Polska bez Tuska. Czas na wybory!

Krzysztof Kolany2014-09-01 10:33główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-09-01 10:33
FORUM

Donald Tusk dostał prestiżowe unijne stanowisko. Za to Polska została bez premiera, z rozbitym i nieudolnym rządem. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zatem przeprowadzenie przyspieszonych wyborów parlamentarnych równocześnie z drugą turą elekcji samorządowej.

Od czasu wyboru Karola Wojtyły to najwyższe zagraniczne stanowisko, na jakie został wybrany Polak. O ile jednak papież rządzi w Watykanie i ma wpływ na setki milionów katolików, to Przewodniczący RE pozbawiony jest realnej władzy. Głównym zdaniem Przewodniczącego jest witanie gości na szczytach Rady UE, prowadzenie jej obrad i wykuwanie kompromisu w gronie 28 rządów państw członkowskich. Kadencja Przewodniczącego trwa 2,5 roku i może on ubiegać się o reelekcję.


Źródło: FORUM


W dotychczasowej (krótkiej) historii tego stanowiska do roli Przewodniczącego poszukiwano polityka bez charyzmy i niezbyt przywiązanego do własnych poglądów. Tak, aby nie wchodził w drogę faktycznym władcom Unii, czyli kanclerzowi Niemiec i prezydentowi Francji.  Donald Tusk dobrze wpisuje się w ten szablon. Niebagatelne są tylko zarobki. Jak na polskie warunki kwota blisko 300 tys. euro rocznie (tyle zarabiał Herman van Rompuy) jest wręcz kosmiczna. Przez całą kadencję Donald Tusk może zarobić ponad trzy miliony złotych. Czyli pieniądze, jakich w Polsce nikt by mu nie zapłacił i sześć razy więcej niż zarabia obecnie.

Co zyska Polska?

Czy dzięki temu do Polski napłyną miliardy unijnych euro? Nie. Czy wzrośnie PKB, zarobki, a złoty zyska na wartości? Też nie. Ile Polska zyska na „prezydencji” Tuska? Trudno powiedzieć, ale patrząc na przykłady Belgii (van Rompuy) czy Portugalii (Barroso), będą to korzyści żadne lub prawie żadne. Z punktu widzenia polskiej racji stanu ważniejsze są stanowiska komisarzy w Komisji Europejskiej, bo to tam skupia się znaczna część faktycznej władzy w Unii Europejskiej.Konsekwencje wyboru Donalda Tuska na „stolicę hermanową” są dla Polski znaczące. Niezależnie od oceny rządów pana Tuska kraj został bez premiera i faktycznego władcy decydującego praktycznie o wszystkich istotnych działaniach władzy centralnej. Premier nie pozostawił naturalnego następcy, skutecznie eliminując ze swojej partii wszystkich ludzi mających ku temu jakiekolwiek predyspozycje. Dlatego nowym szefem rządu może zostać urzędnik lub mierny polityk bez ambicji i kompetencji.

Gdy nie ma rządu, rozpisuje się wybory

Jaki jest sens powoływania rządu, który przez rok dryfowałby do wyborów? W takiej sytuacji rozsądną i uczciwą alternatywą jest samorozwiązanie Sejmu i rozpisanie przedterminowych wyborów, które mogłyby się odbyć wraz z drugą turą wyboru władz samorządowych. Jest to rozwiązanie tańsze, sprawniejsze i bardziej zgodne z duchem demokracji niż przekazanie sterów państwa w ręce przypadkowego polityka obozu rządzącego.

Byłby to także gest szacunku wobec wyborców, którzy 4 lata temu głosowali na premiera Tuska i kierowaną przez niego Platformę Obywatelską. Bez względu na to, kto wygrałby wybory, nowy rząd miałby silną legitymację do rozpoczęcia reform, których Polska tak bardzo potrzebuje. Trwanie w stanie tymczasowości przez następne kilkanaście miesięcy nikomu nie przyniesie korzyści.

Krzysztof  Kolany


Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (41)

dodaj komentarz
~kot
Widzę że ten artykuł pisał już jakiś ohydny PIS-owiec. Polacy głosowali na Platformę, jej założenia, na partię a nie na samego Tuska Panie Dziennikarzu !!!
~k0t_paskowy
co było do zabrania już zabrał teraz się weźmie do roboty z krzesełka brukselskiego na pierwszy rzut zakazano odkurzaczy o mocy większej niż 1600W jeszcze będą czajniki, suszarki itd. itp. i niech mi ktoś powie że on nic nie robił w POlsce bujda! niedługo kochana Unia będzie nam wydzielać ile możemy zużywać powietrza co było do zabrania już zabrał teraz się weźmie do roboty z krzesełka brukselskiego na pierwszy rzut zakazano odkurzaczy o mocy większej niż 1600W jeszcze będą czajniki, suszarki itd. itp. i niech mi ktoś powie że on nic nie robił w POlsce bujda! niedługo kochana Unia będzie nam wydzielać ile możemy zużywać powietrza do oddychania i ile razy w tygodniu możemy uprawiać seks z własną ee chyba nie... z unijną żoną tylko ciapaci mogą to robić do woli a ona im za to postawi meczety i nakarmi nierobów
~telamarketing
Jak zwykle yapi kolany strzela se w kolano.....Polak tak uwielbia zaglądać do cudzej kieszeni ..tak njalepiej zrobic ..chesz by ktos kogoś znienawidził w Polsce ../ pokaż ile zarabia lub tez ile ma ksy ..wrogów bedzie mial co niemiara ..i ten mierny dziennikarzyna też zapewne wychodzi z tego założenia ..a niech mu bokiem Jak zwykle yapi kolany strzela se w kolano.....Polak tak uwielbia zaglądać do cudzej kieszeni ..tak njalepiej zrobic ..chesz by ktos kogoś znienawidził w Polsce ../ pokaż ile zarabia lub tez ile ma ksy ..wrogów bedzie mial co niemiara ..i ten mierny dziennikarzyna też zapewne wychodzi z tego założenia ..a niech mu bokiem żółć wyjdzie ..trzymaj się zdrowo kolany ..bo się martwie o twoje zdrowie .
~Vilentretenmerth
A widzisz to jest pozostałość po komuchach w Polsce to oni nauczyli nas jak nienawidzić kogoś za jego sukcesy, zżera nas zazdrość bo komuś się udaje a nam nie i trzeba go za to nienawidzić ;)
~ZNAWCA
DOSTAL AWANS OBERA ! A DWOR SIE CIESZY ZE SIE GO POZBYL I SPEKULUJE JAK PRZEZYC WYBORY TYM RAZEM BEZ RUDEGO!!!!!!
~ron
Pan Kolany naprawdę chyba mysli, ze nastepny rząd będzie lepszy. Oj naiwność mlokosa :)
~PolskaWalcząca
Polaczki to jednak naród bez przyszłości.Sprzedadzą matki za pogłaskanie i pochwalenie przez: Niemcy, Francję, USA, UE itd. itd.ZNAJDŹ MI NIEMCA, ZNAJDŹ MI FRANCUZA, ANGLIKA, AMERYKANINA W POLITYCE KTÓRY TAK SKŁONNIE ODDAJE MAJĄTEK WŁASNEGO NARODU WZAMIAN... ZA CO???ZA POCZUCIE SIĘ "LEPSZYM" I Polaczki to jednak naród bez przyszłości.Sprzedadzą matki za pogłaskanie i pochwalenie przez: Niemcy, Francję, USA, UE itd. itd.ZNAJDŹ MI NIEMCA, ZNAJDŹ MI FRANCUZA, ANGLIKA, AMERYKANINA W POLITYCE KTÓRY TAK SKŁONNIE ODDAJE MAJĄTEK WŁASNEGO NARODU WZAMIAN... ZA CO???ZA POCZUCIE SIĘ "LEPSZYM" I "WPŁYWOWYM"
~Olga
im więcej zaszkodzili Polsce i Polakom tym wyższe stanowisko w UE, patrz Buzek, Lewandowski, Tusk
~trewor
Jestem bardzo ciekaw czy p.Tusk będzie korzystał z transportu do Brukseli swojego kolegi zegarmistrza.Warto by było się pochwalić takimi nowymi udanymi zakupami,no w końcu to też promocja fachowości ministrów pana premiera
~Tom
A jednak to Polak został prezydentem UE. Kaczyńskiego mogli by tam na ciamkanie i sprzątanie jedynie wziąć. Zazdrościcie mu sukcesu. Co za polskie , umniejszać i umniejszać.Nawet jak funkcja tylko reprezentacyjna bardziej sie tam on nadaje niż prezesio. Najgorzej ze Kaczor wygra pewnie wybory i rozje..nie Polske

Powiązane: Donald Tusk szefem Rady Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki