REKLAMA
WEBINAR

Polska chce kolejnych sankcji przeciw Rosji i Białorusi. Oto propozycja 12. pakietu

2023-09-18 17:01
publikacja
2023-09-18 17:01

Polska przedstawiła w Brukseli propozycję 12. pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji; chodzi o sankcje sektorowe i indywidualne - przekazało PAP wysokie rangą źródło unijne.

Polska chce kolejnych sankcji przeciw Rosji i Białorusi. Oto propozycja 12. pakietu
Polska chce kolejnych sankcji przeciw Rosji i Białorusi. Oto propozycja 12. pakietu
fot. Vladfotograf / / Shutterstock

Propozycja, którą widziała PAP, zakłada wprowadzenie dalszych ograniczeń importowych, w tym zakaz importu diamentów z Rosji, kolejne ograniczenia w sektorze usług, w tym zakaz świadczenia usług teleinformatycznych podmiotom z Federacji Rosyjskiej.

Polska proponuje też dalsze ograniczenia w energetyce, w tym zakaz importu skroplonego gazu petrochemicznego (LPG) z Rosji.

O zakaz importu diamentów z Rosji Polska zabiegała wielokrotnie już od lutego 2022 r. Wartość eksportu surowca diamentowego z Rosji w 2021 roku wyniosła 4,51 mld dolarów (prawie 1 proc. całkowitego eksportu Rosji).

Polska uważa, że należy zakazać świadczenia usług ICT/IT na rzecz podmiotów z Rosji, w tym oprogramowania komputerowego, usług cyberbezpieczeństwa i innych usług. W 8. pakiecie sankcji nałożonych na Rosję zakazano usług doradczych w zakresie IT. Jest to, zdaniem Warszawy, dość wąski zakres.

Polska domaga się też przyjęcie nowych indywidualnych sankcji wobec kolejnych kluczowych rosyjskich spółek przemysłu zbrojeniowego, podmiotów medialnych siejących dezinformację Kremla na temat wojny z Ukrainą, oligarchów, którzy nie zostali jeszcze ukarani za udział w wojnie z Ukrainą, zwłaszcza tych świadczących usługi ubezpieczeniowe armii rosyjskiej oraz podmiotów powiązanych z Państwową Korporacją Energii Jądrowej (Rosatomem).

W postulatach Polski znalazł się także ten, który zakłada uszczelnienie sankcji na syntetyczną gumę oraz produkty stalowe.

Co z Białorusią?

Polska uważa, że przyjęty w lipcu 2023 roku pakiet „mini sankcji” wobec Białorusi nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia przed obejściem restrykcji przeciwko Rosji.

W tym kontekście - zdaniem Warszawy - pilne jest przyjęcie przez UE nowego pakietu sankcji również przeciwko Białorusi, dostosowującego sankcje wobec Moskwy i Mińska. Obecny brak dostosowania tworzy w opinii Polski systemową lukę, w wyniku której Białoruś staje się ośrodkiem obchodzenia sankcji UE wobec Rosji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dasbot
Urojenia..........."to se ne vrati, Pane......".......porządek z Bretton Woods legł w gruzach od lutego 2022. Drażnili niedźwiedzia, drażnili, aż się obudził.......No to teraz trochę pobiega, a na naszą niekorzyść zbratał się ze smokiem i razem mają wszystko w tyle.........Brawo Wy! Politycy z Kaganatu Chazarskiego, którym Urojenia..........."to se ne vrati, Pane......".......porządek z Bretton Woods legł w gruzach od lutego 2022. Drażnili niedźwiedzia, drażnili, aż się obudził.......No to teraz trochę pobiega, a na naszą niekorzyść zbratał się ze smokiem i razem mają wszystko w tyle.........Brawo Wy! Politycy z Kaganatu Chazarskiego, którym marzy się powrót do macierzy, przy jednoczesnym braku argumentów poza przestarzałym atomem, który nie może i mam nadzieję, że nie będzie środkiem, do adresowania tych historycznych urojeń. Game over "fałszywi jewreje" znad Potomaku.......
efg
Nowy Hitler - Putin wkrótce spotka swój los.....
incitatus
Z sankcjami jest jak ze stopami procentowymi. Trzeba je podnosić przy eskalacji konfliktu (inflacji) i obniżać jak wojna idzie ku końcowi (dezinflacji). A biorąc pod uwagę ten aktualny kabareton na froncie wychodzi na to że mamy do czynienia z drugim scenariuszem.
blind-oln
Powinniśmy w trybie natychmiastowym zaprzestać wszelkich starań na rzecz Ukrainy. Oni nas za tą pomoc pozywają przecież.
vacarius
Wszystkie sankcje przeciw Rosji są bardziej przeciw Polsce. Nie wiem czemy nasz rząd tego nie rozumie. Ale Niemcy doskonale rozumieją. Ja chce Tuska.
inwestor.pl
Czy będą sankcje na wizy?
trolley
a co będzie w sankcjach? Zerwanie współpracy z ruską firmą przy wydawaniu polskich wiz? hahahaha

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki