REKLAMA

Polska chce większego wsparcia dla naukowców z programów UE

2017-04-25 01:17
publikacja
2017-04-25 01:17
Bioton

Warszawa chce większego wsparcia dla polskich naukowców z unijnego programu finansowania badań oraz innowacji. Dziś w Brukseli wicepremier Jarosław Gowin ma o tym rozmawiać w Komisji Europejskiej.

Kraje, które weszły do Unii w 2004 roku, jak Polska i te, które dołączyły później do Wspólnoty, mogą obecnie liczyć na niewielkie finansowe wsparcie z programu naukowego Horyzont 2020. Z danych Komisji wynika, że z ponad 77 miliardów euro przeznaczonych w unijnym budżecie na program, te kraje otrzymały niecałe 5 procent pieniędzy, z czego do Polski trafiła jedna piąta.

Nasi dyplomaci w Brukseli narzekają od lat, że naukowcy z tak zwanej starej Piętnastki stworzyli sieć placówek, które skutecznie ubiegają się o dofinansowanie ze wspólnej kasy. Teraz chodzi o to, by tak zmienić kryteria przyznawania funduszy, by umożliwić w przyszłości dostęp do nich także badaczom z Europy Środkowo-Wschodniej. Pojawił się między innymi pomysł, by w sposób uprzywilejowany traktować zaplecza badawcze dofinansowane z unijnych funduszy strukturalnych, a większość z nich jest w krajach, które od 2004 roku przystępowały do Unii.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki