Polska gospodarka nieoczekiwanie przyspieszyła

Trzeci kwartał przyniósł zaskakujące przyspieszenie wzrostu polskiej gospodarki. Roczna dynamika produktu krajowego brutto po wyrównaniu sezonowym przyspieszyła z 5,2% do 5,7%– podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny.

Taki rezultat był bardzo dużym zaskoczeniem. Ekonomiści od miesięcy dość zgodnie twierdzili, że drugie półrocze 2018 roku przyniesie spowolnienie wzrostu polskiej gospodarki. Rynkowy konsensus zakładał wzrost PKB o 1,0% kdk oraz 4,7% rdr w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

(Główny Urząd Statystyczny.)

Tymczasem GUS zaraportował zwyżkę PKB aż o 1,7% kdk i 5,7% rdr po wyrównaniu sezonowym. Wzrost w ujęciu niewyrównanym sezonowo wyniósł 5,1% rdr – czyli tyle samo co kwartał wcześniej. W tym ujęciu roczna dynamika PKB osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

 - III kwartał 2018 r. to ostatni kwartał z tempem PKB ponad 5 proc. rdr. Uważamy, że IV kwartał 2018 r. i 2019 rok przyniosą spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. W IV kwartale 2018 r. prognozujemy tempo PKB w okolicach 4,2-4,4 proc. rdr. Sygnały spowolnienia widzimy poza Polską, indeksy koniunktury pokazują załamanie zamówień eksportowych nie tylko w kraju, lecz także u naszych partnerów handlowych. Twarde dane od największych eksporterów z Azji sugerują także na istotne spowolnienie handlu międzynarodowego, co uderza w otwartą gospodarkę europejską, niemiecką i powiązane z nimi polskie firmy - komentuje Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Mają one charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji. Pierwszy regularny szacunek PKB za III kwartał 2018 roku poznamy 30 listopada.

Wtedy też dowiemy się, co stało za tą pozytywną niespodzianką – gdy GUS opublikuje statystyki o wpływie poszczególnych komponentów: konsumpcji, inwestycji, zapasów, wydatków publicznych i handlu zagranicznego.

Krzysztof Kolany/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 25 1as

Kolejny ból głowy dla opozycji.
Wzrost jest faktem, sklepy pełne, do restauracji nie można się dopchać, hotele pobukowane w środku października. To jest aż męczące, masz kasę i stoisz w kolejkach :)

! Odpowiedz
14 4 histeryk

tylko co to ma wspólnego z PiSem i opozycją ?

! Odpowiedz
52 12 marxs

tzw."wzrost"PKB "robi" się w bardzo prymitywny i prostacki sposób np. dla PISiego (k)raju (ale nie tylko tam)fałszując inflację za 2017 r. inflacja r/r wyniosła 12% a nie 2% niech PISowcy policzą ten tzw."wzrost"PKB " dla PRAWDZIWEJ,REALNEJ INFLACJI to że robią dokładnie takie same oszustwa w innych krajach nie usprawiedliwia ich w końcu to oni są Prawi i Sprawiedliwi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 lelo1949

Nie judaszuj

! Odpowiedz
29 10 h-b

Z czego tu się cieszyć ??? Od lat rozwijamy się dzięki rosnącym coraz bardziej Ogromnie do spłaty długom,kredytom zaciąganym na konto Kraju i kark całego społeczeństwa .Żałosna obługa nic więcej.

! Odpowiedz
28 6 sel

Po prostu wyjeżdżają już nasze fabryki i z nich maszyny do innych krajów...

! Odpowiedz
27 12 open_mind

Wiadomość z cyklu: Odwrócona inżynieria statystyczna. Znalazła się potęgo gospodarcza, jak banki Czarneckiego:- Skarży się Czarnecki do Chrzanowskiego, ta afera jest gorsza niż rozwód! tracę połowę majątku i nadal mam żonę! Chrzan do niego i jeszcze będziesz musiał utrzymywać moją.-:

Tak: Ja policzyłem moje nogi i psa to wyszło mi że mamy po TRZY !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 11 open_mind

Takie wiadomości to nie są pozytywne wiadomości dla Polski, bo PKB wzrosło ale ludzie nie mają pojęcia dlaczego a się cieszą bo wzrosło a to po prostu znaczy że dajemy się eksploatować przez obcych i nasz kraj jak niewolnicy - bo miód zbiera zagranica zabierając produkt który wytworzyliśmy. Po prostu dane statystyczne są archaiczne i nie uwzględniają przewrotności ekonomi a władzom to na rękę.

Definicja: Produkt Krajowy Brutto (PKB) – jest pojęciem ekonomicznym określającym wartość wszystkich dóbr i usług wyprodukowanych w danym państwie w określonym czasie. .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 84 doradca-praktyk

Brawo POLSKA! Trzymamy się mocno. Niestety "stara Europa" a zwłaszcza gospodarka Niemiec wkrótce ogranicza nasze możliwości szybkiego rozwoju.

! Odpowiedz
32 19 chyzyruj

Gdyby niemcy nie byli głównym importerem naszych towarów, to nasz rynek nie byłby tak "ograniczony". Pogratulować myślenia, oraz plusów od równie "mądrych ludzi" :D

! Odpowiedz
4 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 (usunięty) odpowiada chyzyruj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada chyzyruj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 0 open_mind

A weź się puknij Człowieku, Nam rzucili landrynkę a produkt zabrali a wy się cieszycie jak nadzy w pokrzywach. Teraz już wiesz dlaczego nigdy nie będziemy awangardą świata: Bo nie ten rozum. Polacy to urodzeni wyrobnicy, tak nas matka natura zaprogramowała.

! Odpowiedz
23 103 piwic

Balcerowicz dopiero wsciekły jak się o tym dowiedział. Przecież cały czas przepowiadał i nadal przepowiada szybki upadek gospodarki polskiej.

! Odpowiedz
27 43 zenonka

Niemcy już pod kręską, także ja bym nie skakał z radości, spowolnienie zawita i do nas, prędzej, czy później.

! Odpowiedz
82 42 modulometer

wystarczy parę kresek w gusowskich kajetach i bedzie rosło. Zrozum, że po getbacku, aferze z knf coraz więcej wskazuje na to że rząd w Polsce jest w stanie posunąć się do fałszowania danych makro. Mieliśmy to w Grecji, we Włoszech... Będziemy mieć i w Polsce. Kto normalny w to wszystko wierzy?

! Odpowiedz
7 33 igen odpowiada modulometer

Balcerek, przestań ujadać bo to już jest nudne....

! Odpowiedz
78 35 modulometer

Skoro GUS działa jak KNF to nic dziwnego że wszystko na czym zależy rządowi rośnie a na czym nie zależy spada . Nie wierzę już w zadne dane i odczyty przekazywane przez pisowskie instytucje.

! Odpowiedz
29 18 madarot

Dobry przykład to dane dot. inflacji podawanej przez GUS - pełna manipulacja!

! Odpowiedz
30 87 bigwit

Hugon z PKB,hugon z bezrobociem ,hugon z rosnącymi płacami.... a my swoje DEMOKRACJA,KONSTYTUCJA ,WOLNE SĄDY BUAHAHAHA .

! Odpowiedz
45 22 histeryk

w Rosji PKB też pięknie rośnie :-)

! Odpowiedz
7 12 grzegorzkubik odpowiada histeryk

Całkiem możliwe. Chwała im za to.

! Odpowiedz
2 18 dresdner odpowiada histeryk

No chyba nie bardzo

! Odpowiedz
6 21 niepelnosprawny_org

oczekuje rewizji, ale tylko w górę...

! Odpowiedz
33 12 ricozez

My zawsze byliśmy ekonomicznie dziwnym krajem,jak u innych rośnie u nas maleje.Problem w tym,że dotacje nakręcają koniunkturę,która w warunkach bezdotacyjnych może nawet cofać !

! Odpowiedz
35 33 pluto85md

@2kbb

Nikt nie podwaza polityki gospodarczej PiS, jaka jest kazdy widzi. Tylko nie kazdy uwaza ze rozwoj w oparciu o konsupcje jest tym najlepszym dla Polski. Poza tym widac duzo upadlosci firm, skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak zle?

! Odpowiedz
3 20 dresdner

jest mało upadłości. tylko 600 w tym roku, mniej niż w poprzednich

! Odpowiedz
27 65 2kbb

Większy PKB oznacza większe wpływy z VAT.... Jest szansa zatem że Rząd zrealizuje plany budowy infrastruktury w Polsce łącznie z Mierzeją, drogami, kolejami i wreszcie CPK którym zarządza Bartosiak... Brawo PIS ....!!!

! Odpowiedz
56 37 turysta2017

Zastanawia mnie, że wszyscy wierzą, że te dane są prawdziwe. Nie chcę tu wyjść na jakiegoś kołtuna, który wszystko neguje, ale zrobił na mnie wrażenie autorytet, jaki ma tutaj GUS. Za PRL wszyscy się śmiali z tych statystyk, nikt im nie dawał wiary, a teraz proszę - te dane przyjmuje się za pewnik.

! Odpowiedz
31 47 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
32 11 search

PIS nie prowadzi zadnej polityki gospodarczej, krecilo sie przed nimi i z rozmachem kreci sie dalej jak na calym swiecie. PIS to mafia, patrz KNF jkie sa metody, ochrona biznesu za %, Al Capone robil podobnie.

! Odpowiedz
43 31 madarot

dobre z tą inflacją! Ludzie swoje GUS (PiS) swoje.

! Odpowiedz
38 32 search

PKB rosnie bo mieszkania sprzedaja sie jak cieple buleczki i kazdy ucieka przed inflacja ktora wynosi az 1.8% :-).

! Odpowiedz
2 21 szajjjba

Wąski, jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili :D

pozdro ;)

! Odpowiedz
27 36 igła

Bardzo mi to przypomina lata 2007-2008. Wszystko tak dobrze szło. A potem ?
Pamiętajcie, drzewa nie rosną do nieba.

! Odpowiedz
42 116 leszczykowy

Kaczyński to drugi Kazimierz Wielki, zastał Polskę ruinie po PO, a zostawi w dobrobycie jakiego Europa nigdy nie widziała! BRAWO Pis!

! Odpowiedz
54 30 histeryk

ha ha ha, jeżeli wiążesz dynamikę wzrostu PKB z Kaczyńskim, to nie dziwię się że wypisujesz takie głupoty. Jak tylko przyjdzie spowolnienie to będzie, że to Merkel, UE i tak dalej. Ale ja rośnie to PiS i pińcet plus :-) nie mogę się doczekać dzisiejszych wiadomości TVP i dyżurnych ekspertów od wszystkiego, że to dzięki VAT i pińcet plus i że Polacy to widzą i rozumieją :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 50 grzegorzkubik odpowiada histeryk

A dlaczego ma nie wiązać. Uszczelnienie Vat i lepsza polityka państwa niż za PO. Sprowadzenie Ukraińców, którzy tu pracują na rozwój gospodarki. W 2017 wydali w Polsce 8 mld zł.

! Odpowiedz
14 11 histeryk odpowiada grzegorzkubik

no pewnie, to dzięki kilkunastu miliardom z uszczelnienia VAT, choć podobno w tym roku to zaledwie kilka miliardów rok do roku. Ciekawe jak wyjaśnicie brak wpływu uszczelnienia VAT gdy gospodarka spowolni, a przecież wiadomo że spowolni.

! Odpowiedz
0 0 sel

Żebyś się nie zdziwił...

! Odpowiedz
28 27 pluto85md

Nieoczekiwanie, bo zarowno produkcja, jak i sprzedaz detaliczna w III kw. spowolnily, szczegolnie mocno we wrzesniu. Ponadto eksport/import tez sie pogorszyl r/r. Mogly wiec wzrosnac inwestycje mocniej niz oczekiwano -to by byla dobra wiadomosc, w tym temacie jest duzo zabiegow ksiegowych, w II kw. inwestycje byly zaskakujaco niskie, rosly wolniej niz PKB, mimo zapowiadanego przyspieszenia. Zapewne po raz kolejny wzrosly tez zapasy -to niekoniecznie dobra wiadomosc. Napewno wzrosly zapasy niesprzedanych towarow, po kiepskich danych za wrzesien. Wzrosly tez zapasy materialow w budownictwie -przypadek Astaldi i niewbudowane materialy o wartosci 700 mln zl w dwoch kontraktach kolejowych i wiele innych opoznionych inwestycji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 118 grzegorzkubik

No i jak lemingi. Polska się rozwija a Wy ciągle w PIS-ie jaki jest zły i niedobry.

! Odpowiedz
50 22 andregru

Grecka gospodarka też tak kiedyś rosła .

! Odpowiedz
44 12 histeryk

lemingi nie rozumieją, że to dzięki 500 plus i że ten wspaniały rozwój zawdzięczamy komitetowi centralnemu partii i centralnemu nadzorowi nad gospodarką :-) Prywatni przedsiębiorcy nie mają tu żadnych zasług, zwłaszcza zagraniczni. Spadające wyniki państwowych spółek przyczyniają się do wzrostu PKB, podobnie jak uciekający z giełdy kapitał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 grzegorzkubik odpowiada histeryk

Panie histeryk. Lidl podnosi wynagrodzenia do 4000 zł brutto. Rozumiesz.

! Odpowiedz
17 4 histeryk odpowiada grzegorzkubik

no pewnie że rozumiem. Podnoszą dzięki jasnej rekomendacji partii :-)

! Odpowiedz
21 29 silvio_gesell

Taa, nieoczekiwanie.... 500+ i do przodu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil