REKLAMA

Polska dostanie 290 mln dolarów na zakupy amerykańskiego uzbrojenia

2022-09-29 15:35, akt.2022-09-29 18:47
publikacja
2022-09-29 15:35
aktualizacja
2022-09-29 18:47

Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing – poinformowała w czwartek ambasada USA w Polsce.

Polska dostanie 290 mln dolarów na zakupy amerykańskiego uzbrojenia
Polska dostanie 290 mln dolarów na zakupy amerykańskiego uzbrojenia
fot. Tupungato / / Shutterstock

FMF to mechanizm pomocy dla sojuszników USA - np. w formie bezzwrotnych pożyczek - którą mogą oni przeznaczać na zakupy amerykańskiego sprzętu wojskowego i szkolenia prowadzone przez Stany Zjednoczone.

Jak zaznaczyła ambasada, przyznanie Polsce tych środków wiąże się z przekazaniem przez Polskę uzbrojenia Ukrainie zaatakowanej przez Rosję i ma pomóc uzupełnić wyposażenie, np. broń pancerną, przekazane Ukrainie.

"Wsparcie ogłoszone przez sekretarza (stanu Antony'ego) Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji" – oświadczyła ambasada.

Według niej "fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi".

"Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy" – dodała ambasada.

Sekretarz stanu Antony Blinken poinformował 8 września o zamiarze przekazania kolejnych 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i jej 18 sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Podczas wizyty w Kijowie Blinken poinformował, że wartość kolejnego pakietu pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy wyniesie 675 mln USD.(PAP)

Rau: zatwierdzone przez Kongres pieniądze pomogą w umocnieniu wschodniej flanki NATO

Ta decyzja wpisuje się w potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO - powiedział w czwartek w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Skomentował w ten sposób przeznaczenie przez USA ponad 288 mln dolarów na zakup amerykańskiego uzbrojenia w ramach programu Foreign Military Financing.

"Ta decyzja wpisuje się w stale przez nas podnoszoną potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO. Rzeczywiście stoimy na gruncie przekonania, że odstraszanie stanowi istotę zapobiegania wojnie" - powiedział Rau podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami po rozmowach ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Według ambasady Polska jest poza Ukrainą jednym z największych odbiorców pomocy. Spośród pozostałych państw Słowacja otrzyma 200 mln dol., zaś Czechy - 106 mln.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

brw/ itm/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (71)

dodaj komentarz
lebero654
Jak pożyczka może być bezzwrotna? Ciekawe. Bezzwrotna jest dotacja.
xqwztsa
dotacja «bezzwrotna pomoc finansowa udzielona przedsiębiorstwu, instytucji lub organizacji ze środków publicznych»

pożyczka bezzwrotna zob. zapomoga.

zapomoga «bezzwrotna pomoc finansowa»

sjp.pwn.pl

Czepiasz się, a nie znasz się. Więcej książek i mniej telewizji/Internetu ci się przyda.
blesso
15 mld € - tyle Polska przeznaczyła na 13ki i 14ki dla emerytów ( w sumie to 72mld zł).
Polacy rozdają pieniądze zamiast INWESTOWAĆ !

Na przykład na Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie Pisowski rząd wydał 13,4 mln zł.
6mln zł to sumaryczne wynagrodzenia w Polskiej Fundacji Narodowej - ROCZNIE.
lipsk
Dają to brać .Ale kusi to porównać z innymi. Izrael otrzymuje każdego roku od Stanów Zjednoczonych (około 3,1 miliarda dolarów rocznie).
aszkenazyjski
To jest jałmużna dobrze , ze porównałeś Israel.
faramir_z_gondoru
A gdzie offset? Z poprzedniego na zakup F-16 jeszcze się nie wywiązali. Zadłużajcie nas nadal wy pisowskie .syny, przecież to nie wy będziecie ten dług spłacać, więc w czym problem, prawda?
xqwztsa
Offset z darowizny? :D Dobrze się czujesz? :D
peluquero
jeśli ktoś myśli że 'dostajemy' to za darmo jest imbecylem

jeśli ktoś myśli że wyjdziemy w tym 'na zero' jest naiwny
xqwztsa
Naucz się znaków interpunkcyjnych lepiej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki