REKLAMA

Polska elektrownia jądrowa. Francuski EDF zaproponuje nam partnerstwo

2021-04-28 16:33
publikacja
2021-04-28 16:33
Polska elektrownia jądrowa. Francuski EDF zaproponuje nam partnerstwo
Polska elektrownia jądrowa. Francuski EDF zaproponuje nam partnerstwo
fot. BENOIT TESSIER / / Reuters

Francuski EDF może być dla Polski partnerem na każdym etapie programu jądrowego, od początku do końca - przekonuje wiceprezes koncernu Vakis Ramany. Francuzi zapowiadają wsparcie swojego rządu, rozwiązania finansowe oraz włączenie Polski w łańcuchy dostaw.

Jak oświadczył w środę podczas kongresu EuroPOWER Ramany, EDF zamierza przedstawić Polsce ofertę z technologią reaktorów EPR, która obejmuje: zamówienia, inżynierię, szkolenia zasobów ludzkich, współpracę przemysłową, w tym włączenie polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw dla projektów EPR, czy wsparcie w fazie operacyjnej elektrowni.

Jak przypomniał Ramany, 35 polskich firm już pracowało przy budowach EPR, więc przemysł z Polski ma już pewne doświadczenia z francuską technologią. "Tylko my możemy przedstawić ofertę w pełni zintegrowaną" - zaznaczył, dodając, że EDF ma "pełne wsparcie rządu Francji".

Wiceprezes EDF podkreślił, że obecność sprawdzonego partnera poprawia bankowalność projektu, a francuski rząd wesprze go dodatkowo kredytami eksportowymi. Jak zaznaczył, inwestorzy muszą mieć jasną wizję przyszłych przychodów generowanych przez elektrownie jądrowe i dlatego należy je pokazać w modelu finansowym. Takim modelem był kontrakt różnicowy dla elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii - wskazał. Ramany zauważył, że finansową częścią projektu mogą być też inwestycje francuskiego przemysłu w Polsce.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Francuski EPR spełnia te wymagania.

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Polska podpisała międzyrządową umowę z USA, na mocy której amerykańskie firmy mają w przyszłym roku złożyć swoją ofertę. Polskim projektem jądrowym zainteresowana jest także Korea Południowa.(PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pieniacz
"bankowalność projektu"????? Ta nowomowa to jakiś koszmar. Operator polskiej elektrowni atomowej powinien się nazywać OPPOELATOM. I powinien przewodzić zmianom w "odwęglowalności" wytwórców energii.
darius19
tylko aby nie ruska technologia.
max5000
Chciałbym by polski rząd wybrał technologie francuska. Mamy dość klepania po plecach i oszukiwania przez Amerykanów.
zenonn
Miały być francuskie helikoptery, nie ma ani ich, ani amerykańskich, a krokodyl nie wisi.
Oto polskie elity. 447? NWO?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Polacy nie wiedzą co to elektrownia jądrowa, zero jakieś wiedzy czego wymagać.
Czekanie, aż ktoś przyjdzie, zarządzi, zrobi wszystko od a do z i powie ile za to zapłacić.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki