REKLAMA
BADANIE

Polska gospodarka hamuje

2014-08-14 10:00
publikacja
2014-08-14 10:00

W drugim kwartale tego roku produkt krajowy brutto Polski był o 3,2% wyższy niż przed rokiem – podał Główny Urząd Statystyczny.

Polska gospodarka hamuje
Polska gospodarka hamuje
fot. iStock / Thinkstock / / Thinkstock

Opublikowane dziś przez GUS dane o niewyrównanym sezonowo wzroście PKB były gorsze niż w pierwszym kwartale, kiedy zanotowano 3,4%. Jednocześnie jest to najlepszy drugi kwartał od 2011 r.

Z kolei PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 0,6% kdk i 3,2% rdr. Odczyt roczny był zgodny z oczekiwaniami analityków, natomiast kwartalny przekroczył je o 0,5 pp. Wzrost w ujęciu kwartalnym jest jednocześnie najniższy od pierwszego kwartału 2013 r.

Opublikowane dziś dane GUS to tzw. „szybki szacunek". Szacunek wstępny wzrostu PKB w II kwartale 2014 r. poznamy za dwa tygodnie, 29 sierpnia. Dopiero wówczas poznamy wartości składowych PKB takich jak konsumpcja, inwestycje czy eksport.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dziś poznaliśmy także dane o wzroście PKB w II kwartale w innych państwach naszego regionu. Na Węgrzech wzrost wyniósł 3,9%, co było najlepszym wynikiem od 2006 r. Czesi pokazali wzrost o 2,6%, Słowacy o 2,5%, a Rumuni zaledwie o 1,2% przy oczekiwaniach na poziomie 3,5%.

O wzroście gospodarczym w drugim kwartale poinformowały już cztery największe gospodarki strefy euro – Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. O 11.00 rozwój gospodarczy w krajach UE podsumuje Eurostat.


Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Koniunktura się pogorszyła

Dynamika PKB wyhamowuje, ale wciąż utrzymuje się na poziomie powyżej 3%. Prognozy z pierwszego kwartału wskazywały, że wzrost PKB może przekroczyć nawet 3,5%. Potem, na skutek m.in. napiętej sytuacji na Ukrainie i gorszych odczytów w całej UE, prognozy znacznie obniżono. Szybki szacunek za II kw. nie jest zły – wciąż jesteśmy w europejskiej czołówce.

Caytaj dalej: Kiepsko będzie dopiero w III kwartale 

/mz

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Polak
Chyba żadne zdziwienie. Dlaczego w tym kraju nikt nie myśli o Polakach, o tym co rodzime i faktycznie przynosi źródła dochodu? Dlaczego nie potrafimy zadbać o nas samych i nasze dzieci? Dobrze, że, tworzą się patriotyczne inicjatywy jak np. ta (i oby jak najwięcej) fb .com/stopDyskontom
~Polak
Dlaczego w tym kraju nikt nie myśli o Polakach, o tym co rodzime i faktycznie przynosi źródła dochodu? Dlaczego nie potrafimy zadbać o nas samych i nasze dzieci? Dobrze, że, tworzą się patriotyczne inicjatywy jak np. ta (i oby jak najwięcej) fb .com/stopDyskontom
~zaszczuty
bo kto wziął działkę i jest chroniony przez służby i instytucje tego kraju.taśmy prawdy pokazało to o czym wielu mówiło od dawna a których post SBeckie media nazywały oszolomami.wg grupy trującej media i władze masz brać co jest i cicho siedzieć inaczej państwo cie zniszczy, taka obecnie obowiązuje doktryna.
~bandit
nie hamuje tylko leci na ryj. Powoli ale leci. Jeszcze 1 , 2 decyzje rządu i będzie JEBUT!!!!!!
~kjkl
co ci rośnie znowu człowieku! chyba twoje ego rośnie. GOSPODARKA POLSKA TO BANKRUT NA CHWIEJĄCYCH SIĘ NOGACH!niewolnictwo kwitnie w najlepsze. ludzie nie mają co jeść. gospodarka rośnie :D:D:D ale się uśmiałe3m. a teraz możesz usunąć ten post adminku bo na to cię stać. tak jak usunąłeś poprzednie
~ddr
oprocz usuwania to tacy wlasnie mikrocefale jak Piechowiak daja negatywne opinie przy komentarzach:)
~stebog
CZŁOWIEKU! Skąd masz taką wiedzę? Czy ty kogoś trzymasz jako niewolnika? Takie głupoty, jak Twoje "złote mysli" może wypisywać tylko ktoś zaślepiony nienawiścią albo ktoś obcy
~shalom
A złoty dzięki Markowi B pręży muskuły .
~Sroczka
A ja chciałbym tylko wiedzieć czy w planowanym PKB za 2014 została już uwzględniona szara strefa i czarny rynek (np. prostytucja i handel narkoykami)?
~obywatel
podaja statystyki propagandowe na wzrosty a jest zgodnie z oczekiwaniami mini wrost rowno lub spadki od poczatku wielkiego kryzysku ktory wogole sie nie poprawia i juz nie porawi a czasem moze byc gozej

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki