobukowane w środku października. To jest aż męczące, masz kasę i stoisz w kolejkach :)

! Odpowiedz
14 4 histeryk

tylko co to ma wspólnego z PiSem i opozycją ?

! Odpowiedz
52 12 marxs

tzw."wzrost"PKB "robi" się w bardzo prymitywny i prostacki sposób np. dla PISiego (k)raju (ale nie tylko tam)fałszując inflację za 2017 r. inflacja r/r wyniosła 12% a nie 2% niech PISowcy policzą ten tzw."wzrost"PKB " dla PRAWDZIWEJ,REALNEJ INFLACJI to że robią dokładnie takie same oszustwa w innych krajach nie usprawiedliwia ich w końcu to oni są Prawi i Sprawiedliwi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 lelo1949

Nie judaszuj

! Odpowiedz
29 10 h-b

Z czego tu się cieszyć ??? Od lat rozwijamy się dzięki rosnącym coraz bardziej Ogromnie do spłaty długom,kredytom zaciąganym na konto Kraju i kark całego społeczeństwa .Żałosna obługa nic więcej.

! Odpowiedz
28 6 sel

Po prostu wyjeżdżają już nasze fabryki i z nich maszyny do innych krajów...

! Odpowiedz
27 12 open_mind

Wiadomość z cyklu: Odwrócona inżynieria statystyczna. Znalazła się potęgo gospodarcza, jak banki Czarneckiego:- Skarży się Czarnecki do Chrzanowskiego, ta afera jest gorsza niż rozwód! tracę połowę majątku i nadal mam żonę! Chrzan do niego i jeszcze będziesz musiał utrzymywać moją.-:

Tak: Ja policzyłem moje nogi i psa to wyszło mi że mamy po TRZY !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 11 open_mind

Takie wiadomości to nie są pozytywne wiadomości dla Polski, bo PKB wzrosło ale ludzie nie mają pojęcia dlaczego a się cieszą bo wzrosło a to po prostu znaczy że dajemy się eksploatować przez obcych i nasz kraj jak niewolnicy - bo miód zbiera zagranica zabierając produkt który wytworzyliśmy. Po prostu dane statystyczne są archaiczne i nie uwzględniają przewrotności ekonomi a władzom to na rękę.

Definicja: Produkt Krajowy Brutto (PKB) – jest pojęciem ekonomicznym określającym wartość wszystkich dóbr i usług wyprodukowanych w danym państwie w określonym czasie. .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 84 doradca-praktyk

Brawo POLSKA! Trzymamy się mocno. Niestety "stara Europa" a zwłaszcza gospodarka Niemiec wkrótce ogranicza nasze możliwości szybkiego rozwoju.

! Odpowiedz
32 19 chyzyruj

Gdyby niemcy nie byli głównym importerem naszych towarów, to nasz rynek nie byłby tak "ograniczony". Pogratulować myślenia, oraz plusów od równie "mądrych ludzi" :D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil