REKLAMA

Polska chce od Unii 200 mln euro na budowę muru na granicy z Białorusią

2021-10-27 18:03
publikacja
2021-10-27 18:03
Polska chce od Unii 200 mln euro na budowę muru na granicy z Białorusią
Polska chce od Unii 200 mln euro na budowę muru na granicy z Białorusią
/ Straż Graniczna

Wnioskujemy o ponad 200 mln euro z unijnego funduszu, żeby uzyskać dofinansowanie na budowę zapory na granicy z Białorusią i sprzęt dla funkcjonariuszy - poinformował w środę w Senacie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Wąsik o decyzji poinformował podczas rozpatrywania przez Senat ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Szacowany koszt inwestycji to 1 mld 600 mln złotych.

Leyen: UE nie będzie finansowała "drutu kolczastego i murów"

UE nie będzie finansowała "drutu kolczastego i murów" na granicach, które miałyby powstrzymywać napływ migrantów, czego domagało się 12 krajów unijnych, w tym Litwa i Austria.

"Bardzo jasno powiedziałam, że Komisja Europejska i Parlament Europejski od dawna stoją na stanowisku, że nie będzie finansowania drutu kolczastego i murów" - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.

Jak zaznaczył wiceszef MSWiA, rząd ubiega się o dofinansowanie z dwóch funduszy - Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami. Do FAMI, jak wyjaśnił, rząd wnioskuje o 10,5 mln euro na sfinansowanie pobytu zwiększonej liczby migrantów w ośrodkach w Polsce.

"Ale także wystąpiliśmy do Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami na kwotę ponad 200 mln euro, żeby uzyskać dofinansowanie zarówno na inwestycje, o której mówimy (budowy zapory na granicy wschodniej - PAP), jak i na sprzęt specjalny dla naszych funkcjonariuszy" - przekazał wiceszef MSWiA. Jak doprecyzował, to ok. 218 mln euro.

Zaznaczył jednak, że nie spodziewa się uzyskania 100-procentowego dofinansowania. "Przewodnicząca Komisji Europejskiej stwierdziła, że Komisja nie będzie finansowała budowy zapór. Rzeczywiście, nie było dotychczas przypadku, gdzie tego typu zapory - są liczne w Europie - były finansowane rzeczywiście przez UE" - powiedział. Jak dodał, częściowo sfinansowana została natomiast białoruska sistema, czyli ustawiony na Białorusi płot przy granicy.

Wąsik podkreślał również, że dla większości cudzoziemców migrujących przez Białoruś do Unii Europejskiej Polska jest krajem tranzytowym. "Celem tych osób, które są w tej chwili na Białorusi i pukają do bram UE, są Niemcy. I to oni będą mieli kłopot. Pomagamy naszym niemieckim partnerom w utrzymaniu pewnego rygoru polityki migracyjnej. Pomagamy, bo jesteśmy lojalnym członkiem UE i zdajemy sobie sprawę, że ciążą na nas zobowiązania" - powiedział.(PAP)

Autorki: Agnieszka Ziemska, Sonia Otfinowska

agzi/ sno/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
jarunia
słusznie dorzuciłbym jeszcze fosę i obsadę krzyżacką, po co ma nasze rycerstwo taplać się w błocie
demeryt_69
Polska chce od Unii 200 mln euro na budowę muru na granicy z Białorusią - czy Bruksela zapłaciła coś Węgrom za mur, który powstał na granicy z Serbią?

katzpodola
Unia nie jest od płacenia tylko od wyciągania kasy od innych. To pasoŻyd
demeryt_69
Czy 'ubogacenie' kulturowe to bełkot lewoskrętnych?

https://www.youtube.com/watch?v=7MVmML640AU

300_pala
Spytaj się nożownika z Oleśnicy
demeryt_69 odpowiada 300_pala
Tobie też groził?

300_pala odpowiada demeryt_69
On nie grozi on zabija
niamek
Coś drogi ten mur... I o takie coś skamlamy po kase z unii, juz nic z wlasnej kasy kupic nie umiemy, unia ma walić kary z co chce, stresować partaczy skoro nawet pierdoły nie umiemy zrobić sami bez pomocy... to tak jak z teściową, jak pożyczysz od niej kasę to rób co każe...
gruking
Podstawic autokary , sprzedawac bilety po 100€ od głowy i przerzucic ich do Świecka Słubic Zgorzelca itd. Dalej juz sobie poradzą. Nawet nie sprawdzac kto tam jedzie. Nie ma dokumentow ok. Niech sie niemcy z nimi szarpią jak nie chcą grosza dołożyc.
bialy_kruk
To się nadaje do kabaretu.
Polska chce 200 mln euro od UE a EU chce od Polski 1,5 mln euro dziennej kary za TK i Turów.

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki