REKLAMA

Polska chce odzyskać emigrantów. Soboń: Wzrost gospodarczy i konkurencyjne podatki są zachętą do powrotu

2023-03-14 21:47
publikacja
2023-03-14 21:47

Polska gospodarka ma ogromny potencjał wzrostu i chcemy przekonywać mieszkających za granicą Polaków - także oferując im konkurencyjne rozwiązania podatkowe - że warto rozważyć powrót do kraju - powiedział PAP wiceminister finansów Artur Soboń.

Polska chce odzyskać emigrantów. Soboń: Wzrost gospodarczy i konkurencyjne podatki są zachętą do powrotu
Polska chce odzyskać emigrantów. Soboń: Wzrost gospodarczy i konkurencyjne podatki są zachętą do powrotu
fot. maziarz / / Shutterstock

Soboń i prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl wzięli udział we wtorek w spotkaniu z młodymi polskimi pracownikami londyńskiego City i studentami brytyjskich uczelni biznesowych, które odbyło się w ramach odbywającej się w Londynie konferencji CEE Capital Markets.

"Oczywiście dzisiaj brytyjska gospodarka jest nieporównywalnie większa od polskiej, ale gdybyśmy spojrzeli na perspektywę wzrostu i tempo tego wzrostu, to w Polsce ma on gigantyczny potencjał, i jeśli ktoś chce uczestniczyć w wielkim cywilizacyjnym projekcie, projekcie budowy takiego poziomu gospodarki, jakiego nigdy nie mieliśmy okazji zbudować, to przekonujemy, że warto to robić w Polsce. I temu służą takie spotkania - żeby pokazać, że regulacje podatkowe, które oferujemy, są konkurencyjne" - zauważył w rozmowie z PAP wiceszef resortu finansów.

W czasie spotkania prezentował on rozwiązania podatkowe przygotowane pod kątem osób rozważających powrót do Polski.

"Wiadomo, że nie wszyscy wrócą, szczególnie ci, którzy dziś pracują tutaj w City, ale bardzo słuszne spostrzeżenie padło, że ich doświadczenia i kompetencje też warto wykorzystywać na rzecz Polski, że warto ich +zagospodarować+ do tego cywilizacyjnego skoku" - dodał Soboń.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Podczas dyskusji pracujący lub planujący w przyszłości pracę w City wskazywali, że ich obecność tam może się przekładać na zwiększanie zainteresowania globalnego biznesu Polską.

Organizowana przez bank PKO BP dwudniowa konferencja CEE Capital Markets to największe poza Polską wydarzenie promujące polski rynek kapitałowy wśród zagranicznych inwestorów. Konferencja jest organizowana od 2013 roku, ale wskutek obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa przez ostatnie lata miała formułę zdalną. Teraz, po raz pierwszy od 2019 roku, odbywa się ponownie w Londynie w wersji stacjonarnej.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (47)

dodaj komentarz
henk54
O tak, szczególnie zachęci ich do powrotu przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej i wezwania do wojska. Wolski mówił, że potrzebne są wkładki mięsne do borsuka.
Ludzie są tam, bo chcą dobrze zarabiać, a w Polsce co PiS oferuje? Ogromną inflację i zasiłki.I łupienie podatkami na każdym kroku. Giełdę, gdzie WIG20 jest zdominowany
O tak, szczególnie zachęci ich do powrotu przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej i wezwania do wojska. Wolski mówił, że potrzebne są wkładki mięsne do borsuka.
Ludzie są tam, bo chcą dobrze zarabiać, a w Polsce co PiS oferuje? Ogromną inflację i zasiłki.I łupienie podatkami na każdym kroku. Giełdę, gdzie WIG20 jest zdominowany przez spółki skarbu państwa, w których politycy prowadzą gospodarkę rabunkową. A Sasin miota indeksami od góry do dołu, bo nie wie co mówi.
2kbb
Kompletny brak wyobraźni i działania długofalowego Rządu. Wystarczy zobaczyć co się dzieje na takich forach jak na FB "Status osoby osiedlonej darmowa pomoc" dotyczący UK. Bardzo wiele osób które mają status osiedleńca chce wracać na Wyspy. Choć polityka polskiego Rządu próbującego budować siłę PL wśród krajów CEE i między Kompletny brak wyobraźni i działania długofalowego Rządu. Wystarczy zobaczyć co się dzieje na takich forach jak na FB "Status osoby osiedlonej darmowa pomoc" dotyczący UK. Bardzo wiele osób które mają status osiedleńca chce wracać na Wyspy. Choć polityka polskiego Rządu próbującego budować siłę PL wśród krajów CEE i między Morzem Bałtyckim a Czarnym wydaje się właściwa ale jest to na dzisiaj mgliste bajdurzenie. PL nie ma ani kapitału ani technologii aby odbudowywać Ukrainę a tym bardziej budować osławione Międzymorze.! Emigranci z UK którzy wrócili do PL po Brexit strzelili sobie w kolano. Pozbawili swoich dzieci wykształcenia i obycia w świecie międzynarodowym, wydali ciężko zarobione pieniądze w górce cen nieruchomości i dzisiaj bez wyższych studiów czeka ich praca na kasie w Biedronce bo w PL mamy już sporą konkurencję Ukraińców z dobrym wykształceniem i innych obcokrajowców. PL jest ciągle na dorobku a 1% PKB w dobrym układzie za 2023 będzie tym samym co recesja w krajach Zach EU. Polska powinna raczej wykorzystywać potencjał dwujęzycznych dzieci urodzonych po 2004 w krajach Zachodu wchodzących właśnie teraz do międzynarodowych korporacji i którzy mogą zakładać międzynarodowe biznesy i pracować w innych krajach służąc kontaktom z Polską. Do tego jednak jest potrzebny program integracji Polski z Polonią i ułatwienia w kontaktach i biznesie z krajem pochodzenia rodziców. W tym względzie Polska przez ostatnie 8 lat nie zrobiła NIC !!! a jest nadal kapitałowo i technologicznie uzależniona od Niemiec i innych krajów Zachodu. Mamy bezpośrednio 30% obrotów handlowych z DE a pośrednio przez V4 i automotive nawet 35% !!! Rząd prawicowy dopuścił już w 2021 do rozbuchania inflacji jeszcze przed wojną na UKR i dzisiaj różnica 18% inflacji w PL a 8-10% w Zach EU jest kluczowa. U nas mamy zapaść całej budowlanki i desperackie ruchy z kredytem dla młodych na 2% a w Zach EU rynek budowlany przy kredytach hipotecznych 3-4 % hula bez zakłóceń. !!!
pdox
To nie jest żaden rząd prawicowy, narodowy socjalizm uprawiany przez PiS to zupełnie typowa, etatystyczna lewica, w dodatku "narodowy" jest udawany w tym przypadku. Poza tym sporo celnych uwag.
bangladesznadwisla
Potencjał to już był. Wzrost się skończył. Teraz wykończą firmy podatkami, zusem, przepisami i nie działającym sądownictwem. Słabe miejsce na biznes
tomana112
Działalność w polsce i praca w UE przy 12% ryczałtu się bardzo się opłaca (bynajmniej w IT) . Fakt faktem że składka zdrowotna to teraz własciwie podatek ale pozatym jest całkiem spoko... o ile teraz niebędą dociskać pasa z tymi podatkami to narazie nie narzekam :).
vacarius
Jeśli Rząd chce zachęcić Polaków do powrotu to musiałby się podać do dymisji.
drabio
Wzrost gospodarczy -2% PKB podatki idą w górę, inflacja ta oficjalna 18%...

Jakiś Soboń czy sobiepan raczej buduje jakąś alternatywną rzeczywistość. Jak to powiedział maliniak w czterdziestolatku "cała para w gwizdek".
peti1000
Jakie atuty ma Polska do powrotów? Drożyzna, rządy prawicowych komunisto-nacjonalistów, składka zdrowotna, która nie jest podatkiem ale która nigdy do podatnika nie wróci, zlikwidowana klasa średnia na rzecz kilku oligarchów posłusznych władzy, no i najgorsze - wszechobecna mafia w sutannach trzymająca za pysk polityków i społeczeństwo Jakie atuty ma Polska do powrotów? Drożyzna, rządy prawicowych komunisto-nacjonalistów, składka zdrowotna, która nie jest podatkiem ale która nigdy do podatnika nie wróci, zlikwidowana klasa średnia na rzecz kilku oligarchów posłusznych władzy, no i najgorsze - wszechobecna mafia w sutannach trzymająca za pysk polityków i społeczeństwo - zupełnie bezkarna, rozpasiona i wywyższona do granic świętych
jarekzbyszek
Obśmiałem się jak fretka. Po likwidacji klasy średniej szukają kolejnych frajerów do sponsorowania socjalistycznej prawicowej utopii.

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki