REKLAMA

Polska chce ceł na rosyjską ropę. Wniosek trafił do Brukseli

2022-07-02 07:06
publikacja
2022-07-02 07:06
Polska chce ceł na rosyjską ropę. Wniosek trafił do Brukseli
Polska chce ceł na rosyjską ropę. Wniosek trafił do Brukseli
fot. TAM99PH / / Shutterstock

Polska złożyła w Brukseli wniosek o wprowadzenie unijnych ceł na import rosyjskiej ropy. Ich wprowadzenie nie będzie wymagało jednomyślnej zgody państw członkowskich, a jedynie większości kwalifikowanej. Nowe taryfy mają sprawić, że zachowane zostaną warunki równej konkurencji na unijnym rynku paliw.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł UE, propozycja została złożona w Brukseli w tym tygodniu. Informację potwierdził w rozmowie z PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Propozycja ma związek z decyzją państw członkowskich na szczycie UE o wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę. Zostały z niego wyłączone trzy unijne kraje: Czechy, Słowacja i Węgry. W efekcie mają dostęp do tańszej, rosyjskiej ropy transportowanej rurociągami, podczas gdy inne kraje muszą płacić średnio ok. 30 proc. więcej, kupując surowiec na globalnych rynkach.

„UE powinna wprowadzić cła na import rosyjskich paliw kopalnych. Nie powinno to być cło ad valorem, ale specyficzne, powiązane z globalnymi cenami paliw kopalnych, aby zachęcić do importu z alternatywnych kierunków. Ponadto powinien zostać wprowadzony dodatkowy mechanizm nie tylko gwarantujący, że wielkości importu nie przekraczają wielkości z ostatnich lat, ale również zachęcający do ich stopniowego zmniejszania” - pisze Polska w dokumencie, do którego dotarła PAP.

Ma to być zachętą do odcięcia zależności od Rosji i dywersyfikacji źródeł dostaw. Dochody z ceł mogłyby być przeznaczone przede wszystkim na projekty związane z transformacją energetyczną na Ukrainie, zapewnienie środków na wsparcie Ukrainy po zakończeniu wojny, a także zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa sektora energetycznego w UE.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, ze propozycja ma duże szanse na przyjęcie. Gdyby Czechy, Słowacja i Węgry złożyły wobec niej sprzeciw, nie wystarczałoby to, żeby została zablokowana. Obecnie trwają negocjacje w Brukseli nad projektem.

Sadoś wskazał w rozmowie z PAP, że chodzi o zagwarantowanie równych warunków rynkowych dla wszystkich państw UE.

„Cło byłoby elementem równoważącym przewagę konkurencyjną rafinerii czeskich, słowackich i węgierskich, które korzystają z rosyjskiej ropy. Ważne jest także z powodów etycznych, tak aby ci, którzy korzystają z tańszej rosyjskiej ropy, przeznaczali wynikające z tego faktu korzyści na udział w kosztach związanych z wojną” – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
zoomek
Za tanio na stacja, ciągle za tanio.
daniel_1
Polska chce swojej kasy.
Beatka mówiła: Nam się należy
Trzeba robić wszystko w myśl tej sentencji.
polityka_to_nie_ekonomia
Przy inflacji 15,6% chcemy wprowadzania ceł na rosyjską ropę. Jestem zdecydowanie przeciwko wojnie na Ukrainie, ale sankcje to mają uderzać w Rosję, a nie Polaków. Chyba nasi politycy o tym zapomnieli, ewentualnie interes innych krajów cenią sobie bardziej.
polonu
szkoda słów, UE pieniędzy nie da , ogłoszą bankructwo .
bgiem
Nie po to Obajtinio z Pcimia wymieniał plafony na stacjach, żeby paliwo taniało.
shk7421
Bardzo dobrze, paliwo ma być drogie. Warto poświęcić rozwój i dobrobyt by dać zarobić amerykańskim pośrednikom.
and00
Rosyjską ropę kupuje się za pośrednictwem rosyjskich spółek zarejestrowanych w Szwajcarii lub na Cyprze, nie amerykańskich
daniel_1 odpowiada and00
a świstak zawija sreberka...
shk7421 odpowiada and00
A te spółki ze Szwajcari i z Cypru nie mają problemu by transferować pieniędze do USA.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki