REKLAMA

Polska epidemia samobójstw

2014-12-04 05:18
publikacja
2014-12-04 05:18
Polska epidemia samobójstw
Polska epidemia samobójstw
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

Dramatycznie przybywa desperatów próbujących rozstać się z życiem. W tym roku już 7734 osoby usiłowały się zabić, czyli o 1,4 tys. więcej niż w tym samym czasie ub.r. pisze "Rzeczpospolita".

(fot. iStockphoto / Thinkstock)

Z danych Komendy Głównej Policji, do których dotarła "Rz", wynika też, że od stycznia do końca września wzrosła także liczba skutecznych prób samobójczych - było ich 4744, czyli o 113 więcej niż w analogicznym okresie 2013 r.

Pierwszy od lat lawinowy wzrost samobójstw (zakończonych zgonem) miał miejsce w ub.r. Zabiło się ponad 6 tys. osób, czyli o blisko 2 tys. więcej niż w roku poprzednim. A wszystko wskazuje, że ten trend się utrzyma i 2014 r. będzie jeszcze gorszy - wskazuje "Rz".

Psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński uważa, że wzrostu samobójstw nie da się wytłumaczyć bezrobociem czy biedą. Są kraje bardziej zamożne i stabilne, z mniejszym bezrobociem, np. skandynawskie, a mają wyższy od nas wskaźnik samobójstw - zauważa.

Jak mówi, wyjaśnieniem może być większe spożycie trunków. Depresja i alkohol zawsze były w tle samobójstw, a obecnie, po okresie systematycznego spadku, osób nadużywających trunków jest wyraźnie więcej - wskazuje prof. Czapiński.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~realista
patrząc na rosnące zapotrzebowanie społeczne w Polsce powinna być dostępna eutanazja na życzenie i refundowana przez NFZ (w zasadzie do tego by się najlepiej nadawał).
~Janko
ELITA rzadzi Elita sie bawi, a matka I ojciec nie maja co dac dzieciom do jedzenia.
~Marecek
To co robią z ludźmi korporacje i prywatni właściciele (bo już nie pracodawcy) automatycznie pcha ludzi w depresję a nawet motywuje do samobójstw! Brak stabilizacji, śmieciowe umowy o pracę, konieczność pracowania całymi dniami i ciągłe hasło "jak nie chcesz, to jest tysiąc ludzi chętnych na twoje miejsce".To co robią z ludźmi korporacje i prywatni właściciele (bo już nie pracodawcy) automatycznie pcha ludzi w depresję a nawet motywuje do samobójstw! Brak stabilizacji, śmieciowe umowy o pracę, konieczność pracowania całymi dniami i ciągłe hasło "jak nie chcesz, to jest tysiąc ludzi chętnych na twoje miejsce". Powoduje, że człowiek nie ma czasu (a nawet ochoty) na wystarczający odpoczynek, istnieje tylko praca a nie życie rodzinne czy społeczne. Tylko niewielki odsetek ludzi chorych na pracoholizm wytrzymuje takie tępo bez widocznych konsekwencji.
~Marecek
UUPS! Nie ma edycji a ja tępo wklikałem "tępo" zamiast "tempo". Jestem tępy! Przyznaję!
~henio
Dużo osób podejmując próby samobójcze liczy się z możliwością ich odratowania. Aby zdecydować się na coś takiego trzeba mieć albo problem psychiczny, albo odwagę, aby SKOŃCZYĆ ze sobą na ZAWSZE, a to, ze niektórzy podejmują próby samobójcze pod wpływem, nie dowodzi ich np. pijaństwa, a raczej chęci dodania Dużo osób podejmując próby samobójcze liczy się z możliwością ich odratowania. Aby zdecydować się na coś takiego trzeba mieć albo problem psychiczny, albo odwagę, aby SKOŃCZYĆ ze sobą na ZAWSZE, a to, ze niektórzy podejmują próby samobójcze pod wpływem, nie dowodzi ich np. pijaństwa, a raczej chęci dodania sobie odwagi przy samobójstwie. To straszne co się musi dziać, że ludzie nie wytrzymują !
~seba odpowiada ~Marecek
Jesteś tępy! Słabe jednostki zgodnie z Prawem Darwina same się eliminują. .. i bardzo dobrze dla życia pozostałych!
~Marecek odpowiada ~seba
seba - To, co piszesz ma z teorią Darwina tylko tyle wspólnego, że swój faszystowski utylitaryzm maskujesz Jego nazwiskiem. Ta teoria nie odnosi się do sposobu umierania tylko do przenoszenia korzystnych genów na następne pokolenia. W naszych czasach oznacza to mniej więcej tyle, że swoje geny przekażą ci, którzy między seba - To, co piszesz ma z teorią Darwina tylko tyle wspólnego, że swój faszystowski utylitaryzm maskujesz Jego nazwiskiem. Ta teoria nie odnosi się do sposobu umierania tylko do przenoszenia korzystnych genów na następne pokolenia. W naszych czasach oznacza to mniej więcej tyle, że swoje geny przekażą ci, którzy między harówką w korporacji a siedzeniem przy kompie dadzą radę zapłodnić kobietę, która nie wyskrobie ich dziecka i ono będzie się dalej rozmnażać. Tyle!
~polak
"W Polsce zawsze był i zawsze będzie gnój. Dlatego trzeba brać przykład z byłego premiera (Tuska) i spieprzać daleko od naszych granic.",zgadzam się,z tym,że pan były premier Tusk akurat jest jednym z ostatnich,którzy mają prawo z tąd uciekać,Było nie było przyczynił się do tego,że ta kupa gnoja tak urosła,czyż nie?
~wisielec
Też mam zamiar się powiesić tylko zawsze coś wypadnie liga mistrzów ,skoki narciarskie etc.Ale na pewno to zrobię!!
~donald
pamietacie hasło platformy oszustów - by ludziom żyło się lepiej, po 7 latach jego realizacja przynosi efekty, jest tak fajnie że ze szczęścia ludzie konczą ze sobą, jescze trochę i zielona wyspa będzie wyspą samobójców

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki