Polska chce być bardziej obecna na algierskim rynku niż w ostatnich latach

Wicepremier Janusz Piechociński liczy, że nasza wymiana handlowa zwiększy się z obecnych 700 milionów dolarów rocznie do ponad miliarda. Następne lata miałyby być pod tym względem jeszcze lepsze.

(fot. Łukasz Pyzara / Bankier.tv)

Po południu wicepremier zakończył oficjalną wizytę w Algierze, gdzie rozmawiał z ministrami algierskiego rządu i premierem tego kraju. Brał także udział w Algiersko-Polskim Forum Gospodarczym.

Dużo miejsca podczas wizyty poświęcił problematyce energetycznej - chodzi o możliwość wykorzystania przez Algierię naszego terminala gazu skroplonego w Świnoujściu. Wczoraj rozmawiał o tym z ministrem przemysłu i górnictwa, a także z szefem resortu energetyki. Propozycja spotkała się z pozytywnym odbiorem.

Piechociński wymienia także inne możliwości współpracy. "Przeanalizowaliśmy ofertę strony algierskiej w zakresie komponentów petrochemicznych, chemii i tego, co możemy robić razem w zakresie nawozów. Importujemy stąd sporo surowca" - powiedział.

Przypomniał, że dwa lata temu polski rząd uznał Algierię i gospodarkę tego kraju za strategicznego partnera. Dodał, że chcemy tam nie tylko sprzedawać towary, ale także inwestować.

Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska dodaje, że Algieria nie jest dla nas nowym rynkiem. Jesteśmy w tym kraju od dawna, a teraz chcemy działać mocniej i intensywniej w różnych branżach. Od wielu lat sprzedajemy do Algierii żywność - między innymi przetwory mleczne, na przykład mleko w proszku. Chcemy rozszerzyć ofertę o owoce, warzywa, mrożone owoce. Kolejnym krokiem mogłaby być sprzedaż sprzętów do przechowywania tych produktów, czyli zamrażarek i lodówek - dodała.

Algieria jest zainteresowana naszymi maszynami i urządzeniami rolniczymi.

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej wskazują jeszcze na możliwość powrotu na algierski rynek dobrze tu znanych polskich firm budowlanych.

W ubiegłym roku sprzedaliśmy do tego państwa towary za blisko 680 milionów dolarów. Najważniejszą pozycję, podobnie jak w latach poprzednich, stanowiły produkty żywnościowe: produkty pochodzenia zwierzęcego - głównie mleko w proszku, sery i twarogi; środki transportu, a także urządzenia mechaniczne i elektryczne.

Import algierskich towarów do Polski ma niewielką wartość - w 2014 roku wyniósł niespełna 60 milionów dolarów. Zdominowany był przez jedną pozycję - fosforany wapnia.


IAR K.P./ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Rozbawiony

"Dużo miejsca podczas wizyty poświęcił problematyce energetycznej - chodzi o możliwość wykorzystania przez Algierię naszego terminala gazu skroplonego w Świnoujściu" ...Jakiego terminala? Może tego który nigdy nie powstanie, bo kasa na jego budowę już dawno zdefraudowana!

! Odpowiedz
1 9 ~PolakMały

Inwestować w Algierii? teraz? kiedy fala wahabickiego fundamentalizmu rozlewa sie po całym Bliskim Wschodzie I za parę lat sięgnie również Maghrebu? Genialne - nie ma lepszego miejsca do lokowania kapitału.... Ludzie kto name rządzi? I jak to się stało że politykami są ludzie mierni, bez horyzontów i nie realizujący interesów narodowych?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~obywatel

Jak to sie stalo ? zorganizowany elektorat 20 % wybiera a 80% elektoratu sie olewa na wybory i w nastepstwie tego wybrancy olewaja wszystkich i wszystko ! Oni widza horyzont tylko dla zorganizowanego elektoratu !

! Odpowiedz
0 4 ~Polak odpowiada ~obywatel

Częściowo racja. Ale mam wrażenie że za tym idzie coś więcej. Obniżenie poziomu świadomości społecznej przez obniżenie poziomu edukacji I wymagań oraz nowozytna pańszczyzna - większość chce mieć tylko w miarę łagodnego Pana. Oraz kilka rzeczy które mają pomóc w wyborze tylko swojaków. Choćby dzisiejsze info o obniżeniu o 50% pieniedzy dla członków komisji wyborczych. Kto pójdzie tam pracować? Na pewno ci z PSLu pójdą żeby pilnować wyników. Może nawet nie będzie drugiej tury. Jak to powiedział Jan Olszewski "Czyja będzie Polska? To się dopiero musi rozstrzygnąć" Niestety właśnie się rozstrzyga.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~k-m odpowiada ~Polak

Prostymi ludźmi zarządza się łatwiej - stąd obniżenie poziomu edukacji, marginalizowanie dobrych obyczajów, komplikowanie przepisów przy jednoczesnym mnożeniu doradców, itp. A co gorsza, mądrzejsi wyjeżdżają...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil