REKLAMA

Polska czeka na czeską propozycję umowy międzyrządowej ws. Turowa - Soboń, MAP

2021-06-14 09:02
publikacja
2021-06-14 09:02

Polska czeka na czeską propozycję umowy międzyrządowej w sprawie kopalni Turów - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Dodał, że częścią polskiej strategii jest wniosek o uchylenie postanowienia TSUE.

"Umówiliśmy się, że Czesi przedstawią projekt umowy międzyrządowej. (...) Zobaczymy, czy dostaniemy dziś, czy w najbliższych dniach. Propozycja będzie podstawą do dalszej pracy nad umową polsko-czeską" - powiedział Soboń w radiowej Jedynce. Dodał, że podpisanie umowy gwarantować będzie wycofanie skargi głównej.

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.

"Potwierdzam: w instrukcji rządowej czeskiej wniosek o sankcje finansowe został wpisany jako część taktyki rządu czeskiego wobec Trybunału Sprawiedliwości UE, podobnie jak częścią naszej strategii jest wniosek o uchylenie ze względu na nowe okoliczności i całkowite wycofanie się TSUE z tego środka zabezpieczającego i jak najszybsze przejście do skargi głównej" - powiedział Artur Soboń.

"Oczywiście jednak najlepszym rozwiązaniem jest wycofanie samej skargi głównej, tym samym całego zamieszania wokół środka zabezpieczającego w postaci zaprzestania wydobycia i zakończenie sporu, który jest trochę gorszący i zupełnie niepotrzebny" - dodał wiceminister.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki