"Polska"- Za tydzień zamkną wszystkie szkoły

W szkołach w całym kraju trwa referendum strajkowe- czytamy w "Polsce". Oficjalne wyniki będą- według dziennika- znane pod koniec tygodnia. Wtedy znana będzie skala zaplanowanego na wtorek strajku nauczycieli. Jak podaje "Polska" Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje, że w strajku zależnie od województwa weźmie udział nawet do 90 proc. uczących.

Prezes ZNP tłumaczy w rozmowie z "Polską", że nauczyciele domagają się od rządu 50-procentowych podwyżek w ciągu dwóch lat. Chcą też utrzymać prawo do wcześniejszych emerytur i przywileje zapisane w Karcie Nauczyciela.

Dziennik wyjaśnia, że zajęć nie będzie w niemal żadnej szkole i w wielu przedszkolach. Tylko nieliczni nauczyciele, którzy nie podejmą protestu, zorganizują dla dzieci gry i zabawy. Setki placówek, gdzie do strajku przystąpi cały personel, zostaną zamknięte.

"Polska" przypomina, że prezes ZNP Sławomir Broniarz apelował do rodziców, by 27 maja zechcieli zająć się swoimi dziećmi.

Gazeta wyjaśnia, iż prawo mówi jednoznacznie- w razie strajku nauczycieli o bezpieczeństwo dzieci musi zadbać dyrektor szkoły. Członkowie ZNP zaznaczają w rozmowie z "Polską", że strajk jest legalny, a nauczyciele mają prawo odmówić pracy.

Dziennik podkreśla, że wtorkowy protest nauczycieli zakłóci trwające w liceach i technikach ustne matury z języka polskiego i języków obcych.

Właśnie ze względu na strajk Centralna Komisja Egzaminacyjna przedłużyła ustne matury o dwa dni, do 3 czerwca.

"Polska"/iar/kw/dyd
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil