Polska deflacja ma już 24 miesiące

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (potocznie zwany inflacją) był w czerwcu o 0,8% niższy niż rok wcześniej – podał wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny.

Podany dziś przez GUS wynik w ujęciu rocznym jest o 0,1 punktu procentowego wyższy od odnotowanego w poprzednim miesiącu (-0,9%). Względem maja ceny wzrosły natomiast o 0,2% po wzroście w poprzednim miesiącu o 0,1% m/m. Konsensus analityków zakładał tymczasem czerwcowy odczyt na poziomie -0,9% r/r i 0,1% m/m.

Według danych GUS deflacja cenowa nad Wisłą utrzymuje się już przez 24 miesiące - od lipca 2014. Największy do tej pory spadek cen (-1,6%) odnotowano w lutym 2015 r.

Ostateczne dane GUS opublikuje 11 lipca o 14.00. Wtedy też poznamy wpływ poszczególnych kategorii na dynamikę całego koszyka CPI. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że najmocniej względem ubiegłego roku potaniały paliwa, a także odzież i obuwie.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~aqa

Apteki - lek Migea rok temu 10 tabletek 19 zł dzisiaj 4 tabletki 25,50. Xylozel miesiąc temu 10,99 dziś 12,99 pisać dalej ? deflacja jak ch. ......j czy ktoś kontroluje ceny leków ?

! Odpowiedz
0 1 ~gosc

Oplata za wode w gore, oplata za c.o. w gore, fundusz remontowy w gore i mozna tak jeszcze dlugo - gdzie ta deflacja ? Lokomotywy tanieja jak za towarzysza Wieslawa ?

! Odpowiedz
1 5 ~Gucio

Drogi autorze.
W tym zdaniu - "Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (potocznie zwany inflacją)" - chyba czegoś brakuje. Wg mnie powinno być "wskaźnik WZROSTU cen...".
Pozdrawiam.

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~aaa

A moze wykresiki i ble ,ble, ble, z deflacja do walut?

! Odpowiedz
0 2 ~lkjlk

kryzys trwa od 9ciu lat :) kolejny sukces

! Odpowiedz
0 6 ~poldek

Spokojnie inflacja już tuż, tuż. Ropa w zł już na poziomie sprzed roku i zaczyna wzrost. A opóźnianie inwestycji drogowych i kolejowych oznacza większą kumulację w przyszłym roku, a to także zwiększy inflację. A rząd się pochwali kilkudziesięcioprocentowym wzrostem inwestycji wyrażonych w zł. Przy słabej bazie wynik prosty do osiągnięcia. Brawo Wy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~SynBiskupa

Od kiedy wsrost cen nazywamy deflacją? q... Coś mi umknelo?

! Odpowiedz
5 8 ~azaz

Takie propagandowe pitolenie na rządowe zamówienie ! Już trochę żyję i jeszcze nigdy GUSowi nie wyszły wyniki inne niż miały wyjść !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil